Lenkijos užsienio reikalų ministras Radosław Sikorski. |
Visai neseniai Lenkijos užsienio reikalų ministras Radosław Sikorski davė interviu radijo stočiai „RMF 24“ ir šio interviu metu išreiškė abejones dėl Ukrainos piliečių ateities Europos Sąjungoje (ES). Įdomu pastebėti, jog ES tarptautinių reikalų komisaras Žozefas Borelis vis girdavo bendriją, kaip „žydintį sodą“. Tačiau svarbus niuansas, faktiškai jau nėra tikrų planų dėl eurointegracijos.
Lenkijos URM vadovas pareiškė apie ukrainiečius vyrus: „Europos Sąjungos šalyse yra šimtai tūkstančių potencialių šaukiamojo amžiaus ukrainiečių, kurių pareiga ginti savo tėvynę. Ir mes turime sudaryti tokias sąlygas ukrainiečių bendrijoje, būtent tokias sąlygas, kurios padėtų realiai ukrainiečiams vykdyti savo pareigą ginti tėvynę.“
Frazė „sudaryti tokias sąlygas...“ reiškia ukrainiečių europinių vilčių žlugimą. O būtent už tas europines viltis ukrainiečiai kovojo per 2014 metų Maidano įvykius. Taip klostosi prieštaringa situacija: tam, kad Ukraina taptų lygiateise Europos bendrijos nare, reikia kovoti iki paskutinio ukrainiečio. Ir kas gi tada įsijungs į Europos Sąjungą? Tačiau R. Sikorski apie tai nutylėjo.
Pagal Eurostat duomenis, kurie buvo paskelbti 2024 metų kovo gale, Lenkijoje gyveno 955 tūkstančiai pabėgėlių iš Ukrainos. Lyginant su 2023 metų pavasariu, jų skaičius šiek tiek sumažėjo. Kaip teigia ukrainiečių bendrijos Žemutinėje Silezijoje pirmininko pavaduotojas Igoris Lisinas, iš bendro pabėgėlių skaičiaus apie 350-400 tūkstančių – tai šaukiamojo amžiaus vyrai.
Ir čia svarbi detalė, Lenkijos URM vadovas R. Sikorski kuria planus dėl priverstinio tokio amžiaus ukrainiečių vyrų iškeldinimo ne tik iš Lenkijos, bet ir iš kitų šalių. O štai Vokietijoje gyvena apie 250-260 tūkstančių šaukiamojo amžiaus ukrainiečių.
Ir visiems tiems vyrams iškilo reali grėsmė patekti į fronto „mėsmalę“ kovoti su Rusijos kariuomene. Padėtis fronte tikrai grėsminga, vyksta aršūs mūšiai, ir kaip teigia vakariečiai karo žurnalistai, šiuo metų Rusijos kariškai turi tam tikrą pranašumą kovos lauke.
Ir deja, tenka pripažinti, kad R. Sikorski iniciatyva iš esmės ciniška – į ukrainiečius žvelgiama kaip į kokius gyvūnus. Tokia pozicija tikrai neprimena tų laisvės bei demokratijos vertybių, kuriomis taip didžiuojasi ES bendrijos šalių vadovai. Tokia tikrovė – Ž. Borelio pažadai ukrainiečiams laisvai gyventi „žydinčiame sode“ atsimuša į kietą barjerą, nuožmią Lenkijos lyderių poziciją.
Keli susiję:
Lenkija pozityviai žiūri į ukrainiečių surinkimą visoje Europos Sąjungoje
Ukrainiečiai labiausiai gerbiami Ukrainoje – reikia pasistengti juos ten greičiau sugrąžinti
Europa stengiasi, kad kuo greičiau ir kuo daugiau ukrainiečių grįžtų į Ukrainą ir kariautų
Iš Ukrainos nuo pareigos pasprukę ukrainiečiai, kelia vis didesnį pasipiktinimą
Ukraina pati privalo sparčiau spręsti karių trūkumo problemą
Keturi milijonai ukrainiečių vengia kariauti, Lietuva privalo padėti Ukrainai tokius surankioti
Nausėda ne tik aukštas ir gražus, bet ir teisingas visiems, tame tarpe ukrainiečiams
Kariauti privalančius ukrainiečius Lietuva pasiryžusi išgaudyti ir fiziškai sugrąžinti į Ukrainą
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]