Šiaulių dailės galerija pristato Lauros Guokės kūrybą trijų draugaujančių Baltijos šalių miestų Šiaulių (Lietuva), Jelgavos (Latvija) ir Parnu (Estija) menininkų projekte “BE FREE”, kurio paroda nuo rugpjūčio 11 iki 31 dienos veiks Parnu miesto Rotušės galerijoje.
Bendri šių miestų menininkų projektai, parodos ir plenerai turi gilias tradicijas ir nuo 1998-ųjų kasmet vyksta vis kitame mieste – Šiauliuose (1998, 2001, 2004, 2007, 2010), Jelgavoje (1999, 2002, 2005, 2008, 2011) ir Parnu (2000, 2003, 2006, 2009). Projekto tikslas - pristatyti ryškiausių ir įdomiausių Šiaulių menininkų kūrybą kaimynams, o lietuvius supažindinti su latvių ir estų kūryba bei plėtoti bendrus kūrybinius sumanymus.
Laura Guokė savo ekspozicijoje “Nuojauta / Presentiment” tyrinėja iš pasąmonės klodų kylančius ateities vaizdinius. Pati autorė apie savo kūrinius kalba taip:
Daugelis žmonių yra patyrę (patiria) intuityvias nuojautas apie ateities įvykius, kurios, kaip vėliau paaiškėja, buvo teisingos. Dažnai jos gali būti priskiriamos pasąmonės gelmės laukui, kitos, be abejo - tik sutapimas, kolektyvios pasąmonės išdaigos, užmirštų ir jau patirtų įvykių atspindys.
Bet kartais nuojautoje, gimstančioje ant sąmoningo suvokimo ribos, yra užkoduota ir tam tikra ateities informacija.
Pasaulis yra nuolat kintantis dinamiškas kūrinys ir šiandieninė politinė, ekonominė ir kt. situacija teikia daug impulsų svarstymams apie ateitį.
Ar mūsų nervų sistemą užplūstantys vaizdiniai iš tiesų gali teisingai numatyti ateities įvykius ar bent jau nužymėti to, kas dar tik įvyks, gaires? Ar galime surinkti ir sisteminti vaizdinius, užplūstančius tik kelioms sekundėms ar vis pasikartojančius, nuojautas, kurios lanko mus nepriklausomai nuo mūsų valios, padėties, gyvenimiškos patirties ir įsitikinimų, pačios savaime?
Nuojautą (angl. presentiment) darbuose vartoju kaip terminą, reiškiantį sąmoningą visuomenės, asmens ir kt. ateities įvykių išankstinį pažinimą. Nuojautoms esant realiomis, prieš mums reikšmingesnių vaizdinių atsiradimą patiriame išankstinį nerimą. Žiūrovui pateikiami objektai kaip užuominos, subjekto modifikacijos bei jungtys piešinyje ir šilkografijoje atveria būties ir buvimo analizės sferą.
Kūrybos procesas teikia galimybę aprašyti ir tyrinėti savo nuojautą, vėliau ją permąstant ir pasitikrinant joje užkoduotą informaciją. Menas čia svarbus kaip įrankis patiriamų nuojautų tyrinėjimui ir įrašymui.
Daugiau apie autorę ČIA.
[gallery order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]