Seime vykstant 50-ajam Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijos posėdžiui (L COSAC), pirmą kartą COSAC istorijoje įsteigtas COSAC moterų forumas.
Moterų forumo dalyviai priėmė deklaraciją dėl COSAC moterų forumo steigimo, kurioje pabrėžė būtinybę atkreipti Europos politinių partijų dėmesį ir paraginti jas daugiau dėmesio skirti „lyčių lygybei, lygių galimybių politikai, lyčių pusiausvyrai visuomenėje, moterų platesniam dalyvavimui politikoje“.
Be to, Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės siūlymu COSAC moterų forumas kreipėsi į L COSAC, siūlydamas priimti kreipimąsi, kuriuo reiškiamas solidarumas su Ukrainoje kalinama buvusia šalies premjere Julija Tymošenko, pabrėžiama būtinybė užtikrinti reikiamą pagarbą žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinės valstybės principams Ukrainoje. Ukrainos valdžia raginama „nedelsiant užtikrinti teisinę ir realią galimybę J. Tymošenko gydytis užsienyje, išvengiant selektyvaus teisingumo kaltinimų“.
COSAC moterų forumas išreiškė viltį, kad ateityje ES Tarybai pirmininkausiančių valstybių parlamentai perims ir toliau plėtos iniciatyvą skatinti moterų parlamentarių įsitraukimą į COSAC veiklą. COSAC moterų forumo koordinatore tarp nacionalinių parlamentų pasiūlyta Seimo Europos reikalų komiteto narė profesorė Marija Aušrinė Pavilionienė.
Steigiamajame moterų forume dalyvavusi Prancūzijos Respublikos Senato pirmininko pavaduotoja Bariza Khiari pasidžiaugė, kad jos kabinete gimusi mintis lengvai ir greitai realizuojama, nes, jos nuomone, bendradarbiavimas tarp moterų parlamentarių prisidėtų prie demokratijos skatinimo ir stiprinimo. Paminėjusi, kad pirmoji mintis buvo įsteigti moterų klubą, ji pagyrė L. Graužinienės „dar geresnį“ siūlymą klubui „suteikti tokią institucinę formą“.
„Reikia turėti drąsos ne tik dalyvauti rinkimuose, bet ir drąsiau dalyvauti parlamentinėse diskusijose. Pradėjusi dirbti Senate, pasiteiravau kolegos vyro dėl žodžio suteikimo procedūrinių dalykų. Man buvo atsakyta, kad kokius trejus metus turėčiau patylėti. Kodėl man reikia tylėti? Nenoriu tik stebėti, noriu ir pasisakyti“, – savo patirtimi dalijosi Prancūzijos Senato pirmininko pavaduotoja.
Nors, tyrimų duomenimis, šiuo metu ES valstybių narių parlamentuose moterys sudaro 26 proc., kitose pasaulio valstybėse – 21 proc., Senato narė kėlė klausimą, kodėl nepriartėjus prie 50 proc. moterų dalyvavimo parlamentų veikloje. Be to, B. Khiari nuomone, svarbu ne tik moterų dalyvavimas parlamentuose, bet ir vadovaujančių pozicijų užimtumo procentas.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.