Lenkija suka į dešinę: sekmadienį pasibaigusiuose šalies parlamento rinkimuose įtikinamą pergalę šventė konservatyvioji Jaroslavo Kačinskio (Jarosław Kaczyński) „Teisės ir teisingumo“ partija, kuri surinko 39,1% balsų.
Partijos lyderis jau pareiškė, kad į šalies premjero postą nepretenduos.
Greičiausiai šalies premjerės postą užims 52 metų Beata Šydvo (Beata Szydło). Švęsdamas pergalę J. Kačinskis vėl prisiminė savo brolį dvynį, kuris žuvo Smolenske lėktuvo katastrofos metu: „Prieš dešimt metų Lechas Kačinskis (Lech Kaczyński) tapo Lenkijos prezidentu. Aš apie tai prisimenu šiandien ne tik dėl to, kad nuo jo žūties metinių praėjo lygiai dešimt metų. Aš prisimenu jį todėl, kad be jo mums nebūtų pavykę pasiekti tokios sėkmės ir tokios vienybės tarp dešiniųjų jėgų.“
Konservatoriai gavo absoliučią daugumą šalies parlamente ir galės suformuoti vyriausybę iš vienos partijos narių. Jie pasisako prieš imigraciją, neskuba jungtis į euro zoną ir žada didesnę pagalbą patiems skurdžiausiems šalies gyventojams. Partija taip pat užima griežtą poziciją Rusijos atžvilgiu.
J. Kačinskį su pergalę jau pasveikino Lenkijos prezidentas Andžejus Duda (Andrzej Duda), kurį partija „Teisė ir teisingumas“ šių metų gegužės mėnesį iškėlė kandidatu į šalies prezidento postą.
Lenkiją aštuonis metus valdžiusi Evos Kopač (Ewa Kopacz) „Pilietinė platforma“ rinkimuose gavo tik 23,4% balsų ir formuojant vyriausybę nedalyvaus.
„Lenkų tauta ne veltui mums du kartus išreiškė pasitikėjimą, – teigė kadenciją baigusi premjerė. – Šie aštuoneri metai nenuėjo veltui. Be jokios abejonės, per tuos metus Lenkija tapo daug geresnė ir dar nuostabesnė.“
Valdant „Pilietinei platformai“ Lenkijos ekonomika išaugo 50%, tačiau konservatoriai pasinaudojo žmonių nepasitenkinimu nelygiu pajamų paskirstymu ir imigracijos baime.
Trečiojoje vietoje – dešinysis roko muzikanto Pavevo Kukizo (Paweł Kukiz) judėjimas „Kukiz–15“.
Iš viso į Lenkijos Seimą pateko 5 partijos. Visos jos priklauso dešiniajai politikos krypčiai. Tai reiškia, kad pirmą kartą per šiuolaikinę Lenkijos istoriją šalies parlamente nebus kairiųjų jėgų.
Barbaros Novackos (Barbara Nowacka) koalicija „Apsijungę kairieji“ gavo mažiau nei 7% balsų. Kad koalicinis junginys patektų į Lenkijos parlamentą, jam reikėjo gauti 8% rinkėjų pasitikėjimą.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]