Liberalas Arminas Lydeka pranešė, kad „pastaruoju metu tarptautinė bendruomenė, ypač Europos valstybės turi puikią progą naujai pažvelgti į savo užsienio ir saugumo politiką“.
„Įvertinti tradicinių (karinių) ir naujųjų (asimetrinių, transnacionalinių) grėsmių saugumui dinamiką, jų glaudžias tarpusavio sąsajas ir poreikį nacionalinį saugumą suvokti ir vertinti platesniame – vidinių ir išorinių procesų kontekste, kartu su karinėmis grėsmėmis ir iššūkiais įvertinti informacinį, kibernetinį, energetinį saugumą“, - teigia liberalas savo analizėje „Užsienio ir saugumo politika priklauso nuo šalies gynybos“.
Pasak A. Lydekos, „šiandien tarptautinė bendrija susidūrė su situacija, kuomet viena regioninių galybių, JT Saugumo Tarybos nuolatinė narė – be abejo, tai Rusija – aneksavo kaimyninės Ukrainos dalį, destabilizavo padėtį Rytinėje Ukrainos dalyje, pradėjo telkti karines pajėgas dislokuodama karius ir modernią techniką, įskaitant priešlėktuvines gynybos sistemas prie vakarinių sienų“.
„Rusija, remdamasi nacionaliniais interesais, interpretuoja tarptautinius įsipareigojimus ir juos selektyviai įgyvendina, neigia bei ignoruoja kitas valstybes, apeina, ignoruoja ir pažeidžia tarptautinius susitarimus ar jų dalis, kurios Rusijai nėra palankios, taip nusižengdama ir pamindama esminius tarptautinės teisės principus – pagarbą nacionaliniam suverenumui, sienų neliečiamumui ir valstybės nedalomumui. Rusija, aneksuodama dalį kaimyninės šalies teritorijos bei destabilizuodama situaciją šalies dalyje, metė iššūkį regioniniam Europos šalių saugumui ir regioniniam stabilumui. Tarptautinė bendrija susiduria su situacija, kai kvestionuojama tiesa ir kai tiesos kvestionavimas tampa užsienio politikos tikslu“, - konstatuoja liberalas.
A. Lydeka primena, kad „oficialiuose pasisakymuose Rusijos interesų pažeidimu neretai įvardijama NATO plėtra“.
„Taip pat nerimą kelia prevencinių branduolinių smūgių iš Rusijos pusės galimybė. Rimtą susirūpinimą kelia agresyvi Rusijos užsienio politika, karinė doktrina, taip pat kariniai veiksmai Ukrainoje, destabilizuojantys šalies rytinę dalį, Krymo aneksiją, į Krymą perkeliant branduolines pajėgas“, - nurodo liberalas.
Jo teigimu, „NATO – Rusijos santykiai išsisėmė ir tai lėmė Rusijos požiūris į Aljansą ir nuosekli bei sisteminga gynybos ir užsienio politika, kuri iš esmės yra nukreipta prieš Aljansą ir kuria siekiama NATO susilpninti ir suskaidyti.
„Rusija bendradarbiaudama su NATO siekė ne tiek dialogo, kiek strateginio pranašumo, idealiu atveju tai būtų „veto“ teisės įgijimas NATO sprendimams“, - atskleidė liberalas.
Liberalas A. Lydeka yra Europos reikalų komiteto vicepirmininkas, Liberalų sąjūdžio kandidatas į teisingumo ministrus.
Šaltinis: liberalai.lt