2024 m. lapkričio 18 d.

 

Lietuvą siekiama paversti pereinamu kiemu

6
Paskelbta: 2013-06-21 02:12 Autorius: ekspertai.eu
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas, KGB papulkininkio sūnus A. Paulauskas ir Maskvoje politinio prieglobsčio prašęs V. Uspaskichas sutaria, kad Lietuvą reiktų atskiesti ir rytų kaimynių piliečiais. Nuotr. Lietuvos Respublikos Seimo archyvo
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas, KGB papulkininkio sūnus A. Paulauskas ir Maskvoje politinio prieglobsčio prašęs V. Uspaskichas sutaria, kad Lietuvą reiktų atskiesti ir rytų kaimynių piliečiais. Nuotr. Lietuvos Respublikos Seimo archyvo

Portalas Tiesos.lt atkreipė dėmesį į grupės parlamentarų inicijuojamą referendumą dėl „dvigubos pilietybės“, kurį Lietuvos Respublikos Konstitucijos kūrėjai, Nepriklausomybės akto signatarai dr. Zita Šličytė ir Liudvikas Narcizas Rasimas atvirai įvardija kaip grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Pagal referendumo iniciatorių sumanymą, balsavimui būtų pateiktas toks tekstas: „Pritariu, kad Lietuvos Konstitucijos 12 straipsnio antroji dalis būtų išdėstyta šitaip: „Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės piliečiu“. (Visą Seime pateikto nutarimo projektą rasite ČIA.)

Tokia pataisa įtvirtintų absoliučią teisę turėti dvigubą pilietybę. T. y., Lietuvos piliečiais galėtų būti ir asmenys, turintys net ir priešiškai Lietuvos atžvilgiu nusiteikusios valstybės pilietybę.

Prisidengiant siekiu spręsti skaudžią visame pasaulyje gyvenančių lietuvių problemą, kai iš mūsų tautiečių atimama jų prigimtinė, iš tėvų paveldėta pilietybė, Lietuva būtų paversta pereinamu kiemu, kuriame tvarkysis dvigubi piliečiai, lojalūs kad ir „didžiajam broliui” iš buvusios SSSR.

Minėtą referendumą inicijuoja 36 Seimo nariai, kurių dauguma priklauso Darbo partijai, po kelis – Lietuvos lenkų rinkimų akcijai, „Tvarkai ir teisingumui” ir socialdemokratų partijai (pavardes rasite ČIA).

Paradoksalu, kad už šią Lietuvos nacionaliniam saugumui galimai kenksmingą iniciatyvą pasirašiusiųjų sąrašo pradžioje – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Artūro Paulausko pavardė.

Siūlome Tiesos.lt paskelbtas dviejų Konstitucijos kūrėjų nuomones apie darbiečių sumanytą referendumą.

Kovo 11-osios akto signatarė, Lietuvos Respublikos Konstitucijos kūrėja dr. Zita Šličytė

Pateiktas Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio antrosios dalies paskelbimo“ projektas, mano giliu įsitikinimu, kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Referendumo idėjai kategoriškai nepritariu ir dėl jo organizavimo finansinių išlaidų, ir dėl galimų neigiamų pasekmių Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų rezultatams.

Manyčiau, kad kilusią dvigubos pilietybės problemą gali išspręsti pats Seimas, nekeisdamas 12 straipsnio redakcijos. Kadangi pirmojo skirsnio „Lietuvos valstybė“ nuostatas galima keisti tik referendumu, antrojo skirsnio „Žmogus ir valstybė“ nuostatas suteikta teisė keisti Seimui 147–149 straipsniuose nustatyta tvarka.

Siūlyčiau pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 32 straipsnio 4 dalies redakciją ir išdėstyti ją taip:

„Kiekvienas lietuvis gali apsigyventi Lietuvoje. Lietuviai bei jų palikuonys nepraranda Lietuvos Respublikos pilietybės ir įgiję kitos valstybės pilietybę.“

Pagrįsti tokią poziciją turiu labai daug argumentų, kurių pagrindinis yra suformuluotas Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje „Atgimusios Lietuvos valstybės piliečių valia priima ir skelbia šią KONSTITUCIJĄ lietuvių tauta“.

Neatsisakykime to, ką aiškiai pareiškėme 1992 metais. Lietuviai turi tik vieną valstybę; pilietybė yra tos valstybės požymis, bet ne vienintelis.

• • •

Kovo 11-osios akto signataras, Lietuvos Respublikos Konstitucijos kūrėjas Liudvikas Narcizas Rasimas

Jeigu jau politikai nusprendžia, kad dvigubos pilietybės Lietuvoje sprendimo raktas – referendumas, būtina atsižvelgti, jog p. A. Paulausko ir kitų siūloma Konstitucijos 12 straipsnio antrosios dalies pataisa tampa viso šio straipsnio dominante, absoliučiai naikinančia Valstybės galias taikyti pilietybės netekimo procedūras tada, kai Lietuvos pilietis tampa ir kitos valstybės piliečiu, nors tokios galios šiandien numatytos 12 straipsnio trečioje dalyje*.

Šiandien 12 straipsnio antroji dalis yra draudžiančioji. Referendumu panaikinus Konstitucijos 12 straipsnio antrąją dalį, t. y. draudimą Lietuvos piliečiui kartu būti ir kitos valstybės piliečiu, visi klausimai, tarp jų – ir dvigubos pilietybės, išsisprendžia.

Konstitucijos 12 straipsnis būtų toks:

Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.

Kaip matome, dingsta draudimas turėti dvigubą pilietybę ir nelieka p. A. Paulausko siūlomos absoliučios teisės turėti dvigubą pilietybę.

Referendumui pateiktas klausimas galėtų būti toks:

„Ar sutinkate, kad Lietuvos Respublikos pilietis kartu galėtų būti kitos valstybės piliečiu ir kad dėl to būtų panaikinta Konstitucijos 12 straipsnio antroji dalis?“

* Rengiant Konstituciją pasirinktas nulinis pilietybės suteikimo variantas visiems Lietuvoje gyvenusiems žmonėms, nes buvo numatyta galimybė nustatyti pilietybės netekimo atvejus, jeigu žmogus, taip gavęs Lietuvos pilietybę, pasilieka ar tampa priešiškos mums šalies piliečiu. A. Paulausko pasiūlymas tokias galimybes eliminuoja. Ar tarp šių dienų Lietuvos politikų tikrai nėra turinčių ir tokios valstybės pasą?

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Nikolajus
(2013-06-26 01:02:37)
(109.205.252.113) Parašė:

"Neatsisakykime to, ką aiškiai pareiškėme 1992 metais." Bet ir nereikia meluoti. Konstitucijoj parasyta -"atgimusios Lietuvos valstybės piliečių valia priima ir skelbia šią KONSTITUCIJĄ" - apie butent etninius dalykus nieko nebuvo pasakyta ir tai aisku, nes tai butu nacizmas ir jokia Islandija, JAV ar kas kit nepripazintu Lietuva su tokia formuliote konstitucojos. Tai pone Šličytė kazkaip matyt pamirso, ka parase toj Konstitucijoj.



5. KGB mokykla>2. Skorpas
(2013-06-25 11:56:00)
(93.203.49.64) Parašė:

KGB mokykoje paprastai yra mokoma to, kaip reikia sugadinti kokį reikalą, kad kiti šito nepastebėtų, o tik atsipeikėtų po ilgo laiko, kai jau nieko pakeisti nebegali, nes traukinys išvažiavo. Komentatorius 2. Skorpas rašo: „Gimusiems LIETUVOJE piliečiams, susidarius tam tikroms aplinkybėms -YRA LEISTINA įsigyti ir kitos Šalies, ar Respublikos pilietybę.“ Į šį sakinį yra įpinti abstraktūs dalykai> "susidarius tam tikroms aplinkybėms", todėl, kad išvardinti visas tas "tam tikras" aplinkybes, čia reikia parašyti ne vieną tomą. Bet niekas to nedarys, todėl gali įvykti taip, kad įstatymas bus priimtas toks, kaip to reikalaujama KGB instrukcijose: "Kurkite dviprasmiškus įstatymus, kad reikalui esant, juos galima būtų nukreipti norima linkme".



4. o aš įsitikinęs>1. manau
(2013-06-24 15:49:16)
(5.20.205.100) Parašė:

kad tokios Lietuvos valdžios ir dabar praktiškai niekas negintų(geriausiu atveju koks 1 ar 2 proc. dabartinių LT piliečių. Už ką tokią valdžią ginti? Ir tegul jie nemano ,kad jie yra Lietuva.



3. Pikasas
(2013-06-22 11:26:39)
(78.62.86.131) Parašė:

RETRO 2012m. 09. 19 Buvusiam Armino Lydekos siūlymui verta tik pritarti. Tai pats geriausias variantas iš visų, siūlytų anksčiau, nes jis eliminuotų visus kolonistus, kurie atvyko į Lietuvą po 1940 m. birželio 15 d. Kad kolonistams ir jų palikuonims nebūtų užtikrintas Lietuvos pilietybės statusas būtų teisinga moraliniu ir tautiniu požiūriu. Jam neprieštarauja ir LR Konstitucijos esmė, kuri nurodo, kad “Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai” (2 str.), ir “Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių” (iš 3-čio str.). Neramu tik dėl to, kad dar šis Seimas suspėtų priimti tokią Pilietybės įstatymo pataisą. Jei po rinkimų į valdžią grįš neokomunistinės politinės grupuotės apie tokį siūlymą , manau , niekas net nebekalbės.PRIMINSIU KELETĄ PAMĄSTYMŲ. KITI – ARCHYVUOSE (PIKASAS DVIGUBA PILIETYBĖ) RETRO 2009m. Nėra kito kelio, kaip vadovautis LR Konstitucijos nuostatomis. Jei jose nurodoma, kad Pilietybės įstatymą, kuriame gali būti nurodyti atskiri dvigubos pilietybės atvejai, priima Seimas, tai tuo turėtų būti ir vadovaujamasi. Pateikinėti projektus Pilietybės įstatymo pataisoms negali uzurpuoti tik viena darbo grupė, net jei ji prezidentūrinio lygmens. Manau, kad prerogatyvą tokių pataisų ruošimui gali turėti Seimo komitetai ar kokia nors specialiai jo sudaryta darbo grupė. Dabar dar ne laikas nustatyti ir įvertinti antikonstitucinius KT aiškinimus, kuriais buvo bandyta iškreipti Konstitucijoje esančių žodžių prasmę ir siaurinti Seimo galimybes, nurodytas toje pačioje Konstitucijoje. Manau, kad ateis ir tam laikas kiek vėliau. Tad visai logiška, kad prezidentinė grupė atmetė tas KT manipuliacijas , kaip nepriimtinas, t.y. neatitinkančias pačios Konstitucijos nuostatų. Dabar svarbiausia numatyti tuos atskirus atvejus, kurie leistų neatriboti išvykusių emigrantų lietuvių, kurie, kaip Konstitucijoje pabrėžta turi turi Tautos suvereno teises. Gali pakakti net vieno atskiro atvejo, numatančio lietuvių teises į pilietybę, kuris išspręstų daugumą problemų. Tuo pačiu paliekant Prezidentui teisę nagrinėti ir priimti sprendimus dėl pavienių atvejų. Jei būtų ruošiamas referendumas tuo klausimu ir būtų paliesti visi kada nors turėję LTSR piliečių pasus, tai galėtumėm susilaukti tokių problemų, kurių įstatymu nebeturėtumėm teisės išspręsti. Nors kol kas Pilietybės įstatyme nenumatyta procedūra, kaip Lietuvos piliečiams gali būti atimama Lietuvos pilietybė, kaip to reikalauja Konstitucija, tačiau kai kurie veiksmai, kad ir neteisėti, jau daromi. Šį pilietybės neteisėtą atiminėjimo procesą verta nedelsiant stabdyti, o Lietuvos piliečių teises išsaugoti. Būtent tokių teisių, pasireiškiančių per būsimus rinkimus, kairiosios Lietuvos jėgos labiausiai ir bijo. Jas galima suprati, tačiau pateisinti negalima. Pernelyg maža yra lietuvių tauta, kad ją taip drąstiškai naikinti kažkokių funkcionierių įnorių pagalba. RETRO 2010.12.03 KOMENTARAI prie rašinio: “Seimo daugumai nepavyko įveikti prezidentės veto dėl pilietybės įstatymo” Atsakomybę už šią, dar E.Kūrio vadovaujamo konstitucinio teismo pradėtą aferiūkštę trypiant LR Konstitucijos nuostatas, turės prisiimti visi, kas prie jos prisidėjo. Kol kas neužteko jėgų, kad Konstitucija būtų apginta. Kol kas… Opozicinei “trojkai” socdemams, darbiečiams ir tvarkiečiams padėjo ir kai kurie abejingumą parodę valdančios koalicijos nariai. Gan vieningų TS LKD dešinės balsų nepakako. LIETUVOS VISUOMENĖS SKALDYMAS Lietuvos istorija žino daug faktų, kada Lietuvos vardas ir lietuvių tautybė buvo bandoma ištrinti iš Pasaulio žemėlapio. Mūsų šalis pergyveno Lietuvos lenkinimą Vazų laikais, rusinimą Carinės Rusijos imperijoje, prieškario ir pokario stalininį genocidą, tautinės savimonės išplovimą gūdžiais sovietinės imperijos okupacinio režimo metais. Teko kantriai laukti, kol sovietinė imperija pradėjo braškėti iš vidaus ir atėjo gorbačiovinės “perestrojkos” laikotarpis. Tik tada galėjome vėl pilna krūtine traukti “Lietuva brangi” ir pasijusti esantys Tauta tarp Pasaulio tautų. Kaip sovietinės specialiosios tarnybos veikė įtakodamos LSSR gyventojų santykius su lietuviais emigrantais tarpukaryje – atskira skaudi tema. NKGB, MGB, MVG, KGB pastangos buvo didžiulės, tačiau bent jau Vašingtone buvo saugoma Nepriklausomos Lietuvos trispalvė. Ką padarė Lietuvos antros bangos emigrantai, kad Lietuva nebūtų visiškai užmiršta sunku būtų komentaro apimtyje netgi trumpai suminėti. Tai labai erzino sovietinių okupantų tarnybas ir buvo stengiamasi ne tik Europoje, bet ir už Atlanto supriešinti lietuvius per KGB kontroliuojamą “Tėviškės” organizaciją ir kitaip. Net ir tik šiek tiek palankesnė tokiems ryšiams “Šviesa-Santara” tuomet neturėjo didesnio palaikymo emigrantų tarpe. Vyresnioji, sakyčiau, sąmoningesnė ir labiau politiškai užsigrūdinusi karta pradėjo keliauti Anapilin, o jaunesni lietuviai ne visada sugebėdavo perprasti skaldytojų užmačias. Kai kas tapo įtakotas ar gal net “pakabintas”.



2. Skorpas :)
(2013-06-21 21:30:58)
(213.164.101.175) Parašė:

Tai- „Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės piliečiu“. Pagal šitą formuluotę niekas nesikeičia , nes su žodeliu gali, galimai NEJUOKAUKIT....jau ištisi straipsniai su šitu žodeliu(galimai drąsius nužudė....) Tai ŠITAIP, tai negalima, gal reikėtų mintį visai kitaip pareguliuot...KONKREČIAI --- „Gimusiems LIETUVOJE piliečiams, susidarius tam tikroms aplinkybėms -YRA LEISTINA įsigyti ir kitos Šalies, ar Respublikos pilietybę.“



1. manau
(2013-06-21 13:55:25)
(88.119.21.95) Parašė:

dvigubos pilietybės nereikia, jau ir taip esam dvigubi piliečiai (Lietuvos ir ES). Jau dabar apie pusė lietuvių gyvena ne Lietuvoje. Nesiaiškinsiu kas dėl to kaltas, tik kyla mintis ar lojalūs Lietuvai liks jos piliečiai, turintys dvigubą pilietybę, kilus interesų konfliktui tarp Lietuvos ir tos kitos šalies, kurios piliečiais jie yra? Nemanau, kad Lietuvoj negyvenęs, lietuviškai beveik nemokantis kalbėti žmogus, vien dėl to, kad yra lietuvis, palaikys Lietuvą.Mano nuomonė



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras