Nuo šiol sąjungininkų kariai pratybų ar kitų karinio bendradarbiavimo renginių metu į Lietuvą atvykti galės greičiau ir paprasčiau – pavyzdžiui, vietoje įprastinio atvykimo per pasienio kontrolės punktus jie galės desantuotis iš oro arba jūros. Tai numatyta Vyriausybės priimtuose Specialiosios Lietuvos valstybės sienos perėjimo tvarkos pakeitimuose, kuriuo nustatomos ir kitos sąjungininkų karių vykimo per valstybės sieną vietos.
Naujoji tvarka numato galimybę vidaus reikalų ministrui Krašto apsaugos ministro teikimu nustatyti kitas vykimo per valstybės sieną vietas – t.y., priimti sprendimą dėl vykimo per Lietuvos valstybės sieną vietų, kai užsienio valstybių karinėms pajėgoms yra leista atvykti į Lietuvoje vykstančias tarptautines operacijas, tarptautines karines pratybas ir kitus karinio bendradarbiavimo renginius.
„Karinio mobilumo užtikrinimas yra tarp svarbiausių NATO ir Europos Sąjungos gynybos ir saugumo stiprinimo prioritetų, ir galimybė sklandžiai, veiksmingai ir greitai perkelti karines pajėgas ir techniką į kitą Aljanso regioną ar netgi už jos ribų yra būtina pasirengimo operatyviai reaguoti į krizes sąlyga“, – pasakė Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Pasak jo, įgyvendinant karinės operacijos tikslus, karinių pajėgų desantavimasis iš oro arba jūros yra viena efektyviausių gynybos ir atgrasymo priemonių, kuri užtikrina operatyvų ir veiksmingą pasipriešinimą esant labai ribotam laikui.
Tad tokio būdo numatymas sudarytų sąlygas greitesniam ir sklandesniam sąjungininkų atvykimui į Lietuvą pratybų ar karinio konflikto su Rusija metu.
Iki šiol buvo numatyta, kad per Lietuvos valstybės sieną galima vykti tik sausumos keliais, oro arba jūrų uostuose.
Informuojama, kad galiojęs teisinis reguliavimas neatitiko valstybės saugumo poreikių ne tik karinių mokymų ar pratybų kontekste.
„Pavyzdžiui, įtemptos situacijos atveju, pavyzdžiui, kai karo padėtis (dar) nepaskelbta, tačiau norint Lietuvos teritorijoje skubiai sutelkti daugiau sąjungininkų pajėgų, iš Šengeno valstybių atvykstančiam kontingentui desantuotis nebuvo formalių kliūčių, tuo tarpu iš ne Šengeno šalių atvykstančios pajėgos neturėjo galimybės veikti pagal numatytą scenarijų“, - skelbiama ministerijos pranešime.
Specialiosios Lietuvos valstybės sienos perėjimo tvarkos aprašas reglamentuoja vykimo per Lietuvos valstybės sieną procedūras, kai įstatymo nustatyta tvarka leista vykti į kitų valstybių teritorijose vykstančias tarptautines operacijas, tarptautines karines pratybas ir kitus karinio bendradarbiavimo renginius arba į Lietuvos Respublikoje vykstančias tarptautines operacijas, tarptautines karines pratybas ir kitus karinio bendradarbiavimo renginius, ir taikomas Lietuvos Respublikos kariniams vienetams, kariams ir civiliams krašto apsaugos sistemos tarnautojams ir kitų valstybių kariniams vienetams.
Šaltinis: kam.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
jeronimas
IP 51.37.22.241 | 02:33:27
Kaip shvarkeliai,padluckiai ir nuosedos po sausio 20 keis savo mundurus??Apie politini krypties keitima net neklausiu,bijau kadd nebutu kaip su jevrosojuzo urshiule,bijau kad slaptos pneumonijos neapstotu....
Zigmas Vaišvila
IP 78.61.243.166 | 23:55:29
Gerbiamasis neprisistatantis Nr.5, ramiai susirašykite visus įvykius iš eilės pagal datas, o tada dar kartą pabandykite pasamprotauti. Ačiū ir sėkmės....
yell...NATO go NACHO
IP 2001:67c:2660:425:3617:ebff:fee4:6393 | 22:45:19
štrichai apie odesą ----
https://youtu.be/9soaUbT7aFM?si=7BLDopqZ2eSmQZ6q...