Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė siūlo atsisakyti Baudžiamajame kodekse sankcijų už nepagarbą teismui, įžeidimą, valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens įžeidimą.
Tokias Baudžiamojo kodekso pataisas ir jo kai kurių straipsnių pripažinimą netekusiais galios ji įregistravo Seimo posėdžių sekretoriate.
Teikiamu teisiniu reguliavimu L. Graužinienė siūlo baudžiamuoju nusižengimu (šmeižimu) pripažinti tik tokią veiką, kai apie kitą žmogų paskleidžiama tikrovės neatitinkanti informacija, galinti paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo, neva šis padarė nusikaltimą.
„Sankcijoje nustatoma, kad asmuo už tokią veiką galėtų būti baudžiamas bauda (atsisakant su laisvės apribojimu ar atėmimu susijusių bausmių). Taip pat siūloma atsakomybę už valstybės tarnautojų ar viešojo administravimo funkcijas atliekančių asmenų įžeidimą numatyti Administracinių teisės pažeidimų kodekse (ATPK). Tokiu būdu bus išvengta baudžiamojo įstatymo normų, kurios dubliuojasi su ATPK draudimais“, – sako L. Graužinienė.
Jos nuomone, priėmus siūlomas nuostatas bus labiau apsaugota saviraiškos laisvė ir išvengta nepagrįstų asmens baudžiamųjų persekiojimų.
„Tikėtina, kad įstatymas turės teigiamą įtaką kriminogeninei situacijai ir korupcijai, nes, viena vertus, bus mažiau inicijuojama baudžiamojo persekiojimo procesų (vietoj jų renkantis teisių gynimą civilinio proceso tvarka), kita vertus, sumažės galimybė baudžiamąjį persekiojimą naudoti kaip poveikio priemonę, padedančią realizuoti įvairaus pobūdžio korupcines veikas“, – mano parlamento vadovė L. Graužinienė.
Eltos inf.