Vilniuje liepos 2 dieną pasibaigė keturias dienas trukęs parengiamasis Branduolinio saugumo viršūnių susitikimo posėdis, kuriame dalyvavo 130 aukštų pareigūnų iš 48 valstybių ir tarptautinių organizacijų – Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos, Tarptautinės atominės energetikos agentūros, Interpolo.
Parengiamąjį susitikimą Vilniuje organizavo Užsienio reikalų ministerija ir JAV Baltųjų rūmų bei Valstybės departamento pareigūnai, padedami JAV ambasados Lietuvoje.
Pirmąją susitikimo dieną, birželio 29-ąją, vyko scenarijumi pagrįsta diskusija ir lauko demonstracija Vidaus reikalų ministerijos Pasieniečių mokyklos Branduolinio saugumo kompetencijos centre Medininkuose. Kitas tris dienas delegacijos derėjosi dėl Branduolinio saugumo viršūnių susitikimo baigiamųjų dokumentų. Buvo rengiami siūlymai tolesnei šalių narių ir tarptautinių organizacijų veiklai siekiant, kad branduolinės medžiagos, įranga ir technologijos būtų patikimai apsaugotos ir nepakliūtų į rankas teroristinėms ir kitokioms nusikalstamoms grupėms.
Branduolinio saugumo viršūnių susitikime, kuris vyks 2016 m. kovo 31–balandžio 1 d. Vašingtone, JAV, planuojama siūlyti konkrečius veiksmus dėl penkių tarptautinių organizacijų ir iniciatyvų veiklos branduolinio saugumo srityje. Šį penketuką sudaro Jungtinės Tautos, Tarptautinė atominės energetikos agentūra, Interpolas, Globali iniciatyva prieš branduolinį terorizmą ir Globali partnerystė prieš ginklų ir masinio naikinimo medžiagų platinimą. Pažymėtina, kad Lietuvos diplomatai koordinuoja Interpolo veiksmų plano projekto rengimą.
2010 m. Vašingtone surengtas pirmasis Branduolinio saugumo viršūnių susitikimas (Nuclear Security Summit, NSS), kuriame dalyvavo 47 šalys. Antrasis susitikimas vyko Seule, Pietų Korėjoje. 2012 m. Į Seulą buvo pakviestos penkios naujos šalys: Lietuva, Danija, Vengrija, Rumunija, Azerbaidžanas ir Gabonas. Praėjusiais metais Hagoje vykusiame trečiajame susitikime, kaip ir renginyje Seule, dalyvavo Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Dalyvaudama Branduolinio saugumo viršūnių susitikimo procese, Lietuva prisideda prie branduolinio terorizmo prevencijos, ugdo nacionalinius gebėjimus, stiprina bendradarbiavimą su kitomis valstybėmis ir tarptautinėmis organizacijomis kovojant su neteisėta branduolinių ir kitų radioaktyvių medžiagų apyvarta.
Šaltinis: prezidentas.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]