2024 m. liepos 17 d.

 

Lietuvos ir Tautos išlikimas

10
Paskelbta: 2023-02-21 09:00 Autorius: ekspertai.eu



2023 m. vasario 21 d. 15.00 val. įvyks Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Eimanto Grakausko ir Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija Seime „Lietuvos ir Tautos išlikimas“.

Spaudos konferencijoje dalyvaus Lietuvos visuomenės tarybos atstovai ir Lietuvos Respublikos piliečiai, pasiryžę pradėti referendumo iniciatyvą dėl Lietuvos ir Tautos išlikimo.

Spaudos konferenciją bus galima žiūrėti čia:

„Šiandien, kada visiškai nebepasitikime Lietuvos valdžia, keliančia grėsmę valstybės ir Tautos išlikimui, matome jos akivaizdų siekį sukelti karą mūsų žemėje, beatodairiškai ir ciniškai baigiančia iššvaistyti mūsų valstybei priklausantį turtą ir nuskurdinti Lietuvos piliečius, privalome ieškoti ne tai, kas mus skiria, bet VEIKTI DRAUGE. Jei mūsų tikslas – Lietuvos ir Tautos išlikimas.

Istorinė Lietuvos Atgimimo patirtis, kurią valdžia trina iš mūsų atminties, patvirtina Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo ir jo veiklos drauge su Lietuvos žmonėmis poveikio galią tuometei valdžiai, kurią privertėme priiminėti įstatymus, būtinus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui.

Todėl ir šiandien būtina neatidėliotinai piliečių susirinkimuose rinkimų apygardose išrinkti Tautos susirinkimo narius, kurių bendra veikla, nesidalinant vadovaujančių postų, priverstų formalią Lietuvos valdžią suvokti, kad įstatymus priiminėti gali tik Tautos pasitikėjimą turinti valdžia, atsižvelgianti į piliečių nuomonę.

Bendram veikimui kviečiame drauge imtis referendumo iniciatyvos, kurios sėkmė priverstų Seimą gerbti ir vykdyti Lietuvos piliečių nuomonę.

Kviečiame drauge inicijuoti referendumo iniciatyvą dėl 300000 piliečių referendumo iniciatyvos parašų sumažinimo ir pakeitimo į skirtingus Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 straipsnio reikalavimus skirtingiems referendumams inicijuoti, keičiant Konstitucijos 9 straipsnio redakciją ir išdėstant ją taip:

„Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu, kurių priimti įstatymai, aktai ir nutarimai yra privalomi vykdyti. Referendumai vyksta dvi dienas - šeštadienį ir sekmadienį. Referendumo skelbimo ir vykdymo tvarką nustato Konstitucinis referendumo įstatymas, kurio nuostatos negali prieštarauti Konstitucijai.

Referendumas skelbiamas, jeigu jo reikalauja per šešis mėnesius šią valią savo parašais pareiškę piliečiai, turintys rinkimų teisę:

1) 125 tūkstančiai piliečių - dėl Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ ir XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“, valstybės sienų keitimo, naujos Konstitucijos priėmimo;

2) 100 tūkstančių piliečių - dėl Konstitucijos kitų skirsnių keitimo, Konstitucinio įstatymo, Konstitucinio akto priėmimo, pirmalaikių Respublikos Prezidento ir pirmalaikių Seimo rinkimų;

3) 75 tūkstančiai piliečių – dėl nepasitikėjimo Vyriausybe pareiškimo ir kitų svarbiausių Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimų.

Per 15 dienų nuo referendumo inicijavimui būtino piliečių skaičiaus surinkimo patvirtinimo Seimas paskelbia referendumo datą, kuri negali būti ankstesnė kaip 3 mėnesiai ir vėlesnė kaip 4 mėnesiai nuo piliečių parašų surinkimo patvirtinimo. Nustatytu laiku Seimui nepaskelbus referendumo datos, Respublikos Prezidentas per 5 dienas skelbia referendumo datą ir pirmalaikius Seimo rinkimus. Respublikos Prezidentui per 5 dienas nepaskelbus referendumo datos ir pirmalaikių Seimo rinkimų datos, referendumas vyksta pirmąjį savaitgalį po 3 mėnesių, drauge su pirmalaikiais Seimo ir Respublikos Prezidento rinkimais, kurie vyksta antrąją paskelbto referendumo dieną.

Valstybė užtikrina Vyriausiosios rinkimų komisijos įregistruotų referendumo iniciatorių ir referendumo iniciatyvos oponentų Lietuvos radijo ir televizijos nemokamų pusės valandos trukmės savaitinių laidų, o paskelbto referendumo metu – kasdienių programų transliavimą.

Referendumas pripažįstamas įvykusiu, jei jame dalyvauja daugiau kaip pusė balsavimo teisę turinčių piliečių. Referendumo sprendimas priimamas, jei įvykusio referendumo metu už referendumo sprendimą balsuoja daugiau kaip pusė referendume dalyvavusių piliečių.

Sprendimai dėl Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ ir XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“,1991 m. vasario 11 d. konstitucinio įstatymo „Dėl Lietuvos valstybės“, dėl 1992 m. birželio 8 d. Konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos nesijungimo į postsovietines Rytų sąjungas“ pakeitimo yra laikomi priimtais, jeigu tam pritarė ne mažiau kaip 3/4 piliečių, turinčių rinkimų teisę.

Sprendimas dėl kitų Konstitucijos nuostatų pakeitimo yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių įvykusiame referendume dalyvavusių piliečių, bet ne mažiau kaip 1/3 piliečių, turinčių rinkimų teisę.“

Ši nauja Konstitucijos 9 straispnio redakcija tuo pačiu referendumu suderinama su kitomis Konstitucijos nuostatomis.

2022-06-23 d. Lietuvos Respublikos Seimo priėmė konstitucinį referendumo įstatymą, kuriuo po 300000 referendumo inicijavimui būtinų rinkimų teisę turinčių piliečių parašų surinkimo Seimas net 12 mėnesių gali vilkinti referendumo dienos paskelbimą. LRT suteikta teisė 6 mėnesius trunkančios referendumo iniciatyvos pristatymą vilkinti net iki 3 mėnesių.

Tautos sprendimas referendumu būtinas tuomet, kada jis inicijuojamas.

Seimas konstituciniu referendumo įstatymu įteisino teisę priimti sprendimus dėl esminių valstybės suverenitetą ginančių Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ ir XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatų pakeitimo paprasta referendume balsavusių piliečių dauguma balsų, nors 1991 m. vasario 11 d. konstitucinis įstatymas „Dėl Lietuvos valstybės“ ir 1992 m. birželio 8 d. konstitucinis aktas „Dėl Lietuvos Respublikos nesijungimo į postsovietines Rytų sąjungas“ reikalauja, kad tam pritartų ne mažiau kaip 3/4 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.

Referendumui siūlomo su Lietuvos Respublikos Konstitucija suderinto įstatymo projekto priėmimas pakeistų Konstitucijos 9 straipsnį taip, kad suderinus jį su kitais Konstitucijos straispniais, būtų įtvirtinta faktiškai veikianti galimybė piliečiams pareikšti savo valią referendumuose dėl Tautos ir valstybės išlikimui gyvybiškai svarbių klausimų:

- Konstituciją ir Konstitucinius įstatymus, aktus priiminėti ir valstybės sieną keisti galėtų tik referendumas.

- Konstituciniai įstatymai ir aktai negalėtų prieštarauti Konstitucijai.

- Nebūtų ribojama Tautos teisė referendumu spręsti dėl pirmalaikių Respublikos Prezidento ir Seimo rinkimų, nepasitikėjimo Vyriausybe pareiškimo ir kitų svarbiausių Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimų.

- Respublikos Prezidentas ir Seimas taptų atsakingais dėl referendumo nepaskelbimo ir referendumo sprendimo nepasirašymo ir oficialaus nepaskelbimo, t.y. nevykdymo.

Mes suprantame daugybės skubiai spręstinų klausimų svarbą, tačiau vienu ypu jų visų neišspręsime. Šiuo referendumu išspręstume ne tik referendumo inciatyvos esminį palengvinimą Lietuvos Respublikos piliečiams, bet ir įtvirtintume svarbiausius savavaldžiaujančią valdžią pažabojančius įrankius, be kurių, t.y. be referendumų sprendimų, jie būtų sukaustyti ir būtų priversti referendumus Lietuvoje padaryti kasdienybe. Kaip Šveicarijoje“, - skelbiama spaudos konferencijos organizatorių pranešime visuomenei.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
10. moboifd
(2023-02-27 22:47:18)
(77.91.93.11) Parašė:

cenzūra.blogspot.com



9. Vardas
(2023-02-23 12:34:50)
(188.69.39.146) Parašė:

Sprendžiant iš tylos po šia publikacija, geriau net nepradėti referendumo iniciatyvos. Nustokite apgaudinėti žmones, negaišinkite jų laiko ir nebedidinkite nusivylimo. Pamename, kaip neseniai sumanėte brastoje keisti vienus arklius į kitus — Equus ferus caballus (žemaitukus) į luošus Butkevichus snaiperinus caballus. Ne kartą esu sakiusi, tad pasikartosiu, kad demokratija su visais „dum-ais“ (lotyniška priesaga „-dum", reiškia "dalyvavimą") yra pasenęs, atgyvenęs būdas visuomenei ir atskiroms bendruomenėms priiminėti sprendimus. Nejaugi dar nesupratote, jog demokratija savo prigimtimi skatina visuomenės poliarizaciją, o dabartiniame laikotarpyje pavojingai destabilizuoja visuomenę? Tuo tarpu omnikratija suvienija net ir didžiausius priešininkus. Kas yra geriau Lietuvai, spręskite patys. Žinau, kad kiekvieno politiškai aktyvaus žmogaus sprendimas priklauso nuo to, ar jis/ji tik nori patekti į valdžią prie lovio ir pasirodyti prieš savo gerbėjus ir garbintojus esanti svarbia persona, ar nori Lietuvos klestėjimo. Tai skirtingi, nesuderinami norai. Kol kas matau tik tuos, kurie nori būti išrinktais(iais) ir tuos, kurie jiems patarnauja (deja, deja!).



8. Vardas
(2023-02-22 10:47:51)
(88.118.39.195) Parašė:

Dar vienas klausimas apie dalyvavimo referendume aktyvumą. Atsakymas: Kiekvieno referendumo sėkmingumas priklauso nuo skirtingų balsavimo reikalavimų, kurie yra nustatyti kiekvienoje šalyje atskirai. Kai kuriuose referendumuose reikia tam tikro dalyvavimo lygio, kad referendumas būtų laikomas teisiškai galiojančiu, o kituose - pakanka paprastos balsų daugumos. // Štai keli pavyzdžiai: // Šveicarijoje, kurios politinė sistema grindžiama piliečių dalyvavimu, referendumas laikomas teisėtu, jei dalyvauja daugiau nei pusė visų balsuotojų. Tai reiškia, kad referendumas gali būti pripažintas teisėtu, net jei dauguma balsuotojų balsavo prieš pasiūlymą. // Jungtinėje Karalystėje, referendumo teisėtumas nustatomas pagal paprastą balsų daugumą, taigi nėra jokio reikalavimo dalyvavimo lygiui. // Kroatijoje, kad referendumas būtų teisėtas, reikia, kad dalyvautų daugiau nei 50% visų balsuotojų, o ne tik tų, kurie atvyko balsuoti. // Prancūzijoje reikalavimai skiriasi pagal klausimą, dėl kurio rengiamas referendumas. Kai kuriuose atvejuose reikalingas tik paprasta balsų dauguma, o kituose reikalaujama aukšto dalyvavimo lygio ir paprastos balsų daugumos. // Kai kuriose šalyse, tokių kaip Šveicarija, balsavimo dalyvavimo lygis yra labai svarbus, nes tai padeda užtikrinti, kad sprendimas būtų priimtas plačiosios visuomenės sutarimu. Kita vertus, dalyvavimo lygis gali būti mažas, ypač jei referendumas vyksta per trumpą laiką arba yra sunku pasiekti tam tikras grupes, pvz., emigrantus ar jaunus žmones.



7. Vardas
(2023-02-22 10:40:13)
(88.118.39.195) Parašė:

DI dar paklausiau, „Ar yra šalių, kuriose dalyvauti referendume privaloma?“ Atsakymas (nekreipkite dėmesio į stilių, nes dirbtinis intelektas nėra apmokytas nei gramatikos, nei žodžių darybos taisyklių - tas taisykles jis pats atranda): Referendumų dalyvavimo privalomumas skiriasi priklausomai nuo šalies teisės aktų. Daugumoje šalių referendumo dalyvavimas yra laisvas ir neprivalomas, bet yra keletas išimčių, kuriose dalyvavimas yra privalomas. // Pavyzdžiui, Airijoje, referendumo dalyvavimas yra privalomas pagal Airijos Konstituciją. Jei pilietis, turintis teisę balsuoti, neeiliniais referendumais nedalyvauja, gali būti baudžiamas bauda. Tačiau reikia pažymėti, kad tokia baudžiamoji atsakomybė yra nustačiusiems teisėsaugos organams prižiūrėti rinkimus ir užtikrinti tinkamą balsavimo procesą, ir praktiškai jos netaikoma. // Taip pat dalyvavimo referendumuose privalomumas buvo įtvirtintas buvusioje Jugoslavijoje, ypač Serbijos ir Kroatijos federacijose. Šiose šalyse, referendumo dalyvavimas buvo privalomas ir buvo stebimas balsavimo procesas, nors praktiškai buvo sudėtinga užtikrinti, kad balsuotojai dalyvautų. // Taigi, dalyvavimo referendumuose privalomumas yra nedažnas, bet keliose šalyse jis buvo arba yra nustatytas pagal teisės aktus.



6. Vardas
(2023-02-22 10:31:48)
(88.118.39.195) Parašė:

Dar dėl referendumo trukmės. Paklausiau dirbtinio intelekto (ChatGPT), kokiose šalyse jis trunka ilgiausiai. Štai DI atsakymas: Referendumo trukmė skiriasi priklausomai nuo šalies teisės aktų, kuriuose nurodomas referendumo organizavimo ir vykdymo procesas. Kai kurių šalių teisės aktuose nustatyta, kad referendumas gali trukti tik vieną dieną, o kitų šalių teisės aktuose nurodoma, kad referendumas gali trukti kelias dienas ar net savaitę. // Ilgiausias referendumų procesas pasaulyje yra Šveicarijoje, kurioje yra taikoma tiesioginė demokratija, ir dažnai organizuojami referendumai. Dauguma Šveicarijos referendumų trunka tik vieną dieną, tačiau yra ir ilgesnių, kurių metu balsuojama kelias dienas. Pavyzdžiui, 2018 metais vykęs Šveicarijos referendumas dėl pensijų reformų truko dvi savaites. // Kitos šalys, kuriose referendumas gali trukti ilgiau nei vieną dieną, yra Vokietija, Italija, Ispanija ir Prancūzija. Pavyzdžiui, Vokietijos teisės aktuose numatyta, kad referendumas gali trukti iki trijų dienų, o Italijoje - iki dviejų dienų.



5. yell...Z.O.V.marine to 4. Vard
(2023-02-21 18:03:06)
(84.15.191.221) Parašė:

ot ir nė velnio ! :))) - there is only one way ! : 90 proc. nedalyvavusių refe btt (balso teisę turinčių) , skaičiuojami kaip pasisakiusieji už refo siūlomą nuostatą (10 proc. paliekama nėštiems, sudaržovėjusiems, po skalpeliu ir asocams) ..., --- o refo trukmė, jei jis ne gaisrinis, gali būti ir mėnesinė , - tiesiog pagal nutylėjimą :) - pvz. apie tai, ar jo lanspybisencija prezas ar ne :)))



4. Vardas
(2023-02-21 17:28:06)
(88.118.83.186) Parašė:

Nors manau, kad referendumų formatas atgyveno, kad turime žymiai geresnių sprendimų priėmimo įrankių, kurie nepalyginamai lengviau ateitų į politinį gyvenimą, bet iniciatyvą palaikau. Tik man neaišku, kodėl siūloma dviejų dienų trukmė, o ne savaitė, kuriai būdingas cikliškumas. Pvz., nuo bet kurios savaitės dienos iki tos pačios kitos savaitės dienos. Jei tai brangu, tai galima atpiginti, perkeliant į internetą. Jei nepatikima, tai yra daugybė technologijų, kurios užtikrina saugumą, pvz., blokinimas (blockchain technology). Kitas pasiūlymas, kad dalyvavimas referendume būtų arba privalomas, arba, jei neprivalomas, tada referendumo tezė priimama, už ją pasisakius 50%+1 dalyviui, ir kad tai nepriklausytų nuo dalyvių skaičiaus. Šis variantas geresnis todėl, kad aš nesu prievartos šalininkė, o progresą apsprendžia visuomenės aktyvas. Apibendrinant, 1) Jau yra už referendumą geresnių įrankių; 2) Referendumas trunka savaitę; 3) Dalyvavimas neprivalomas ir sprendžia dauguma.



3. yell...Z.O.V.marine
(2023-02-21 17:16:36)
(84.15.184.188) Parašė:

deja, bent šiandieninė situacija, kai litchūanija jau iki ausų įklimpusi/įklampinta į svetimą, egzistencinį pindosinių išmatų karą su rusija, reikia kalbėti ne apie referenduminius niuansus, o apie pilietinio protesto/nepaklusnumo akcijas ! - kokie dar, po velnių, referendumai, kai kiekvienas sisteminis galvijas ir net paskutinis šunelis/propagand0nas/patrydiotas/beretozoidas, šika ant tos konstitucijos kaip paskutinis babuinas ? !!!



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras