Užsienio reikalų ministrai iš 41 šalies, kartu su jais ir Lietuvos ministras Linas Linkevičius, išplatino bendrą pareiškimą, kuriame pasaulio valstybės raginamos atsisakyti mirties bausmės.
„Mirties bausmė yra ne tik netoleruotinas žmogaus orumo įžeidimas, ji pažeidžia ir daugybę pasmerktųjų bei jų šeimų narių žmogaus teisių. Be to, mirties bausmė neturi jokio teigiamo poveikio nusikaltimų prevencijai ar saugumui bei neatitaiso nusikaltėlių padarytos žalos aukoms ir jų šeimų nariams“, – sakoma pareiškime.
Ministrai pabrėžia, kad mirties bausmės atsisakymas – ilgas, sudėtingas ir daug pastangų reikalaujantis procesas, į kurį esą būtina įtraukti visuomenę. Pažymima, kad mirties bausmės panaikinimas beveik visoje Europoje yra diskusijų ir sklandaus apsikeitimo idėjomis tarp šalių ir visuomenių rezultatas.
„Mirties bausmės nebuvo atsisakyta staiga. Ji buvo panaikinta tik dėl didėjančio žmonių sąmoningumo ir nuolatinių bendrų pastangų. Dėl suinteresuotų asmenų atkaklumo ir laipsniškų veiklos etapų mirties bausmių skaičius mažėjo, nusikaltimų, už kuriuos baudžiama mirties bausme, sąrašas trumpėjo, teisingumas tapo skaidresnis, buvo pradėti skelbti de facto moratoriumai dėl mirties bausmės ir, galiausiai, mirties bausmė buvo panaikinta. Šį procesą privalo pergyventi šalys, kuriose tebetaikoma mirties bausmė“, – teigia ministrai.
42 šalių atstovai teigia, kad Europos Tarybos ir Europos žmogaus teisių konvencijos vaidmuo siekiant atsisakyti mirties bausmės yra svarbus. Esą puikus to pavyzdys – šios konvencijos 13-ojo protokolo (dėl mirties bausmės panaikinimo visais atvejais) įsigaliojimas prieš dešimtmetį.
„Šiandien atstovaujame 42 iš 44 šalių, ratifikavusių 13-ąjį protokolą, ir raginame visas Europos Tarybos valstybes nares, kurios dar to nepadarė, prisijungti prie mūsų. Primygtinai raginame paskutinę Europos valstybę, taikančią mirties bausmę, prisijungti prie pasaulinio moratoriumo dėl mirties bausmės ir žengti pirmą žingsnį jos panaikinimo link“, – teigiama pareiškime.
„urm.lt“, „ekspertai.eu“ inf.