2024 m. lapkričio 9 d.

 

Lietuvoje vaikas yra tik daiktas

48
Paskelbta: 2013-03-30 08:57 Autorius: Romualdas Povilaitis, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas
Romualdas Povilaitis
Romualdas Povilaitis

Šių metų vasario 20 dieną visuomeninė komisija gegužės 17-osios smurto aktui Garliavoje nustatyti kreipėsi į LR prezidentę, Seimą ir vyriausybę, siūlydama nuodugniai ištirti, ar yra LR teisės aktai leidę, vykdant žinomą Kėdainių teismo sprendimą, panaudoti prievartą prieš vaiką. Prievartos panaudojimą prieš mažametę mergaitę pripažino Klaipėdos apygardos prokuroras A. Giniotis savo nutartyje, nutraukdamas ikiteisminį tyrimą dėl N. Venckienės skundo “... jėga jos atžvilgiu buvo naudojama tik tiek, kiek jos reikėjo tam, kad atitraukti D. Kedytę nuo N. Venckienės”. Tik tiek ar ne tik tiek, atitraukti ar padaryti kažką daugiau šiuo atveju nesvarbu, nes jėgos panaudojimas reiškia prievartą prieš vaiko valią, o ne ką kita. Reaguodama į komisijos prašymą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, raštu pasikonsultavusi su Vidaus reikalų ministerija, atsiuntė atsakymą. Jis iš esmės yra tik VRM laiško, kuris vertas atskiros analizės, pakartojimas, tačiau atsiribokime tik klausimu dėl smurto panaudojimo vaiko atžvilgiu. Abi ministerijos vieningai mano, kad perduodant vaiką jo atžvilgiu viskas buvo padaryta teisėtai, remiantis Civilinio proceso kodekso (CPK) 764 straipsniu. Tačiau ar tikrai taip?

CPK 764 straipsnio naujoje redakcijoje (“Teismo sprendime nurodytų vaikų perdavimas išieškotojui”), kuri buvo primta visai neseniai, gana detaliai aptariama perdavimo procedūra. Nurodoma, kad antstolis, įvertinęs vaiko teisių apsaugos institucijos, policijos atstovo ir psichologo rekomendacijas (šiuo atveju būtų labai įdomu sužinoti, kokios jos buvo), priima patvarkymą dėl sprendimo vykdymo tvarkos, kad šiame patvarkyme turi būti detaliai aptartas vykdymo priemonių pobūdis ir jų taikymas, kad antstolis vykdymo veiksmus atlieka dalyvaujant išieškotojui ir vaiko teisių apsaugos institucijos atstovui, kad bet kurios iš proceso šalių ar vaiko teisių apsaugos institucijos atstovo prašymu arba antstolio sprendimu dalyvauti vykdymo procese kviečiamas psichologas (tikriausiai ne tam, kad sukeltų papildomą psichinę įtampą vaikui), kad, “skolininkui” (kažkodėl taip vadinamas asmuo iš kurio turi būti paimtas vaikas) nevykdant sprendimo, antstolis turi teisę kreiptis į teismą su pareiškimu dėl leidimo prievarta paimti vaiką išdavimo, kad policijos atstovai pašalina kliūtis sprendimui įvykdyti, o vaiko teisių apsaugos institucijos atstovai (būtent jie, o ne kas nors kitas) vaiką paima ir perduoda išieškotojui.

Tačiau šiame straipsnyje yra ir paskutinė, 6-oji, dalis, kuri sako: “vykdant šiame straipsnyje nurodytus sprendimus, turi būti užtikrinta vaiko teisių apsauga“. Šios teisės yra detaliai išdėstytos ne tik Lietuvos teisės aktuose, bet ir Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijoje, kuri Lietuvoje ratifikuota ir, suprantama, privaloma. Konvencija (5 str.) teigia, kad, imantis bet kokių vaiką liečiančių veiksmų, svarbiausia yra vaiko interesai. Vaikas turi teisę laisvai reikšti savo pažiūras visais jį liečiančiais klausimais. Vaikui būtinai suteikiama galimybė būti išklausytam (12 str.) ir t. t. Negali kilti abejonių dėl to, kad bet kokia fizinė ar psichinė prievarta vaiko atžvilgiu (Garliavoje buvo ir viena, ir kita) yra šiurkštus jo teisių, taip pat ir CPK 764 straipsnio apskritai pažeidimas.

JT Vaiko teisių konvencija daug kartų akcentuoja vaiko gerovę. Pastaroji yra ne kas kita kaip jo psichinė ir fizinė būsena. Anot VU profesorės Genės Šurkienės, vaikų organizmo jautrumas yra didesnis negu suaugusių, jie negali kontroliuoti savo aplinkos, todėl jie yra labiau pažeidžiami. Tai lemia jų sveikatos sutrikimus, kurie turės jiems įtakos ateityje.

Gali būti, kad VRM neperskaitė CPK 764 straipsnio iki galo arba šiai institucijai tokios subtilybės kaip vaiko teisės nelabai suprantamos. Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jas turėtų žinoti, juolab ji savo atsakyme vis dėlto pamini ir Vaiko teisių konvenciją, ir kai kurias vaiko teises. Tuo labiau keista, kad ši institucija, kuri turėtų būti kur kas jautresnė žmogui ir ypač vaikui (JT Vaiko teisių konvencija pabrėžia, kad vaiko teises reikia ypač ginti), teorijos nesugeba susieti su konkrečiu atveju Garliavoje. O gal, įkišdama galvą į smėlį, mėgina apsimesti negirdėjusi daug kartų visais įmanomais būdais mergaitės išreikštos nuomonės, kad ji nori likti ten, kur buvo. “Negirdėjo” nei antstolė, nei psichologė, nei visi kiti gausūs “teisingumo vykdymo” akcijos dalyviai. Tikriausiai jiems vaikas susitapatina su daiktu, kurį nėra sunku paimti ir išnešti.

JT Vaiko teisių konvencijos 27 straipsnis sako, kad vaikas turi teisę turėti tokias gyvenimo sąlygas, kurių reikia jo fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam ir socialiniam vystymuisi. Ar tikrai visa tai dabar turi Garliavos mergaitė? Šis klausimas adresuojamas ne tik doroviškai mažaraščiams iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bet ir Respublikos prezidentei. 2011 metais ji pasirašė įstatymą dėl CPK pakeitimo ir papildymo. Su papildytu 764-uoju straipsniu, kurio kai kas taip ir neperskaitė iki galo.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
48. ar mes ateisim?
(2013-04-02 14:32:46)
(193.219.52.43) Parašė:

2013 m. balandžio 9 d. 12 val. susitikime prie LR Seimo, kuriame bus sprenžiamas Neringos Venckienės teisinės neliečiamybės klausimas. Paraginkime ten atvykti savo draugus, giminaičius bei pažįstamus. Mūsų turi būti daug! Melui ir savivalei pasakykime - NE. Mūsų jėga – vienybėje. Jei šioje nelygioje kovoje ir nelaimėtume, mūsų sąžinė bus rami, nes padarėme viską, ką galėjome.



47. nagi
(2013-04-01 22:19:09)
(78.57.191.163) Parašė:

aš vis klausiu, kodėl šiemet tokia gamtos anomalija, kad pavasario nėra. Dabar supratau - LŽTG asociacija iki šiol gimdė ginamąjį raštą mergaitei. Šiaip jau pons Povilaitis į viešumą nelįsdavo, o gautus kreipimusis dėl pažeistų žmogaus teisių persiųsdavo teisėtvarkai. Kai reikėdavo pačiam atsakyti, pasitardavo su Lydeka, ką toji žuvelė pasakydavo, tą ir parašydavo. taip iki šiol ir nesuoprasdavau, KAM tokia asociacija reikalinga



46. manau
(2013-04-01 18:52:06)
(78.149.0.202) Parašė:

kaip zmogaus teises ginsit EU JUK TEN NUTUPE SKUBEI kuris. Kaip ten EU ginsim zmogaus teises ,nes ten skubei nutupe toks Kuris.taip,kas su zmogaus teisemis i siukslyna.



45. Besė
(2013-04-01 15:54:59)
(81.7.77.46) Parašė:

Manau, kad į tarptautines organizacijas reikia kreiptis kuo skubiau.



44. aš
(2013-04-01 14:48:07)
(78.62.81.149) Parašė:

taip pat raginu kompetenciją tam turinčius valstybės pareigūnus kuo skubiau kreiptis į tarptautines organizacija, žiniasklaidą, nes kai iš mūsų Stankūnaitė pagal filtruotus dokumentus dar prisiteis milijonus sau, tai maža nepasirodys.



43. Tuomaitei ir kitiems nesusiprateliams
(2013-04-01 14:42:02)
(85.206.70.128) Parašė:

Paskutiniu metu labai madinga klausti "o ka padare violetiniai del kitu nuskriaustu vaiku, patyciu mokykloje .... bla bla bla ir t.t." Atsakysiu- Visu pirma yra neimanoma padaryti kazko del visu "cia ir dabar". Geriau apginti viena vaika, nei kalbeti ir kalbeti apie tuos simtus nuskriaustuju vaiku. Padejus vienam, padedame ir kitiems. Sunaikinus viena blogi, blogio mazeja. Jei Tuomaitei rupi patycios mokyklose, tai ji turetu ir imtis konkrecios iniciatyvos, su kuo ja ir galeciau pasveikinti. Bet panasu, kad sios "veikejos" iniciatyvos ir pasibaigia komentarais bei kaltinimais , kad kazkas kazko nepadare, arba kazkas turetu daryti ne taip, o kitaip.



42. kaunas
(2013-04-01 14:37:53)
(78.62.81.149) Parašė:

Ką gali padaryti Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija tokiais atvejais, kurių pastaraisiais metais tik daugėja, o ypač pedofilų ir sistemos "nutildyta" mergaitės kraupia istorija? Ar galime kreiptis pagalbos į tarptautines panašias organizacijas? Juk kažką tai galime daryti ir mes. Tauta nenurims, kol mūsų krašte žmogus ir, pirmiausia, vaikas nebus laikomi visaverčiais piliečiais, Žmonėmis.



41. tiesos
(2013-04-01 14:33:01)
(78.62.81.149) Parašė:

visa Lietuva matė patį brutaliausią smurtą prieš vaiką, prieš šeimą ir žmones, tai totalus smurtas, savo pareigybinių galių viršijimas bei neleistina prievarta. Liudija visa tauta, nes nusikaltimas padarytas prieš ją.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras