Neseniai pranešėme, kad JAV Pitsburgo miesto geriamajame vandenyje aptiktas didelis radioaktyvaus elemento radžio kiekis. Pasak mokslininkų, tai – skalūnų dujų gavybos pasekmė. O štai Lietuva artimiausiu metu žada atnaujinti skalūnų dujų žvalgybą. Ar mums gresia panašus likimas, kaip JAV miestui? Ne, – sako Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas. Jis patikino, kad lietuviai gali būti ramūs, nes jokios grėsmės mūsų geriamajam vandeniui nėra.
- JAV mokslininkai Pitsburgo geriamajame vandenyje aptiko radioaktyvaus radžio ir teigia, kad tai skalūnų dujų paieškos rezultatas…
- Na, tokį konkretų atvejį reikia nagrinėti labai įdėmiai ir atsakingai. Aš taip iš to, kas pasakyta tikrai negalėčiau nei patvirtinti, nei paneigti. Bet, kad radžiu būtų užterštas požeminis vanduo... Požeminis vanduo, sakėt?
- Geriamasis vanduo...
- Man atrodo, jie ten nėra apsirūpinę požeminiu vandeniu, jie geria paviršinį vandenį, o į jį radioaktyvioji tarša gali patekti su atmosferos krituliais, su dulkėmis. Kaip buvo, pavyzdžiui, Tokijuje po Fukušimos atominės elektrinės avarijos, kadangi jie neturi požeminio vandens pakankamai, naudoja paviršinį vandenį, kurio saugyklas, talpyklas nesunku užteršti.
- Tai šis atvejis nebūtinai yra skalūnų dujų paieškos rezultatas?
- Jokiu būdu. Aš net neįsivaizduoju, kaip gali būti, iš kokių šaltinių radioaktyvus elementas radis. Paparastai jis būna granitinėse uolienose, o granitai – tai ne skalūnai. Kai kurių kraštų moliai pasižymi padidintu radioaktyvumu, bet ten būna uranas, o ne radis. O pastarasis yra būdingas kristalinėms magminėms uolienoms, todėl daugiausia radžio ir radono (radono dujos yra radžio skilimo rezultatas) sklinda iš granitų Švedijoje ir Suomijoje.
- Lietuvoje žadama atnaujinti skalūnų dujų paieškas, ar mūsų vandens radžiu neužterš?
- Neužterš. Mūsų skalūnų radioaktyvumas buvo matuotas ir jo padidėjimo nenustatyta. Radiacinės saugos centras prieš daugiau kaip mėnesį tyrinėjo mūsų skalūnų radioaktyvumą ir jokio padidėjimo nenustatė, jo nėra nė kvapo.
- Tačiau apskritai uolienų skaldymo metodas hidrauliniu būdu gali sukelti Lietuvos geriamajam vandeniui kažkokį pavojų?
- Mūsų duomenimis negali sukelti, nes mūsų skalūnai yra absoliučiai sausi, tai nelaidžios uolienos. Jos yra labai giliai, jose vandens nėra, o geriamasis vanduo yra aukštai. Jokiais fiziniais dėsniais skaldymo-ardymo procesas negali paveikti požeminio vandens šaltinių.
- Žmonės, kurie prieštarauja skalūnų dujų paieškoms, yra suklaidinti?
- Jie remiasi būgštavimais, nuomonėmis, gąsdinimais, emocijomis, bet ne konkrečiais parametrais ar argumentais, kurie gali būti pagrįsti nors elementariausiais skaičiavimais.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]