2024 m. birželio 16 d.

 

Lietuviai, būkime orūs ir neatsisakykime gamtos siūlomų turtų

53
Paskelbta: 2013-03-24 21:30 Autorius: Dainius Teodoras Agintas, Marijampolė
Skalūnų dujų žvalgybai jau pritarė ir visi Lietuvos mokslininkai. Nuotr. autoriaus
Skalūnų dujų žvalgybai jau pritarė ir visi Lietuvos mokslininkai. Nuotr. autoriaus

Apie skalūnų dujų gavybos niuansus ir naudą Lietuvai esu rašęs savo ankstesniuose analitiniuose straipsniuose. Reikia pripažinti, kad mąstanti žiniasklaida nemažai rašo šia tema, formuoja palankią visuomenės nuomonę šiuo klausimu. Tai džiugina. Tačiau to nepakanka.

Trumparegiški kai kurių politikų sprendimai, siekiant pigaus populiarumo, skatina sunerimti. Vienas dalykas, kai prieš skalūnų dujų gavybą protestuoja neišprusę bendruomenių nariai, kurie tai daro tik iš nežinojimo ar suklaidinti. Kitas dalykas, jei neigiamą nuomonę apie šios rūšies dujas formuoja atsakingas pareigas užimantys Seimo nariai, stabdydami šių dujų įsisavinimo procesą.

Reikia pagirti, kad ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius yra ryžtingas ir viešai pareiškė, kad iki gegužės menesio ledai tikrai pajudės, reikalingi įstatymai skubos tvarkas bus priimti prasidės pirmieji realūs darbai.

Tačiau premjero bendrapartietis Algimantas Salamkinas elgiasi nesuvokiamai. Noriu paklausti, ar tokių išsišokėlių, kaip A. Salamakinas, negali sudrausminti ir nubausti pati socialdemokratų partija? Ar dešimtys miljardų litų, kuriuos Lietuva gautų iš skalūnų dujų gavybos, nieko nereiškia? Negi A. Salamakinas, pernelyg sureikšminantis savo pareigas, nesupranta, kad lietuviškos dujos pagyvintų Lietuvos ekonomiką, atgaivintų kultūrą ir švietimą, kitas sritis? Ar geriau, kad, pavyzdžiui, bibliotekininkai ir toliau vargingai gyventų, o pensininkai gautų mažas pensijas?

Buvęs BNS vadovas, publicistas ir visuomenės veikėjas Artūras Račas viename savo straipsnyje taikliai primena dujų kritikams, kurie visa tai lygina su naftos gavyba ir sako, esą Lietuva nieko iš naftos neuždirbo, kad vien pernai į biudžetą iš naftos biznio buvo sumokėta 35 mln. litų naftos ir dujų išteklių mokesčio. Ar tie milijonai iš dangaus krenta? Ne, tie pinigai ateina iš žemės. Iš mūsų tėvų ir protėvių žemės. Todėl neniekinkime savo maitintojos lengavabūdiškais ir neatsakingais pareiškimais bei sprendimais.

Leisiu sau nukrypti į istorinę praeitį ir užduoti retorinį klausimą: ar kunigaikštis Gediminas nebūtų savo laiku išgavęs skalūnų dujų, jei tuo metu būtų egzistavusios tokios technologijos? Galima neabejoti: žinoma, būtų. O lėšas būtų panaudojęs Vilniaus ir jo apylinkių infrastruktūrai, Lietuvos stiprybės stiprinimui ir panašiems dalykams. Tai kodėl dabar nesiremiame protėvių išmintimi?

Be abejo, tam tikri pavojai išlieka, kai giliai po žeme vyks uolienų skaldymas. Bet juk mokslas aiškiai sako - pavojaus žmonėms nėra. Tai kuo reikia pasitikėti - mokslu ar įvairiais politikieriais, tokiais kaip A. Salamakinas ir panašūs?

Susimąstykime visi - skalūnų dujos gali tapti koziriu Lietuvai, kaip kadaise XX a. viduryje Norvegija įgijo savąjį kozirį, radusi daugybę gamtinių išteklių. Todėl pragyvenimo lygis šioje šalyje yra aukščiausias pasaulyje, o korupcijos mastas labai menkas.

Taigi, sakau jums atvirai - visi tie, kurie esate apkvalinti, pasiskaitykite daugiau apie skalūnų dujas, publikacijų netrūksta. Ir gyvenkite ne tik šia diena, bet ir rytdiena, mūsų vaikų ir anūkų ateities perspektyva.

Būsiu kategoriškas ir pritarsiu buvusio premjero Andriaus Kubiliaus nuomonei, kad siūlymas drausti skalūnų žvalgybą yra absurdiškas. Suprantu, demokratinėje valstybėje gali išsiskirti nuomonės vienu ar kitu klausimu. Tačiau strateginiais klausimais visų nuomonės turi sutapti. Juk akivaizdu: kas prieš savas lietuviškas dujas, tas už Gazprom viešpatavimą.

Nepamatuotas puolimas prieš skalūnų dujų gavybą kenkia Lietuvos žmonėms ir šalies reputacijai tarptautinėse rinkose. Tai Maskvos rankos darbas.

Todėl kviečiu visus būti oriais, emocijas palikti nuošalyje ir pagaliau suprasti, kad dujos, gaunamos iš Lietuvos žemės, privalo tapti visų mūsų pasididžiavimu ir ekonominio gerbūvio garantu.

Ankstesni D. Aginto laiškai:

Piktą isteriją keliantieji – atsikvošėkite ir įsiklausykite į argumentus

Skalūnų dujos – Lietuvos stiprinimas

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
53. too vytas is pajurio
(2013-08-29 13:18:03)
(78.63.45.26) Parašė:

matyt geras oras pajury buvo, apsvaigino.nieko tokio daug kam taip buna pabuvus prie juros....52. vytas iš Palangos
(2013-04-16 21:22:08)
(78.61.38.237) Parašė:

. Nei shevromas, nei gazpromas NĖRA Lietuvos gelbėtojas. JŲ tikslas TIK pelnas ir įtaka. Geriausia, ką galime ,- būti apdairūs. Kol kas vertingiausia kas likę Lietuvoj- švarus vanduo ir graži gamta. Norėtųsi, kad TAI ir išsaugotume savo ateities kartoms... Beje, Briuselyje stumiamas įstatymas, kuris leistų privatizuoti vandens gavybos įmones Europos Sąjungoje. Lietuvoje taip pat ruošiamasi vandens kainą tvirtinti periodiškai kainų komisijoje.Visa tai reikštų geriamo vandens TIK BRANGIMĄ... Spauda tuo klausimu tyli, nors TAI lies visus Lietuvoje gyvenančius... Manau, kad geriausias privalumas politikams ir vyriausybei dėl skalūninių dujų gavybos yra tai, kad chevron kompanija yra apdairiai dosni iš anksto,- politikai jau jaukiai sėdi kompanijos kišenėje... Nėra visuomenei NUOSEKLIAI ir IŠSAMIAI aiškinami skalūninių dujų gavybos ypatumai ,- tai juk valstybės paslaptis... Nėra juk jokios garantijos, kad gamtai NEBUS padaryta žala... Nėra jokios garantijos, kad kiekvienas eilinis Lietuvos pilietis REALIAI PAJUS ekonominį pagerėjimą nuo chevrono veiklos. Nedaug pasaulyje valstybių, kurios DAR turi užtenkamai ŠVARAUS (neužteršto...) GERIAMO VANDENS. Labai gali būti, kad geriamo vandens kaina Lietuvoje IŠAUGS, nes jį reikės importuoti iš... RUSIJOS. Pirkėjai Lietuvoje BUS mūsų pačių vaikai ir anūkai... Situacija darosi kraupi.Straipsnio pavadinimas turėjo būti,- SKALŪNŲ DUJŲ NAUDA JAU NUGALĖJO POLITIKŲ SĄŽINĘ IR SVEIKĄ PROTĄ ...51. vytas iš Palangos
(2013-04-16 21:20:15)
(78.61.38.237) Parašė:

. Nei shevromas, nei gazpromas NĖRA Lietuvos gelbėtojas. JŲ tikslas TIK pelnas ir įtaka. Geriausia, ką galime ,- būti apdairūs. Kol kas vertingiausia kas likę Lietuvoj- švarus vanduo ir graži gamta. Norėtųsi, kad TAI ir išsaugotume savo ateities kartoms... Beje, Briuselyje stumiamas įstatymas, kuris leistų privatizuoti vandens gavybos įmones Europos Sąjungoje. Lietuvoje taip pat ruošiamasi vandens kainą tvirtinti periodiškai kainų komisijoje.Visa tai reikštų geriamo vandens TIK BRANGIMĄ... Spauda tuo klausimu tyli, nors TAI lies visus Lietuvoje gyvenančius... Manau, kad geriausias privalumas politikams ir vyriausybei dėl skalūninių dujų gavybos yra tai, kad chevron kompanija yra apdairiai dosni iš anksto,- politikai jau jaukiai sėdi kompanijos kišenėje... Nėra visuomenei NUOSEKLIAI ir IŠSAMIAI aiškinami skalūninių dujų gavybos ypatumai ,- tai juk valstybės paslaptis... Nėra juk jokios garantijos, kad gamtai NEBUS padaryta žala... Nėra jokios garantijos, kad kiekvienas eilinis Lietuvos pilietis REALIAI PAJUS ekonominį pagerėjimą nuo chevrono veiklos. Nedaug pasaulyje valstybių, kurios DAR turi užtenkamai ŠVARAUS (neužteršto...) GERIAMO VANDENS. Labai gali būti, kad geriamo vandens kaina Lietuvoje IŠAUGS, nes jį reikės importuoti iš... RUSIJOS. Pirkėjai Lietuvoje BUS mūsų pačių vaikai ir anūkai... Situacija darosi kraupi.Straipsnio pavadinimas turėjo būti,- SKALŪNŲ DUJŲ NAUDA JAU NUGALI POLITIKŲ SĄŽINĘ IR SVEIKĄ PROTĄ ...50. Petras
(2013-04-04 16:25:58)
(78.62.26.111) Parašė:

Pries skalunu dujas kovoja kovoja tie kurie nori lietuva suzlugdyti.Musu tautos isdavikai ir avinai kurie balsuoja uz juos nupirkdami jus uz buteli.Jus paziurekite kas jus agituoja tie kurie apvoge mus visus.Tokio gyvenimo ir verti tokie zmones atsipeikekite.49. Net negalvokit
(2013-03-31 17:26:18)
(82.145.216.13) Parašė:

Žemės mes draskyt neleisim. MAZURONI, PASIPUDRINK SAVO RAUDONĄ SNUKĮ, gal tave psichotropiniais paveikė, kad taip oda reaguoja48. Butkevičiau
(2013-03-31 17:22:42)
(82.145.216.13) Parašė:

ŽEMĖS GELMĖS VALSTYBĖS, O VALSTYBĖ TAI MES. TIK PABANDYKIT SKALŪNUS IŠGAUT BE REFERENDUMO, SUSILAUKSIT MILIJARDINIŲ IEŠKINIŲ...47. Atiduokite rusams ,
(2013-03-29 14:35:08)
(78.57.152.174) Parašė:

tai ir Salamakinas nutils ,ir žaliųjų pažaliavimas praeis nuo rusiškų rublių, ir "žemaičių Respublika"nutils, bet jie nori brangesnių dujų balionuose ir vėl ramiai 'kombinuosime" su GASPROMU.46. n.n.n.
(2013-03-29 13:00:56)
(81.7.64.158) Parašė:

gal straipsnio autorius gali pasakyti kad amerikonai labai mums gero norėjo paimdami per Williams mažeikių naftą ir atidavę tiem patiem rusam, gerą paslaugą padarė Lietuvai ir labai praturtėjom.O dėl naudos gaunamos už naftą tai tegul patyli, nes jis turbūt neįsivaizduoja kokia vertė yra mūsuose naftos, tai labai aukštos kokybės polimerų gamygai naudotina nafta taip mane mokė VVU Universiteto profesoriai dar TSRS laikais.Kas gali paneigti , kad ševronui labiau rūpi nafta.O jeigu išgaus dujas tai amerikonai dirbs nemokamai ir Lietuvėlę pavers antru Kataru, bet neužmirškim kad vandens kainą , kurį dar turim pasaulyje vertingesnis ,o gal vietoje jo pakvepuosim dujom ir numalšinsime troškulį.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras