Naujojo Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pirmas žingsnis šiame poste – 0,5 mln. eurų subsidija savo koalicijos partnerio, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderio Gabrieliaus Landsbergio šeimos verslui.
„R. Šimašius savo pirmąją korupciją pagamino iš jaunus vilniečius smaugiančios vaikų darželių problemos, teigia laidos „Patriotai“ vedėja Rūta Janutienė. – Jis nusprendė 100 eurų kas mėnesį paremti kiekvieną vietą vaikų darželyje Vilniaus mieste.“
G. Landsbergio žmona Austėja Landsbergienė prieš kelerius metus sukūrė didžiausią privačių vaikų darželių ir mokyklų tinklą Vilniuje „Vaikystės sodas“. Verslą sukūrė, taip sakant, nuo nulio. Patalpos darželiams už neįvardijamą kainą nuomojamos iš valstybinės įmonės „Lesto“, kuri prieš nuomą savomis lėšomis šias patalpas suremontavo.
Energetikos monopolinė įmonė, kurie sėdi konservatorių parankiniai, savo lėšomis suremontavo patalpas, ir jas išnuomavo Landsbergių šeimos verslui už įslaptintą kainą.
A. Landsbergienės tėvas Evaldas Čijauskas laidoje buvo įvardintas „Lietuvos žemgrobių karaliumi“.
E. Čijauskas prieš dešimtmetį turėjo didelių problemų, kai Europos Sąjungos paramą skyrė draugo įmonei, iš kurio gavo beprocentę paskolą.
Tačiau vėliau E. Čijauskas ištekino savo dukrą Austėją už G. Landsbergio, ir visos E. Čijausko problemos su teisėsauga baigėsi.
E. Čijauskas ėjo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovo pareigas, tačiau 2003 m. jam teko atsistatydinti, kai buvo įtartas kyšio paėmimu. NMA direktorius tuomet teigė, kad atsistatydina tik dėl jam daromo spaudimo, nes agentūros veiklą drebina skandalai.
Pirmas skandalas dėl ES žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos (SAPARD) lėšų grobstymo kilo 2003 m. liepos viduryje, kai žiniasklaida pranešė, jog Jonavos rajono Praulių kaime esančias apleistas fermas įforminę kaip paramos reikalaujantį objektą sukčiai spėjo pagrobti beveik 200 tūkst. litų SAPARD lėšų. Tie patys nusikaltėliai kėsinosi dar į 740 tūkst. litų. Be pastarosios bylos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba atlieka dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl pinigų pasisavinimo, pasinaudojus vienu Tauragės apskrityje esančiu cechu ir įforminus jį kaip paramos reikalaujantį objektą. Šiai įmonei neteisėtai išmokėta suma siekia daugiau nei 2 mln. litų.
NMA vadovas E. Čijauskas taip pat nurodė išmokėti kelis milijonus litų SAPARD lėšų asmenims, iš kurių jo žmona buvo gavusi beprocentę paskolą. 2002 m. spalį E. Čijausko žmona Nijolė pasiskolino iš verslininko Jono Jagmino 35 tūkst. litų. Po kelių savaičių E. Čijausko sprendimu Kaišiadorių bendrovei Girelės paukštynas, kurio beveik 100 proc. akcijų paketą valdė J. Jagminas, buvo sumokėta daugiau kaip 650 tūkst. litų iš SAPARD paramos fondų. Iš NMA Jagminų šeima ir su ja susijusi įmonė iš viso turėjo gauti beveik 4 mln. litų.
„Koks kyšis, aš jam visus pinigus gražinau, – piktinosi E.Čijauskas laidoje „Patriotai“. – Kodėl paskola buvo be palūkanų? Visi mes sukamės, gyvename. Man trūko šiek tiek pinigų, kadangi tuo metu pirkau butą. Joną Jagminą aš pažinojau daug metų, todėl pasiskolinau iš jo pinigų butui pirkti. Bankas prašė 9 proc. palūkanų, J. Jagminas skolino už dyką, tik nurodė terminą, per kurį reikia grąžinti.“
Kai tik į valdžią grįžo Andrius Kubilius, E. Čijauskas vėl įsidarbino Žemės ūkio ministerijoje, tapo Teisės departamento vadovu. „Aš Vytautui Landsbergiui viską paaiškinau, kad skolinausi pinigus butui pirkti, – pasakojo E. Čijauskas. – Buvo pokalbis, ir viskas.“
„Juk viskas, kas buvo Čijauskų, tapo ir Landsbergių“, – tyčiojosi R.Janutienė.
„Kai tik pradėjau dirbti Žemės ūkio ministerijoje, vienas įtakingas valdininkas manęs ant ministerijos laiptų paklausė: „Viceministre, ar jūs žinote, ką kabinate. – pasakojo Živilė Pinskuvienė. – Tada man ir buvo pasakyta, kad čia yra ypatingas žmogus, jaunojo Landsbergio uošvis. Kai buvo padarytas auditas, nurodyta, kad kai kurioms įmonėms buvo taikomos privilegijos.“
G. Landsbergis (gim. 1982 m.) prieš tapdamas europarlamentaru trejus metus dirbo Lietuvos ambasadoje Belgijoje trečiuoju sekretoriumi, iš ten buvo sugrąžintas atgal į Vilnių, į Užsienio reikalų ministeriją, bet greitai iš ten išėjo (o gal buvo atleistas), ir vėliau buvo įtaisytas klerku į Vyriausybę, jam specialiai sukurtas tautinių mažumų skyrius, kurio iki tol net nebuvo. Visur įtaisomas, visur prasisiekęs, juk senelio protekcijos rankos ilgos...
Jos tėvai: Evaldas Zigmas Čijauskas (gim. 1954 m.) ir Nijolė Čijauskienė. E. Čijauskas, jei prisimenat, iki 2003 m. dirbo NMA prie ŽŪM direktoriumi, bet 2003 m. kilo skandalas dėl išvogtų ES lėšų (agentūra pervedinėjo jas N. Čijauskienės draugų firmoms), ir jis turėjo atsistatydinti, bet kadangi jis jau tada buvo Landsbergio anūko uošvis, tai, matyt, dėl to ir nebuvo teisiamas ir nesusilaukė baudžiamosios atsakomybės. Šiuo metu abu sutuoktiniai Čijauskai sėkmingai darbuojasi beveik tame pačiame darbe: jis vadovauja Valstybinei augalininkystės tarnybai prie ŽŪM, ji dirba vyriausiąja specialiste Žuvininkystės tarnyboje prie ŽŪM. Tikras smagumėlis. Štai kaip veikia protekcijos ir klanai.
Ar dėl tokios Lietuvos kovojote, lietuviai, kad štai tokios šeimynėlės tarptų, vogtų jūsų pinigus ir vykdytų tautos genocidą?
Vėliau E. Čijauskas sėkmingai grįžo į valstybės tarnybą ir tapo Nacionalinės žemės tarnybos direktoriaus pavaduotoju.
E. Čijauskas džiaugiasi dukters vyru: „Labai geras žentas, labai myli vaikus. Tačiau neverslus. Jo tėvas bandė kelis kartus jį įtraukti į verslą, tačiau nesėkmingai. Kai jie parvažiavo iš darbo Briuselyje po rotacijos, tai grįžo į Vilnių, ir jiems pasiūlė... Iš kur pinigai. Beveik jų nereikia, nes viskas nuomota, ir sistema veikia. Apyvartinės lėšos atsiranda, kai pradedi nuomotis patalpas. Iš manęs jokio blato tikrai nebuvo.“
„Žinių apie tai, kad jaunoji šeimynėlė būtų sukaupusi kapitalo naujajam verslui nėra, – stebisi R. Janutienė. – Ar kam nors iš mūsų kas nors gyvenime yra pasiūlęs tapti milijoninio verslo savininku, neįdėjus nė lito?“
Nepraėjus nė trejiems metams po Austėjos verslo sukūrimo, naujasis Vilniaus meras R. Šimašius jau įsipareigojo miesto, t. y. mokesčių mokėtojų pinigais remti Landsbergių šeimos verslą po 0,5 mln. eurų kasmet.
„Jeigu kas nors sako, kad ši dotacija bus turtingųjų vaikams, tai galiu pasakyti, kad įstatymas įpareigoja savivaldybes užtikrinti ikimokyklinį ugdymą“, – teigia R. Šimašius.
Patekti į Austėjos darželį gali sumokėjęs 300 eurų, o vėliau kas mėnesį reikia mokėti dar po 390 eurų. Papildomai reikia mokėti už vaiko maitinimą po 170 eurų kas mėnesį. Kitaip tariant, vien už vaiko leidimą į darželį ir jo maitinimą reikia mokėti vidutinę lietuvišką algą, beveik 2 tūkst. litų.
„Žinau tarybos narius, kurie leidžia savo vaikus į privatų darželį, – pasakojo R. Šimašius, - Tėvynės sąjunga paprašė pertraukos dėl šio klausimo, tačiau jokio intereso konflikto čia nėra.“
R. Šimašius jau neteko savarankiško mero posto, nes Dalia Grybauskaitė jam tiesiai pasakė, kad Vilniaus savivaldybės administracijos vadovė bus Alma Vaitkunskienė, labai artima buvusiai finansų ministrei Ingridai Šimonytei, gerai D. Grybauskaitės draugei.
Pats R. Šimašius buvo labai sutrikęs, kai sužinojo, kokia kandidatūra jam yra nuleista, ir ilgai įkalbinėjo iš šio posto pasitraukti kitą žmogų, kuris buvo numatytas į šias pareigas, – Darių Aleknavičių.
Kitaip sakant, naujajam Vilniaus merui R. Šimašiui jau dabar yra sulaužytas stuburas, ir jis nėra laisvas ką nors spręsti be Prezidentūros leidimo.
Apie tai, kad konservatoriai į šiltas valstybinio energetinio monopolio vietas susodino jau palankius žmones, Laisvas laikraštis jau rašė ne kartą.
V. Landsbergio ištikimo padėjėjo Andriaus Tučkaus sūnus Dominykas Tučkus staiga tapo bendrovės Litgas direktoriumi. Litgas teikia dujas didžiausiai Lietuvos aferai – SGD terminalui Independence. D. Tučkus pasakojo, kad koridoriuje nugirdo, jog Litgas reikia naujo direktoriaus, pasisiūlė juo būti, ir greitai buvo paskirtas jai vadovauti.
Šaltinis: laisvaslaikrastis.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]