Lietuvos ir Sakartvelo prioritetinės bendradarbiavimo sritys išlieka tos pačios – kibernetinė gynyba, strateginė komunikacija, bendros pratybos, o Lietuva ir toliau rems Skaratvelo integracinius siekius į NATO ir Europos Sąjungą.
Tai pabrėžė krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas gegužės 25 d. per pokalbį telefonu su Sakartvelo gynybos viceministre Lela Čikovani.
Sveikindamas savo kolegę su gegužės 26 d. švenčiama Sakartvelo Nepriklausomybės diena viceministras V. Umbrasas palinkėjo Sakartvelui kuo sėkmingiau įveikti dabarties iššūkius ir nuosekliai siekti euroatlantinės integracijos tikslų ir pabrėžė, kad Lietuvos įsipareigojimai šioje srityje išlieka tvirti.
„Net ir atšaukus dalį suplanuotų iniciatyvų ir renginių, sieksime juos įgyvendinti artimiausioje ateityje. Prioritetinės bendradarbiavimo sritys išlieka tos pačios – kibernetinė gynyba, strateginė komunikacija, bendros pratybos. Sakartvelo studentai yra laukiami kursuose Lietuvos karo akademijoje“, – teigė viceministras V. Umbrasas.
Viceministras su Sakartvelo gynybos viceministre Lela Čikovani aptarė kariuomenių paramą kovojant su COVID-19 pandemija, aktualius dvišalio bendradarbiavimo klausimus. V. Umbrasas pristatė, kokią pagalbą Lietuvos kariuomenė teikia civilinėms valstybės institucijoms kovojant su koronaviruso pandemija ir padėkojo už geranorišką Sakartvelo gynybos institucijų paramą organizuojant humanitarinės paramos Sakartvelui pristatymą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orlaiviu „Spartan“. Į Sakartvelą (kaip ir į Armėniją ir Moldovą) buvo nuskraidinti veido apsauginiai skydeliai, kurių ypač trūksta Sakartvelo gydymo įstaigose. Kartu tąkart grįžo ir Gen. Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje studijavęs kartvelas ir dar 9 Sakartvelo piliečiai.
Viceministrai taip pat aptarė ES Rytų partnerystės politikos aktualijas, pabrėžė šios politikos tęstinumo svarbą bei būtinybę toliau didelį dėmesį skirti Rytų partnerystės valstybių įsitraukimui į ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką.
Apie Lietuvos ir Sakartvelo bendradarbiavimą gynybos srityje
Lietuva visokeriopai remia Sakartvelo siekius tapti NATO ir Europos Sąjungos nare. Tarptautinė bendruomenė Abchaziją ir Pietų Osetiją, po 2008 m. Sakartvelo karo Rusija, su laiko okupuotomis Sakartvelo teritorijomis.
Lietuva ir Sakartvelas aktyviai bendradarbiauja karinėje srityje. Sakartvelo atstovai mokosi Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, Lietuvos kariuomenės mokykloje, Karo medicinos tarnyboje, Baltijos gynybos koledže Estijoje. Vyksta aukšto rango vizitai, Lietuvos ir Sakartvelo karo akademijų anglų kalbos dėstytojų ir kadetų mainai. Lietuva konsultuoja Sakartvelo kolegas strateginės komunikacijos, kibernetinės gynybos ir kt. klausimais. Sakartvelo kariai dalyvauja pratybose Lietuvoje, o Lietuvos kariai vyksta į pratybas Sakartvele. Lietuva taip pat remia NATO ir Sakartvelo esminių priemonių paketo projektų įgyvendinimą – nuo 2015 m. Lietuva kartu su kitomis Šiaurės ir Baltijos šalimis padeda kurti bendrą NATO ir Gruzijos mokymo ir vertinimo centrą, jame dirba Lietuvos karininkas. 2017 m. ir 2019 m. Lietuva yra skyrusi finansinius indėlius į NATO patikos fondą, skirtą gynybos gebėjimų stiprinimo iniciatyvoms įgyvendinti.
Pastaruoju metu Lietuva ir Sakartvelas intensyvina bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje – dalyvauja bendrose kibernetinėse pratybose, keičiasi patirtimi kuriant kibernetinius įrankius, pasirašė Ketinimų deklaraciją, pagal kurią planuojamas kartvelų dalyvavimas Kaune kuriamame Regioninio kibernetinio saugumo centre Nacionalinio kibernetinio saugumo centro sudėtyje.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]