2024 m. lapkričio 23 d.

 

„Lenovo Thinkpad Edge E530“ apžvalga

1
Paskelbta: 2013-07-15 09:24 Autorius: Konstantinas Pushalotas

Po truputį artėja sezonas „atgal į mokyklą“, kuriam pradeda ruoštis ne tik moksleiviai / studentai, bet ir kompiuteriais prekiaujančios firmos. Šį kartą nusprendėme pasirinkti vieną iš populiariausios kainų kategorijos „iki 1500 Lt“ atstovų – Lenovo Thinkpad Edge E530. Šis nešiojamasis kompiuteris mūsų rinkoje sutinkamas tiek su Sandy Bridge, tiek ir su Ivy Bridge platforma. Kadangi skirtumas tarp jų visiškai minimalus, nusprendėme daryti taip, kaip pasielgtų dauguma vartotojų, – pasirinkti pigesnį.

Nešiojamojo kompiuterio Lenovo Thinkpad Edge E530 specifikacijos:

Intel Sandy Bridge platformai, kurią galima priskirti prie „darbinių arkliukų“, kompaniją palaiko naujausia operacinė sistema Windows 8. Turime standartinį 15,6“ ekraną, kuris nusipelno pagyrimo už matinį paviršių, daugybę periferinių jungčių, tarp kurių galima paminėti net tris USB 3.0. Svoris nėra jau toks mažas – 2,45 kg, o ir korpusas nėra vienas ploniausių – 31,1 mm, tačiau už tokią kainą ir funkcionalumą gamintojas, matyt, ko nors daugiau pasiūlyti negalėjo. Ką gali mūsų „bandomasis triušis“, mes pamatysime šioje apžvalgoje.

Komplektacija

Pažvelgus į nešiojamojo kompiuterio kainą, galima drąsiai pasakyti, kokia jo komplektacija. Lenovo Thinkpad Edge E530 – ne išimtis. Pakuotėje rastas tik kroviklis ir kelios vartotojo instrukcijos skirtingomis kalbomis (lietuvių, deja, nebuvo).

Optinių laikmenų komplekte nėra; tvarkykles galima parsisiųsti iš gamintojo puslapio – čia rasite programinę įrangą, tinkančią 32/64 bitų operacinėms sistemoms Windows 7 / Windows 8. Operacinė sistema Windows 8 su visa reikalinga programine įranga įdiegta nešiojamajame kompiuteryje. Norintieji įdiegti Windows 7 per BIOS turės atjungti UEFI palaikymą ir nustatyti įkrovos režimą „Legacy First“ – kitokiu atveju pasikrauti iš CD / DVD arba USB atmintinės nepavyks.

Eksterjeras: dizainas ir ergonomika

Išorinis dizainas gana paprastas, netgi šiek tiek asketiškas, jei ne tam tikri Thinkpad serijos elementai, kuriems būdinga raudona spalva. Ekrano išorinis dangtis plastikinis, tačiau padengtas plonu gumos sluoksniu, kurį liesti gana malonu. Visur dominuoja matiniai paviršiai, kurie neleidžia nešiojamajam kompiuteriui prarasti patrauklios išvaizdos.

Apatinė dalis nusėta ventiliacinių ertmių, kurios sukoncentruotos ties pagrindiniais komponentais, – procesorius, operatyvioji atmintis, standusis diskas ir pagrindinės plokštės pagrindinis mikroschemų rinkinys. Nugarinė dalis padaryta iš plastiko (aišku, nieko kito iš šios kainų kategorijos buvo galima nesitikėti).

Windows 8 lipdukas atlieka tik reklaminį vaidmenį, nes reikiami licenciniai raktai „įsiūti“ tiesiai į nešiojamojo kompiuterio BIOS.

Thinkpad Edge E530 yra vienas iš tų retų nebrangių nešiojamųjų kompiuterių, kuriuose pakeisti pagrindinius komponentus ir išvalyti aušinimo sistemą nebus jokia problema. Atsukus ketvertą varžtelių, pasiekiamas ventiliatorius, standusis diskas, operatyviosios atminties modulis, CMOS baterija, Wi-Fi modulis. Nuimamoje plastikinėje nugarėlėje esančios ventiliacinės ertmės iš vidaus papildomai apsaugotos nuo dulkių specialiu tinkleliu.

Kairėje pusėje yra Kensingtono užraktas, ventiliacinė ertmė, trys USB 3.0 jungtys, HDMI, VGA (D-Sub) lizdai.

Dešinėje pusėje rasime maitinimo lizdą, RJ-45 (Gigabit Ethernet) jungtį, optinių diskų įrenginį, USB 2.0 (palaiko įkrovimo režimą net ir tuomet, kai nešiojamasis kompiuteris išjungtas) bei 3,5 mm garso išvestį.

Priekinėje briaunoje rasime 4-in-1 atminties kortelių skaitytuvą, taip pat groteles, už kurių slepiasi garsiakalbiai.

Nešiojamajame kompiuteryje įdiegtas 15,6” įstrižainės ekranas su 1366 x 768 taškų raiška. Iš tokios kainų kategorijos produkto, savaime suprantama, ko nors daugiau tikėtis nevertėjo. Apie matricos tipą ko nors konkretaus surasti nepavyko, tačiau iš matymo kampų galima spręsti, kad tai yra TN. Pats ekranas yra matinis, o tai bene pagrindinis jo pranašumas, palyginti su „blizgiais“ konkurentais.

Thinkpad Edge E530 turi „pilną“ klaviatūrą, t. y. dešinėje pusėje rasime skaičių bloką. Viršutinė mygtukų linija, kurioje paprastai yra F1-F12 klavišai, pagal nutylėjimą atlieka tokias funkcijas: garso, ekrano ryškumo didinimas / mažinimas, WEB kameros ir mikrofono įjungimas / išjungimas ir pan. Tai leidžia greičiau pasiekti norimas funkcijas. F1-F12 mygtukų funkcionalumas pasiekiamas kartu su Fn klavišo kombinacija. Kam patinka tradicinis variantas (pirma F1-F12, o tik paskui funkciniai klavišai), visa tai gali pakeisti per BIOS.

Klaviatūros mygtukai yra salelių tipo, dirbti ja tikrai patogu. Palyginti su tradiciniais verslo klasės Thinkpad nešiojamaisiais kompiuteriais, Edge E530 klaviatūros mygtukai veikia šiek tiek garsiau, tačiau dirbti tai netrukdo – paspaudimas užtikrintas, jokių mygtukų klibėjimų ar klaviatūros „prasėdimų, įdubimų“ nėra. Vienintelis niuansas – kairės apatinės dalies kampe norėtųsi matyti „Ctrl“, o ne „Fn“ mygtuką.

Viršutinė dalis užimta minimaliai: kairėje pusėje yra įjungimo mygtukas.

Žemiau klaviatūros esanti sritis puikiai atspindi Thinkpad seriją. Lietimui jautrus laukelis yra vientisas, ir tai Edge E530 skiria nuo senesnių ThinkPad modelių. Antra vertus, toks sprendimas logiškas, nes virš jo įdiegti kairysis / dešinysis mygtukai bei UltraNav navigacinis valdiklis (viskas tradiciškai pažymėta raudona spalva). Pastarasis leidžia pelės kursorių valdyti nė kiek ne prasčiau nei lietimui jautriu laukeliu. Šalia lietimui jautraus laukelio – pirštų atspaudų skaitytuvas.

Vienas mėgstamiausių mūsų testų – „Kas pasaulyje ploniausias“. Jis aiškiai parodo, kad nebrangūs nešiojamieji kompiuteriai plonėti, deja, neskuba. Degtukų dėžutės storis – 16,5 mm, o Lenovo Thinkpad Edge E530 – visi 31,1 mm. Misteriu Elegancija šio kompiuterio tikrai nepavadinsi, o ir vežtis į poilsinę kelionę visiškai nesinori.

Priekinė dalis (viršuje) ir nugarinė dalis (apačioje)

Maksimalus ekrano atvertimo kampas nesužavėjo, tačiau tai nestebina – iš esmės absoliuti dauguma tokią ekrano tvirtinimo konstrukciją turintys nešiojamieji kompiuteriai (net ir ultrabukai) „lankstumu“ nepasižymi.

Maksimalus ekrano privėrimas taip pat smarkiai nenustebino – kažką panašaus mes matėme ASUS X501a testų metu.


Techniniai parametrai

Apžvalgos pradžioje jau galėjome matyti specifikacijų lentelę, tad dabar trumpai apžvelgsime pagrindinius komponentus.

Lenovo Thinkpad Edge E530 aparatinė platforma jau gerai pažįstama iš ankstesnių testų: turime reikalų su dviejų branduolių Sandy Bridge procesoriumi Pentium B980 (2.4 GHz), kurio TDP lygis – 35 W. Jokių Hyper-Threading ir Turbo Boost technologijų, jokio AES šifravimo aparatiniu lygmeniu palaikymo.

Pentium B980 įtampa svyruoja nuo 0,760 V iki 1,191 V. Rezultatas iš esmės identiškas kitiems Pentium (Sandy Bridge) modeliams.

Grafikos posistemę sudaro integruotas adapteris Intel HD 2000 (GT1), su kuriuo esame puikiai pažįstami, taigi prie jo ilgiau neapsistosime.

Duomenų kaupiklis – Western Digital (WD) gamybos 500 GB talpos standusis diskas su 5400 aps./min. sparta. Kai nešiojamasis kompiuteris nėra sunkiai apkrautas, standusis diskas kartais skleidžia garsus, kurie primena trakštelėjimus, – tarsi standžiojo disko viduje kažkas įsijungia ar išsijungia.

Bendras standžiojo disko triukšmo lygis yra labai nedidelis, jo darbas beveik negirdimas net ir atsitiktinės failų prieigos („Random Access“) testų metu.

Standžiojo disko produktyvumo lygis yra šiek tiek žemiau vidutinio – rezultatas truputį žemesnis nei Asus X501 rastame Hitachi kaupiklyje, kuris savo darbu įspūdžio nepadarė, taigi Lenovo įdiegtas WD standusis diskas – juo labiau.

Produktyvumo testai

Pirmasis testas – PCMark Vantage. Nors ir nebe naujas, jis neblogai parodo bendrą sistemos spartą:

  • Memories“ – testas yra skirtas sistemos produktyvumui išmatuoti, dirbant su skaitmeninėmis fotografijomis ir vaizdine medžiaga
  • TV and Movies“ – aukštos raiškos vaizdinės medžiagos atkūrimas ir perkodavimas
  • Gaming“ – matuojamas produktyvumas įvairiose 3D programose
  • Music“ – įvairių garso formatų perkodavimas
  • Communications“ – WEB resursų lankymas, darbas su el. paštu ir IP telefonijos naudojimas
  • Productivity“ – dar viena nesudėtinga užduotis, kurioje modeliuojamas darbas su tipinėmis biuro programomis
  • HDD – paskutinis testas, matuojantis tik duomenų kaupiklių posistemės darbą

PCMark Vantage testui mūsų nešiojamasis kompiuteris Lenovo Thinkpad Edge E530 nelabai patiko. Nors Pentium B980 dirba 100 MHz didesniu dažniu nei Pentium B970, panašu, kad ASUS X501 šiek tiek geriau optimizuotas. Kartu norėtųsi dar kartą akcentuoti, kad skirtumų tarp Pentium ir Core i3 modelių beveik nėra. Core i3 palaikomas Hyper-Threading didelės naudos neduoda, o vienintelis pranašumas – talpi L3 spartinančioji atmintis, iš kurios daugiausia naudos – dirbant su daug resursų reikalaujančiomis biuro programomis. Visur kitur karaliauja didesnis taktinis dažnis.

Windows 7 produktyvumo indeksas atitinka anksčiau testuotų Intel Pentium (Sandy Bridge) platformą turinčių modelių lygį – 4,6 balo iš 7,9 galimų. Silpniausiai pasirodė integruota grafika, kuri su Windows Aero aplinka tvarkosi prasčiau nei su žaidimais.

3DMark 06 ir 3DMark Vantage testai dar kartą iliustruoja, kad mūsų nešiojamasis kompiuteris skirtas ne žaidimams. Progresas stebimas tik dėl to, kad turime kiek didesnį taktinį dažnį (beje, dėl jo greičiausiai ir aplenktas Core i3 atstovas su galingesniu Intel HD Graphics 3000). Šiuolaikinių žaidimų pažaisti nepavyks, tačiau tam Lenovo Edge E530 ir neskirtas.


Taip pat buvo atliktas testas, pasitelkiant programą Adobe Lightroom 4.2. Testas numato 10 megapikselių RAW formato nuotraukų (79 vienetai, bendra apimtis – 1 GB) eksportavimą į JPEG (kokybė – 100%).

Adobe Lightroom patinka aukštas taktinis dažnis, tuo ir naudojasi Pentium B980 prieš 100 MHz lėtesnį Pentium B970. Nuotraukoms apdoroti labai patinka ir talpi L3 spartinančioji atmintis, tai galima matyti dvikovoje tarp Core i7-3517U ir Core i5-3210M – pirmasis dirba mažesniu dažniu, tačiau didesnė L3 atmintis savo darbą atliko nepriekaištingai. Papildomai prisidėjo ir Hyper-Threading technologija, tačiau daug efektyvesni yra „tikri“ keturi branduoliai – tai galima matyti iš stacionaraus Haswell atstovo Core i5-4430S pavyzdžio.

Cinebench paketas leidžia įvertinti sistemos galimybes dirbant su 3D grafika. OpenGL testas įvertina grafikos posistemės darbą, o „Rendering“ testas – procesoriaus produktyvumo lygį (vieno ir visų branduolių).

Natūralu, kad didesnis taktinis dažnis Pentium B980 leido aplenkti Pentium B970. Skirtumas simbolinis, taigi nieko iš esmės nelemiantis. Reikia pabrėžti, kad čia svarbu ne tik didelis taktinis dažnis, bet ir branduolių skaičius. Nemaišo ir Hyper-Threading technologija, tad šiuo atveju galima rekomenduoti Core i5 arba Core i7 procesorius.

Kitas testas – vaizdinės medžiagos perkodavimas į H.264 formatą, pasinaudojant testu x264 HD Benchmark 5.0.1. Naudojamas MPEG-2 formato failas (HD 1080p; 20 MB/s). Pastarasis testas yra gana aktualus, nes jame naudojamas x264 kodekas sutinkamas bene visose populiariausiose perkodavimo programose, tokiose kaip VirtualDub, HandBrake, MeGUI ir kitose.

Dėl vaizdinės medžiagos kodavimo viskas aišku – kuo daugiau branduolių, kuo didesnis taktinis dažnis. Kam kritiškai svarbus laikas, patariame rinktis nešiojamąjį kompiuterį, turintį kuo galingesnį procesorių. Kalbant apie mūsų herojų Lenovo Edge E530, progresas, palyginti su lėtesnį procesorių turinčiu ASUS X501a, yra gana simbolinis. Lygiai tą patį parodė ir testas „Cinebench“.

Garso posistemė

Lenovo Thinkpad Edge E530 garso posistemė neturi išskirtinių bruožų – nėra netgi garsių užrašų apie „ypatingas“ technologijas, kaip tai matome kitų gamintojų pigiuose modeliuose. Iš pranašumų galima paminėti nebent tai, kad garsiakalbiai įmontuoti priekinėje briaunoje (o ne dugne), kartu prieinama Dolby programinė įranga, dėl kurios garsas tampa aiškesnis, detalesnis.

Neišrankiems vartotojams tokios garso posistemės užteks, tačiau suprantantieji, kas tai yra vidutiniai ir žemi dažniai, nešvarumai maksimaliai pagarsinus, papildomai turėtų įsigyti ir išorinę akustiką su žemų dažnių kolonėle. Tam visiškai užteks ir 2.1 sistemos už 100-150 litų. Skirtumas bus tikrai akivaizdus.

Baterijos darbo laikas ir temperatūros

Autonominio darbo laikas – viena iš pagrindinių mobiliojo kompiuterio charakteristikų, o kartais tai net svarbiau nei produktyvumas, todėl šio parametro matavimui dedikuojama atskira skiltis. Testas buvo atliekamas su programa Battery Eater Pro. Testų metu buvo išjungti Sleep, Standby ir Hibernate režimai.

  • Autonominio darbo laikas:

Lenovo Thinkpad Edge E530 baterija parodė neblogus rezultatus, ypač turint omenyje, kad įdiegta kelerių metų senumo platforma. Testų metu filmus buvo galima žiūrėti 3 val. 53 min., naršyti internete ir dirbti su biuro programomis nešiojamasis kompiuteris leido apie 4 val. 5 min., o el. knygų skaitymas truko 5 val. 10 min.

Rezultatas kiek prastesnis nei ASUS X501a su tokios pačios talpos baterija. Matyt, tam įtakos turėjo optinių diskų įrenginys (ASUS modelis jo neturi), taip pat kiek geriau optimizuotos tvarkyklės ir BIOS. Papildomai ir periferinių jungčių Lenovo modelis turi daugiau.

  • Temperatūrų matavimai:

Testo metu temperatūra patalpoje sudarė +26 oC. Karšta vasara daro savo, aušinimo sistemai teks atlaikyti mažiau palankias sąlygas nei anksčiau testuotiems konkurentams.

Lenovo Thinkpad Edge E530 su karščiu susitvarkė be didelių problemų – net ir esant maksimaliai apkrovai, jį galima laikyti ant kelių. Procesoriaus ir standžiojo disko temperatūros atitinka normos ribas, darbinis paviršius taip pat neperkaista. Didesnė nei įprasta tik LCD ekrano temperatūra. Tačiau čia paaiškinimas paprastas – kaito būtent dalis, į kurią atsukta viena iš dviejų ventiliacinių ertmių. Pastaroji lyg ir turėtų perduoti vėsų orą į vidų, tačiau panašu, kad per daug išpučiama, tad ir ekrano kairės apatinės pusės kampui tenka įkaisti labiau nei įprastai.

Korpuso temperatūros apkrovos metu

Aušinimo sistemos triukšmo lygis, esant maksimalioms apkrovoms, buvo vidutinis. Pastarasis rodiklis nėra kritinis, nes su šiuo nešiojamuoju kompiuteriu vargu ar kas nuolat koduos vaizdinę medžiagą ar bandys dirbti su 3D grafika.

Kiek mažiau malonus aspektas – tai ventiliatoriaus darbo specifika. Jo apsisukimų padidėjimas vyksta staigiais šuoliais, kurie aiškiai girdimi ir ausiai nėra labai malonūs. Dar vienas dalykas – kartais, kai ventiliatorius pradeda suktis, susidaro įspūdis, jog jis nuo kažko atsikabina, prieš pradėdamas savo darbą.

Dirbant su biuro programomis, naršant internete, žiūrint filmus ar klausant muzikos, aušinimo sistemos ventiliatorius veikia nuolat, tačiau tai daro gana tyliai, triukšmo lygis komfortiškas, nors begarsiu jo nepavadinsi – labai tylioje aplinkoje (arba naktį) jo veikimas šiek tiek girdėti.

Lenovo Thinkpad Edge E530 pranašumai ir trūkumai

Pranašumai:

  • Pakankamas produktyvumo lygis, atliekant daugumą įprastų darbų (biuro programos, naršymas internete, bendravimas socialiniuose tinkluose, filmų peržiūra)
  • Ilgas baterijos darbo laikas
  • Matinis korpuso paviršius ir matinis ekranas
  • Patogi dirbti klaviatūra
  • Efektyvi, lengvai pasiekiama ir išvaloma aušinimo sistema
  • Platus periferinių jungčių pasirinkimas

Trūkumai:

  • Šuoliais savo apsisukimų spartą didinantis aušinimo sistemos ventiliatorius
  • Patenkinama garso posistemė (rekomenduojame įsigyti išorines kolonėles)
  • 12 mėnesių garantija

Ypatumai:

  • Pirštų atspaudų skaitytuvas

Išvados

Lenovo Thinkpad Edge E530 iš esmės paliko teigiamą įspūdį. Jei ne vienintelis niuansas su šuoliais pagreitėjančiu ventiliatoriumi, šį nešiojamąjį kompiuterį būtų galima laikyti beveik idealiu nereikliems vartotojams ir smulkiojo verslo atstovams. Spartos užtenka iš esmės visoms būtiniausioms užduotims, matiniai paviršiai ir neblizgus ekranas greitai nepraras savo estetinės išvaizdos, patogi klaviatūra leis komfortiškai dirbti su tekstu, o aušinimo sistema efektyviai dirbs net ir karštą vasarą.

Iš pagrindinių šio Lenovo modelio konkurentų galima laikyti ASUS X501. Kiekvienas iš jų turi savo pliusų ir minusų. Lenovo ThinkPad Edge E530 turi optinių diskų skaitytuvą ir matinį ekraną, kiek patogesnę klaviatūrą, pažangesnę saugumo sistemą (pirštų atspaudų skaitytuvas, Anti-Theft technologijos palaikymas ir t. t.). Asus X501 pranašumai – mažesnis svoris ir ilgesnis garantinis laikotarpis. Panašių konfigūracijų kainos beveik vienodos, tad kiekvienas nešiojamąjį kompiuterį turėtų rinktis pagal savo poreikius ir skonį.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. kudirka
(2013-07-15 11:42:22)
(79.133.243.38) Parašė:

Džiugu, kad ekspertai gavo reklamos. Reiškia, populiarėja. Sėkmės



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras