Lietuva nėra pakankamai žalia, nepakankamai švari ir neklestinti. Todėl Gerovės Lietuvos iniciatyvą įgyvendinantis prezidentas Gitanas Nausėda piliečius paragino keistis.
Apie tai skelbiama Prezidentūros pranešime visuomenei „Prezidentas kviečia kurti žalesnę, švaresnę ir klestinčią Lietuvą“.
G. Nausėda lapkričio 29 d. pasveikino Klimato savaitės konferencijos dalyvius ir pakvietė valdžios institucijas, verslo ir nevyriausybines organizacijas bei ekspertus jungtis prie Žalios Lietuvos iniciatyvos.
„Lietuva negali tikėtis išvengti globalaus masto pokyčių. Su klimato kaita siejami ekstremalūs reiškiniai, tokie kaip smarkūs lietūs, potvyniai, karščio bangos, sausros ir miškų gaisrai, jau dabar neigiamai veikia šalies ekonomiką, visuomenės sveikatą, biologinę įvairovę“, - pasakė G. Nausėda.
Prezidentas atskleidė, kad jį „susirūpinti verčia ir auganti oro bei vandens tarša“.
„Visi šie iššūkiai nėra nuo mūsų nutolę neapibrėžtoje ateityje. Jie reikalauja sprendimų čia ir dabar. Nuo to, kaip į juos atsakysime, gali priklausyti ir mūsų vaikų, ir mūsų vaikaičių ateitis“, - nurodė šalies vadovas.
Prezidentas priminė, kad Lietuva kartu su kitomis ES šalimis yra įsipareigojusi iki 2050 m. neutralizuoti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikį ekonomikai. Šis pokytis reikalauja gerai apgalvotos, socialiai teisingos ir efektyvios ūkio pertvarkos, orientuotos į tvarų augimą.
„Negalime leisti, kad prisitaikymas prie klimato kaitos ir jos poveikio mažinimas vyktų mūsų gerovės sąskaita. Investuodami į švaresnę ir sveikesnę aplinką, kartu turime didinti Lietuvos konkurencingumą. Tik tai leis ilguoju laikotarpiu užtikrinti mūsų šalies klestėjimą“, - informavo G. Nausėda.
Kalbėdamas apie bendrą valdžios institucijų ir visos visuomenės atsakomybę siekti permainų, šalies vadovas pabrėžė ketinantis inicijuoti Teisėkūros pagrindų įstatymo pataisas, kurios numatytų privalomą iniciatyvų poveikio vertinimą aplinkos, įskaitant ir klimato kaitą, atžvilgiu.
Prezidentas taip pat pakvietė verslo, pramonės, nevyriausybines organizacijas, savivaldos, aplinkosaugos, mokslo ir tyrimų institucijas burtis į Žalios Lietuvos iniciatyvą, dalyvauti Prezidentūroje vyksiančiose diskusijose ir ieškoti sutarimo dėl tolesnių žingsnių kovojant su klimato kaita ir tarša.
„Kviečiu visus žmones užsiimti Žalios Lietuvos kūryba!“, - paragino G. Nausėda.
Šaltinis: prezidentas.lt