Varnos varnoms ne tik akių nekerta, bet dažniausiai žiūri viena kryptimi. |
Socdemų atsakas ir Kaliningrado kordonas. Europos tvirtovė ir politizuotas sportas. Apie tai ir ne tik ekspertai.eu savaitės įvykių apžvalgoje...
Lietuva
Šiandien socialdemokratai atsidūrė korupcijose šešėlyje, ir greičiausiai ne be politinių oponentų pagalbos. Atsako ilgai laukti neteko. Prokuratūra pradėjo tirti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko Gabrieliaus Landsbergio šeimos verslo galimą žalą valstybei. Seimo LSDP frakcija paprašė prokurorų įvertinti, kaip lengvatinėmis sąlygomis A. Landsbergienės privačiai Karalienės Mortos mokyklai buvo išnuomotos „Lietuvos energijos“ įmonių grupei priklausančios UAB „NT valda“ patalpos Vilniaus senamiestyje, Gervėčių g. 4. Konservatorių lyderis paskubėjo pareikšti, kad tai socdemų bandymas nukreipti visuomenės dėmesį nuo juos pastaruoju metu krečiančių skandalų bei premjero kerštas už opozicijos norą išsiaiškinti jo žento akcijų istoriją. Iki rinkimų dar beveik metai, o jau tokios politinės muštynės prasidėjo. Tik abejotina, kad kas nors liks kaltas, kadangi pas mus svarbus tyrimo procesas, o ne jo rezultatas, nes varna varnai akies nekerta.
Antroje vietoje žinia, kad dujų prekybos bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ pradėjo pirmuosius pokalbius su „Gazpromu“ dėl dujų pirkimo 2016 m. Tame kontekste reikėtų priminti, kad šių metų pabaigoje baigiasi ilgalaikė dujų tiekimo sutartis su Rusija, ir jau seniai kilo klausimas – kas toliau? Pažymėtina, kad dujų sunaudojimas Lietuvoje mažėja – kitais metais šalis turėtų suvartoti tik apie 2 mlrd. kubų. Iš jų apie 1,2 mlrd. kubų prireiks „Achemai“, kuri dujas perka tiesiai iš „Gazpromo“. Dar mažiausiai apie 300 mln. kubų reikės įsigyti iš SGD terminalo, kad energetinė nepriklausomybė nebankrutuotų. Atitinkamai dar kažkur būtina gauti 500 mln. kubų, ir vargu ar Rusija sutiks pasirašyti sutartį tokiam mažam dujų kiekiui. Anot „Lietuvos dujų tiekimo“ Komercijos departamento direktoriaus Haroldo Nausėdos, „Gazpromas“ jau gruodžio mėnesį Baltijos šalims organizuos pirmąjį dujų aukcioną, kuriame dujos vienareikšmiškai bus brangesnės, nei pagal sutartį. Tačiau tuomet jas lygtais galima bus nusipirkti iš Latvijos, kuri turi sutartį su „Gazpromu“ iki 2030 m. Įdomu – o kodėl ne iš tokio konkurencingo terminalo? Dar savo atominę statyti galvojome. Dabar stato baltarusiai. Mūsų valdžia sako, kad baltarusiškos elektros nepirksime. Bet dar ne vakaras. Apibendrinant, galima eilinį kartą konstatuoti, kad Lietuvos energetinė strategija plaukia pasroviui be aiškaus supratimo, kokios, kada, kiek ir iš kur mums reikės energijos.
Trečioje vietoje į neviltį varantys JAV Sausumos pajėgų Europoje vado B. Hodgeso samprotavimai apie Baltijos šalių apginamumą. Anot jo: „Karaliaučius dabar turi galimybę neleisti mūsų kariniam laivynui ir jokiam NATO kariniam laivynui patekti į Baltijos jūrą“. Ankstesnėse apžvalgose buvo rašoma, jog amerikiečiai nemato galimybės apginti Baltijos valstybes Rusijos puolimo atveju, ir kalbėti reikėtų tik apie jų išvadavimą. Dabar aiškėja, kad rusai galės užblokuoti Baltijos jūrą. Dar daugiau: „Per labai trumpą laiko tarpą jie (Baltarusijos ir Rusijos kariai) gali susijungti ir užblokuoti Lenkijos ir Lietuvos sieną. Ir taip jie izoliuos tris NATO sąjungininkes nuo viso likusio Aljanso,“ – konstatavo JAV generolas. Įdomu, ką apie visa tai mano mūsų visuomet nepalaužiamu optimizmu trykštanti Gynybos ministerija?
Užsienis
Pirmoje vietoje „liberali“ migracinė politika ir tolerancija Europoje. Štai Prancūzija nuo lapkričio 13 d. mėnesiui sustabdė narystę Šengeno zonoje. Aiškina, kad ramiam JTO Klimato kaitos konferencijos organizavimui. O Švedija neslepia, kad nekontroliuojama migrantų srovė gresia jos visuomeninei tvarkai, ir todėl ji irgi laikinai sugrąžina pasienio kontrolę. Suomija remia tokį kaimynės žingsnį. Vokietijos finansų ministras W. Schaeuble sulygino pabėgėlių antplūdį su neprognozuojama lavina. Matyt todėl Europa palaipsniui virsta tvirtove, kuri nori padaryti bet ką, kad atsikratytų nereikalingų jai migrantų. Pabaigai uždavinys, kurį moksleiviams suformulavo fizikos mokytojas Lenkijoje – kiek Sirijos pabėgėlių turi likti ant kelto, kad jis neapsiverstų ir sėkmingai pasiektų Graikijos krantą?
Antroje vietoje Didžiosios Britanijos premjero D. Camerono sąlygos Europos Sąjungai, kurias ji turi patenkinti, jeigu toliau nori matyti Londoną savo gretose. Kalbėdamas Karališkajame tarptautinių reikalų institute, britų ministras pirmininkas sakė, kad ES narės, išsaugojusios savo nacionalinę valiutą, turėtų būti traktuojamos taip pat, kaip euro zonai priklausančios valstybės. Be to Jungtinė Karalystė siekia didesnio politinio konkurencingumo bloko viduje, nepageidauja glaudesnės integracijos ir pasisako už kai kurių išmokų ES migrantams apkarpymą. Šiuo atveju taip ir norisi pasakyti – tai gal keliaukite, ponai, iš mūsų Sąjungos, kurioje jums taip bloga, o mes kaip nors be penkto rato išgyvensime.
Trečioje vietoje politizuotas sportas. Neseniai pasaulinę futbolo bendruomenę sudrebino skandalas FIFA, kurio kontekste buvo abejojama, ar sprendimas suteikti teisę rengti pasaulio futbolo čempionatą Rusijai priimtas skaidriai. Dabar atėjo lengvosios atletikos eilė. Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) komisija paskelbė tyrimą, kuriame aiškinama, kad Rusijos lengvosios atletikos federacija, Rusijos antidopingo agentūra bei šalies valdžia užsiimdavo savo nesąžiningų atletų dopingo mėginių slėpimu bei klastojimu. Todėl, kaip pažymėjo komisijos vadovas D. Poundas: „Mūsų rekomendacija 2016 m. yra suspenduoti visus Rusijos sportininkus (lengvaatlečius). Tikimės, kad rusai tai padarys patys savanoriškai, kad turėtų laiko išsivalyti“. Akivaizdu, kad dopingą šiuolaikiniame sporte naudoja visi. Neatsitiktinai Didžiosios Britanijos lengvosios atletikos pirmininkas E. Warneris pareiškė, kad Rusija yra ne vienintelė šalis, kurioje egzistuoja sisteminis sportininkų dopingo vartojimas. Bet linčiuojama šiandien būtent ji, ir todėl sunku atsikratyti įspūdžio, kad daroma tai dėl politinių priežasčių. Nešvarus sportas – šlykšti realybė, bet nešvarus politizuotas sportas – dar šlykščiau, nes „žudikus“ teisia „vagys“.