2016 m. rugpjūčio 5 d. apie 3 val. girtas vokietis atsitrenkė į prie strateginio objekto Būtingės terminalo prisišvartavusį tanklaivį. Vokiečiui nustatytas 1,5 promilės girtumas. Tąsyk niekas nežuvo, strateginis objektas pažeistas nebuvo.
Kyla klausimas: o jei tai būtų buvęs ne vokietis, ne girtas, ir tai būtų buvusi kurios nors šalies diversija, provokacija? Ką būtų darę kariškiai, jei būtų sprogęs tanklaivis?
O ką darytų kariškiai, jei Lietuvą šalis, kurios taip baiminamasi, pultų iš tikrųjų, raketomis?
Ekspertai.eu pasiteiravo generolo (pavardė redakcijai žinoma), kuris puikiai žino, kas vyksta Lietuvos (ir ne tik) krašto apsaugos sistemoje, ir kurio pavardė čia skelbiama nebus dėl savaime suprantamų priežasčių.
Atsakymas priblokštų net skeptiką. Pasak generolo, Lietuva neturi jokios priešraketinės gynybos sistemos (PRG).
O PRG turi būti sudaryta iš kelių sluoksnių, kaip svogūnas. Kai kurios sistemos dalys galėtų numušti iš labai toli skrendančias raketas, kokias, pavyzdžiui, Rusija paleido į Siriją iš Kaspijos jūros, kai kurios iš vidutinio, o taip pat yra ir labai trumpo atstumo gynyba.
Būtent tik labai trumpo atstumo priešraketinės gynybos pabūklus ir teturi Lietuva. Numušti mes galime tik raketas, kurios skrenda už 3, daugiausia už 5 km. Kitaip tariant, PRG skydo nėra, todėl bet kurios raketos, paleistos į Lietuvą iš toliau nei už 5 km, Lietuvoje numušti tiesiog nebūtų su kuo.
Ką daryti? Jei mus rimtai puls, kuo ginsimės? Generolas nežino, ką atsakyti, kalba apie NATO ir pan.
Kodėl KAM neperka pačios geriausios (ar bent vidutinio gerumo) PRG? Nejaugi neturi pinigų? Nebeliko po šaukštų ir šakučių pirkimo?
Internete nesunku rasti, kiek kainuoja PRG. Dešimtis, kartais šimtus milijonų dolerių arba eurų. Galbūt Lietuva negali sau leisti to, ką gali sau leisti Izraelis, tačiau nejaugi sunku surasti biudžete keliasdešimt milijonų? Geriausias PRG turi Izraelis, JAV, Rusija, Kinija, Vokietija, Indija, Prancūzija.
Tai brangu, sako generolas, net labai, nes kainuoja milijonus. Todėl ir neperkama.
O kol kas turime nešiojamą raketinę sistemą, gaminamą Lenkijoje, vadinamą GROM. Šis ginklas veikia „iššoviau-pamiršau“ principu, yra ypatingai mobilus, patikimas bei paprastas naudoti. Jam nereikia papildomos įrangos, tokios kaip radarai ar specialus transportas. GROM sistema gali sunaikinti taikinį atstumu nuo 400 metrų iki 5,5 km bei aukštyje nuo 10 metrų iki 3,5 km. GROM sistema perkama iš anksčiau suplanuotų ir 2014 m. krašto apsaugai papildomai skirtų 130 mln. litų. 2014 m. pirmoji įmoka – apie 4,8 mln. eurų. Projektą ketinama užbaigti iki 2021 metų.
Ką daryt, klausiame generolo. Nieko, ramiai atsako jis.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]