Šiandien Seimas po pateikimo pritarė Seimo Darbo partijos frakcijos teiktam įstatymo projektui, kuriuo siūloma Lietuvių kalbos institutui (LKI) suteikti nacionalinį statusą.
„Džiaugiuosi, jog kolegoms Seimo nariams rūpi lietuvių kalba, gilios jos tradicijos. Šiuo metu Lietuvių kalbos institutas neturi nacionalinio svarbos statuso. Seimo Darbo partijos frakcija įsitikinusi, kad šis įstatymas palengvins finansavimą institutui, o svarbiausia, parodysime dėmesį ir pagarbą savo gimtajai kalbai“, – sako įstatymo projekto iniciatorius, Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.
Anot politiko, šiandien iš tiesų per mažai dėmesio skiriama lietuvių kalbos ir kultūros puoselėjimui, o nacionalinio lietuvių kalbos instituto įstatymo projektą jį paskatino parengti siekis ugdyti ir puoselėti valstybinę lietuvių kalbą bei rūpintis lietuvių kalbos ir jos mokslo tyrimų rezultatų sklaida visuomenėje.
„Mūsų valstybės Konstitucijoje parašyta: „Valstybinė kalba – lietuvių kalba“, todėl turime nepamiršti, kad jos puoselėjimas turi būti vienas svarbiausių mūsų politikų bei visuomenės prioritetų. Man, kaip Lietuvos piliečiui, be galo rūpi gimtoji kalba ir aš matau, kad ji susiduria su tam tikrais sunkumais bei problemomis. Moksleivių raštingumas nėra pats geriausias, pedagogai skundžiasi, kad jų rašto darbai būna parašyti mobiliųjų telefonų trumpųjų žinučių stiliumi. Be to, neretai mieste gali pasijusti esantis ne Lietuvoje, nes parduotuvių iškabas, reklamas ar kitokius informacinius pranešimus dažnai tenka versti iš anglų kalbos“, – teigia K. Daukšys.
Pasak K. Daukšio, Lietuva vienintelė turi poreikį turėti Nacionalinį lietuvių kalbos institutą ir jokiai kitai valstybei to nereikia. (Tokius institutus turi daugybė valstybių – red. past.)
„Valstybinė lietuvių kalba yra labai svarbi lietuvių tautai, šimtmečiais išsaugojusiai savo gimtąją kalbą ir raštą, o jos išsaugojimas ir stiprinimas – strateginis mūsų valstybės uždavinys. Lietuvių kalbos paveldo puoselėjimo, kalbos prestižo, vertybinės svarbos, ugdant jaunąją kartą, būklė ir mastai, taip pat žinomumas pasaulyje daug priklauso nuo Lietuvių kalbos institute atliekamų fundamentinių ir taikomųjų kalbos tyrimų, todėl jam būtina suteikti nacionalinio instituto statusą“, – sako projekto iniciatorius K. Daukšys.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]