2024 m. gruodžio 24 d.

 

Lietuva ypač pažengė kibernetinio saugumo srityje

14
Paskelbta: 2019-07-13 22:09 Autorius: ekspertai.eu
Nuotr. aut. srž. sp. Lukas Tamošiūnas.
Nuotr. aut. srž. sp. Lukas Tamošiūnas.

Lietuvos koordinuojamas Europos Sąjungos Kibernetinių greitojo reagavimo komandų kūrimo projektas yra sparčiai vystomas. Krašto apsaugos ministerijoje liepos 12 d. susitikę projekte dalyvaujančių ES valstybių narių atstovai keitėsi idėjomis ir diskutavo dėl būsimo bendro kibernetinių įrankių rinkinio (angl. cyber toolkit).

Kibernetinėms  greitojo reagavimo komandoms reikalingas rinkinys suteiks šalims reikalingą pajėgumą kibernetinių incidentų valdymui. Susitikimo metu buvo aptarti kiekvienos šalies poreikiai ir bendra vizija. Šalių narių atstovai planavo galimus tokio įrankio finansavimo mechanizmus ir aptarė rinkinio vystymo planą.

Kibernetinių įrankių rinkinio viziją ruošia ir derina Lietuvos inicijuoto projekto „Kibernetinės greitojo reagavimo komandos ir savitarpio pagalba kibernetinio saugumo srityje“ atstovai iš Estijos, Kroatijos, Lenkijos, Nyderlandų, Rumunijos ir Suomijos.
 
Kuriamas bendras kibernetinių įrankių rinkinys padės užtikrinti būtiną komandų techninį aprūpinimą, o tai yra vienas iš veiksnių lemsiančių ilgalaikę projekto sėkmę.
 
ES kibernetinių greitojo reagavimo komandų kūrimo projekte dalyvauja 7 ES šalys – Estija, Kroatija, Lenkija, Lietuva, Nyderlandai, Rumunija ir Suomija. Dar 6 ES šalys – Belgija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Slovėnija ir Vokietija – yra šio projekto stebėtojos.

ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) formate vystomas Lietuvos projektas „Kibernetinės greitojo reagavimo komandos ir savitarpio pagalba kibernetinio saugumo srityje“ yra vienas labiausiai įgyvendinimo prasme pažengusių projektų. Šio projekto koordinavimui vadovauja Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės ekspertai.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
14. šernius
(2019-07-15 19:26:06)
(213.61.215.54) Parašė:

Svarbiausia: "Šalių narių atstovai planavo galimus tokio įrankio finansavimo mechanizmus....". Visa kitą - antraeiliai dalykai :). Bus pinigai, įrankį bus galima nupaišyti už tuos pinigus :).



13. Andrius.A.
(2019-07-15 11:10:09)
(88.222.106.102) Parašė:

Bučiau labai dėkingas,jei ši tarptautinio lygio organizacija galėtų panaikinti tą ruskių, mano kompiuterio užblokavimą.



12. Andrius.A.
(2019-07-15 11:07:30)
(88.222.106.102) Parašė:

Tie svolačiai rusai užblokavo mano galimybe rašyti komentarus Delfi portale.Džiaugiosi, kad dar leidžia paskaityti nes kitaip nebūčiau sužinojęs kokie rusai svolačiai.



11. Nu jo... Romui
(2019-07-14 22:37:27)
(188.69.209.222) Parašė:

Dėl huawei "kaip ir kas" klausimų man kaip ir nekyla. Kas dėl vietinių sistemų kūrimo, iš Jūsų taško žvelgiant, klausimas paliko įdomus, ir asmeniškai man, gal kiek netikėtas. Turiu visiškai sutikti, kad bet kuri spec. tarnyba, blaiviai mąstant bei atsižvelgiant į darbo specifiką, visuomet stengsis išlaikyti maksimalų savarankiškumą ir išėjimą į informacinius laukus. Belieka padėkoti už įžvalgas.. :)



10. Romas > 9. Nu jo...
(2019-07-14 22:20:21)
(77.111.247.47) Parašė:

Sekimo ir kontroles sistema sukurta labai seniai. Tai placiai panaudojo Pasaulio zandarmas - JAV. Kada tai buvo idiegta masiskai nepasakysiu, bet pirmas stambus skandalas JAV, apie sekima ir kisimasi i savo pilieciu privatu gyvenima, ivyko dar 1970 metais. 1974 metais prasidejo stambus skaidalai del JAV saugumo sekimo pilieciu ir vyriausybiu nariu kitose salyse. Salys turincios stipria ekonomika ir ir rimta sauguma, jau nuo tu laiku pradejo kurti elektroninio rysio, o veliau kibernetino saugumo, sistemas, skirtas atsparai nuo isorinio poveikio. Faktiskai sios irangos bazes pagrindu nera sunkumu kontroliuoti procesus vykstancius salies viduje. Pamenate, kai pries kelis metus Vokietijos karine kontrzvalgyba uzfiksavo, kad JAV zvalgyba klausosi Merkel ir Vokietijos vyriausybes nariu pokalbiu. Visos tos "draugiskos salys ir sajungininkes" yra dalykas laikinas ir pilnas snipstas. Kiekvienas zino - isduoda tik draugai ir artimi, priesai isduoti negali is esmes, neturi jie tokios galimybes. Lietuva neturejo, o ir neturi pilnavertes sekimo ir kontroles sistemos, ji naudojasi "seimininko" paslaugomis. Del skirtingu uzduociu, galimybes ribotos, o ir negauna Lietuvos saugumas pilnos informacijos.Taip vadinami "partneriai" nesuinteresuoti pasidalinti pilna info, tai neblogas svertas itakoti kolonijine administracija. Nori nenori, bet vietiniams ir reikia kurti siokia tokia sistema, juolab kad galima tai nurasyti kovai su isorinemis kibernetinemis gresmemis. Manau suprantate, kad Lietuvos "entuziazmas" siuo klausimu niekam nereikalingas. NATO, faktiskai JAV asmenyje, turi jau seniai sukurta sistema kovai su isorinemis kibernetinemis gresmemis. Kiek ji tobula, tai jau kitas klausimas, bet nemanau kad JAV zvalgyba ir kontrzvalgyba "stovi" vietoje. JAV turi labai platu, viso Pasaulio, sekimo tinkla. Tai virs 30 ivairiu programu, reiskia yra nemaziau ir atsparos programu. Kibernetinio saugumo klausimu Pasaulyje yra 3 gigantai - JAV, Rusija ir Kinija. Butent todel JAV pradejo kara su Huawei ir ne rinkos tam priezastis. Huawei turi didziausius pasiekimus 5G rysio sukurime, o tai, faktiskai, pilna mobilaus rysio kontrole Pasaulyje.



9. Nu jo...Romui
(2019-07-14 20:54:05)
(188.69.209.222) Parašė:

Kažkodėl turiu pojūtį, kad "...sekimo ir kontrolės sistema..." egzistuoja jau ne vienus metus, o sukurta ji buvo ne Lietuvoje ir niekam nieko neskelbiant. Tokiems darbams fanfarų ir afišų nereikia. Todėl tokie vieši pasigyrimai atrodo kaip eilinė ataskaita įsisavinus gautas lėšas. Kartu manyčiau, jog buvusi potarybinė erdvė - tobulas tokių naujų sistemų išbandymo poligonas, kuris leidžia vietiniams bandzikams gauti nemažai naudos iš sistemiškai diegiamo totalitarizmo.



8. Romas > 7. Nu jo
(2019-07-14 20:13:42)
(77.111.247.47) Parašė:

Gal taip, gal ne. Negaliu nieko teigti, bet kad lesos isisavinamos, net neabejoju. Manau, kazkas gal ir imituojama, bet kad bandoma sukurti sekimo ir kontroles sistema, abejoniu neturiu.



7. Nu jo... Romui
(2019-07-14 18:27:38)
(188.69.209.222) Parašė:

Jūs nesupratote esmės. Svarbiausia užduotis nėra sukurti. Svarbiausia užduotis yra įsisavinti. Antrinė užduotis, - imituoti. O visa kita gali būti ar nebūti, - absoliučiai jokio skirtumo. Todėl tie kas turi pinigų, į tokius projektus neskuba veltis. Į tokius projektus veliasi ubagai, žinantys kaip įsisavinti duodamas lėšas... :D



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras