Migracinė krizė palietė visas valstybės, ne išimtis ir Lenkija. Tačiau pagrindinė Lenkijos problema visai ne pabėgėliai iš Sirijos, o artimiausieji kaimynai – ukrainiečiai. Žmonės, ieškantys geresnio gyvenimo, pasiruošę viskam: mažai kvalifikuotam darbui, nedideliam užmokesčiui ir absoliučiai beteisei padėčiai nelegaliam darbe.
Remiantis visuomenės nuomonės apklausomis, kiekvienas trečias ukrainietis pasiruošę išvykti į užsienį visam laikui. Jie bėga į Vengriją, Italiją, ir tai tik oficiali statistika. Dokumentus, kurie būtini norint įsidarbinti užsienio valstybėje – draudimą arba leidimą gyventi, turi tik kas trečiais emigrantas. Visi kiti užsienio valstybėse gyvena ir dirba nelegaliai.
„Gyvenimo sąlygos Ukrainoje manęs visiškai netinkino“,– teigia Andrejus, darbo migrantas. –Aš išgyvenau dėl savo šeimos, dėl vaiko. Kokioje šalyje jis gyvens. Kokią ateitį turės ši šalis“.
Ukrainos žiniasklaidoje pilna skelbimų ieškantiems darbo Lenkijoje. Vyrams labiausiai priimtinas krovėjo, statybininko ar kurjerio darbas. Moterims – auklės, namų šeimininkės ar padavėjos darbas. Lenkijoje šiuo metu susidarė paradoksali situacija: jei kitoms ES valstybėms pagrindinė migracinės krizės problema yra nelegalūs migrantai iš Artimųjų Rytų, tai lenkams – nelegalų antplūdis iš Ukrainos.
„Lenkijoje šiuo metu apie pusantro milijono migrantų iš Ukrainos,– teigia Mateušas Piskorskis (Mateusz Piskorski), Europos geopolitinės analizės centro direktorius,– kilo didžiulis nepasitenkinimas Lenkijos profsąjungose, nes jos mano, kad toks didelis kiekis darbo migrantų tikrai negerina padėties šalies darbo rinkoje“.
Ukrainiečiai tiesiog atima darbo vietas iš vietos gyventojų. Be to, daugelis ukrainiečių yra ypatingai radikalių pažiūrų ir nebijo demonstruoti Ukrainos Sukilėlių armijos simbolikos, kuri vietiniams gyventojams kelia negerus jausmus, nes ši armija Antrojo pasaulinio karo laikas nužudė tūkstančius lenkų.
Tačiau yra tokių, kuriems pigios darbo jėgos antplūdis yra tik į naudą. Tai darbdaviai, kurie nori mokėti mažus atlyginimus ir taip atpiginti savo prekių ir paslaugų savikainą. Įdarbinti nelegaliai ukrainietį iš Užkarpatės apsimoka daug labiau, nei vietos gyventoją. Galų gale, tokiems darbuotojams, esant reikalui, galima ir nemokėti.
Lenkijos ir Ukrainos pragyvenimo lygis skiriasi labai ryškiai, todėl čia ir traukia šimtai tūkstančių migrantų. Lenkijos Seimas yra priėmęs „Lenko kortos“ įstatymą – kiekvienas žmogus, kuris sugeba įrodyti, jog yra kad ir tolimas Lenkijos piliečio, gyvenusio čia dar prieš karą giminaitis, gali pretenduoti gauti nuolatinio gyventojo statusą. Kalbama, kad už tokia „giminystę“ tenka pakloti tūkstantį eurų ir norinčiųjų tikrai netrūksta.
Šaltinis: vesti.ru
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]