Latvija neturėtų priešintis pabėgėlių priėmimui savo šalyje, nes jei susiklostytų situacija, kad ypatingai išaugtų pabėgėlių srautas iš Rytų, būtų galima pareikalauti tokio pačio solidarumo iš kitų Europos valstybių. Tačiau svarbiausias klausimas – pabėgėlių priėmimo sąlygos. Latvija nesiruošia visai Afrikai siūlyti – atvažiuokite pas mus ir gyvenkite kartono dėžėse.
Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) pasiūlė pabėgėlius išskirstyti po lygiai, kaip kokias žuvis, suteikdamas kiekvienai ES šaliai griežtai nustatytą pabėgėlių kvotą. Šiuo metu ES šalys kovoja už sąlygų patvirtinimą, kurios bus vertinamos paskaičiuojant būsimų kvotų dydžius. Daugelis valstybių, ypatingai Prancūzija ir Vokietija, skeptiškai nusiteikusios, nepaisant to, kad jų kolonializmo istorija turėtų jas morališkai įpareigoti spręsti šią problemą. Juk ne taip seniai šios šalys naudojo kolonijinių valstybių resursus be didelių skrupulų.
Demografas ir Tarptautinės migracijos organizacijos atstovas Ilmars Mežs sutinka, kad Latvija turi elgtis solidariai ir prisiimti moralinę atsakomybę už Viduržemio jūros regiono pabėgėlius, tačiau tai gali būti tik kelios šeimos, o ne tūkstančiai žmonių. Tai sąlygoja valstybės finansiniai resursai: „Jei Vokietija šiuo metu gali priimti 1000 žmonių, tai mes – du, gal tris žmones. Jei jie šį skaičių padvigubins, mes priimsim šešis. Bet negali būti net kalbos apie kažkokius tūkstančius ar šimtus pabėgėlių. Latvijos valstybė negali pasiūlyti šiems žmonėms gyventi kartono dėžėse – jei jie neturės ko valgyti, jie pradės vogti.“
Visgi I. Mežs mano, kad priimti pabėgėlius Latvijai yra tikrai svarbu. Demografas vadina tai „draudimo polisu“, jei atsitiktų taip, kad Latvijos sieną pradėtų masiškai kirsti pabėgėliai iš Baltarusijos, Ukrainos, Rusijos. Kaimynai lietuviai jau įsigijo šį „polisą“.
Ar reikėtų svarstyti pabėgėlių priėmimą Latvijos demografinės situacijos kontekste – delikatus klausimas. Verslui visiškai nesvarbu, kokios spalvos dirbančiųjų rankos. Žinoma, į akis labiau krenta vienas juodaodis, nei 5000 rusų, kurie kiekvienais metais atvyksta į Latviją. Tačiau labai didelė tikimybė, kad skirtingai nei rusai, šis juodaodis greitai prabils latvių kalba.
Šaltinis: nra.lv
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]