Šių metų pradžioje Lietuvos valiuta tapęs euras padarė reikšmingą ekonominį poveikį – reitingų agentūroms padidinus Lietuvos kredito reitingus, sumažėjo palūkanų našta valstybei, gyventojams ir verslui, išnyko išlaidos už litų ir eurų keitimą, atpigo tarptautiniai mokėjimai eurais.
„Nors bendrą euro poveikį įvertinti galėsime tik po keleto metų, tačiau kai kurie rodikliai jau šiemet patvirtino tai, ką prognozavome remdamiesi prieš euro įvedimą atliktu kiekybiniu vertinimu. Kaip ir tikėtasi, gyventojai, verslas ir visas ūkis gavo apčiuopiamą, dešimtimis milijonų skaičiuojamą naudą dėl atpigusio skolinimosi. Reikšmingos sumos yra sutaupytos dėl išnykusių valiutos keitimo išlaidų, atpigusių pervedimų eurais“, - pasakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
Lietuvos banko ekonomistų vertinimu, gyventojai ir verslas dėl euro poveikio palūkanoms vien šiemet sutaupė apie 40 mln. eurų.
Mažėjo palūkanų našta ne tik gyventojams, bet ir valstybei. Šiais metais Lietuva skolinosi rekordiškai pigiai, o bendros palūkanų išlaidos už 2015 m. išleistus skolos vertybinius popierius bus apie 70 mln. eurų mažesnės už išlaidas, kurios būtų buvusios patirtos, jei reitingai dėl euro nebūtų buvę padidinti.
Euro įvedimas paveikė ir tarptautinių pervedimų eurais įkainius – jie sumažėjo iki vietinių pervedimų lygio. Vien dėl šių įkainių sumažėjimo gyventojai ir įmonės per šiuos metus sutaupė iki 18,5 mln. eurų.
Eurui tapus šalies valiuta, nebeliko litų ir eurų keitimo išlaidų, o bankų pajamos iš komisinių sumažėjo. Šiemet per 9 mėn. šios bankų pajamos tapo mažesnės 10 mln. eurų, ir, jei tendencija tęsis, per visus metus jos bus apie 14 mln. eurų mažesnės nei pernai.
Vis dėlto euro įvedimas susijęs ne tik su nauda, bet ir su papildomais šalies įsipareigojimais, t. y. įmokomis į Europos stabilumo mechanizmą (ESM) ir į Europos Centrinio Banko (ECB) kapitalą. Lietuva į ESM jau įmokėjo pirmąją 65,4 mln. eurų įmoką, o per penkerius metus lygiomis dalimis iš viso įmokės 327,2 mln. eurų. Lietuvos bankas papildomai į ECB kapitalą įmokėjo 43,1 mln. eurų.
Vis dėlto bendras kainų lygis Lietuvoje šiemet sumažėjo. Naujausiais duomenimis, šių metų lapkričio mėn. vartotojų kainos buvo 0,5 proc. mažesnės nei prieš metus.
Šaltinis: lb.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]