2024 m. gegužės 18 d.

 

Lietuvos kamerinis orkestras suskambės net dvidešimt trimis balsais

Paskelbta: 2013-11-11 09:22 Autorius: ekspertai.eu
Vilhelmas Čepinskis. Nuotr. D. Matvejevo
Vilhelmas Čepinskis. Nuotr. D. Matvejevo

„Metamorfozės“ su Vilhelmu Čepinskiu, Aleksandru Skulskiu ir Lietuvos kameriniu orkestru – taip pavadintame lapkričio 13 d. koncerte Nacionalinėje filharmonijoje klausytojų laukia kontrastingi garsų harmonijos potyriai. 

Scenoje su orkestru susitiks vienas ryškiausių Lietuvos smuikininkų, klausytojų numylėtas virtuozas Vilhelmas Čepinskis ir Filharmonijoje Vilniuje pirmą kartą diriguosiantis svečias iš Rusijos Aleksandras Skulskis. Maestro yra Žemutinio Naugardo (Nižnij Novgorodo) filharmonijos simfoninio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, Andrejaus Sacharovo festivalio organizatorius. Žemutinio Naugardo ir Sankt Peterburgo konservatorijų auklėtinis, diriguoti pradėjo 1967 m. Visa jo kūrybinė biografija susieta su Žemutinio Naugardo simfoniniu orkestru: per daugiau nei 4 dešimtmečius A. Skulskis parengė apie 2 000 programų. Su įvairiais kolektyvais ir žymiausiais Rusijos bei užsienio solistais A. Skulskis yra gastroliavęs Europoje ir JAV. Be to, profesorius vadovauja Žemutinio Naugardo konservatorijos Operos ir simfoninio dirigavimo katedrai, yra daugelio mokslinių darbų, straipsnių autorius. Triskart apdovanotas Žemutinio Naugardo miesto premija. 2004 m. jam suteiktas Rusijos liaudies artisto vardas.

Vakaro programoje nuskambės Josepho Haydno Simfonija Nr. 48 C-dur, sukurta 1769 m. ir skirta imperatorienei Marijai Terezei. Šis kūrinys priklauso „Audros ir veržimosi“ (Sturm und Drang) laikotarpiui, kuriam būdingas emocinis intensyvumas, audringos nuotaikos, neramios ritminės figūros, nenuspėjama dinamikos kaita, staigūs kontrastai, netaisyklingos formos ir dažni efektai, kuriais siekiama šokiruoti publiką... J. Haydną keis W. A. Mozartas. Solistas V. Čepinskis grieš nuostabių melodijų kupiną Wolfgango Amadeus Mozarto Koncertą smuikui ir orkestrui Nr. 3 G-dur, kuris kartais vadinamas „Strasburgo“ pagal III dalies Rondo temą, nors kūrinys sukurtas 1775 m. Zalcburge. Pakilus ir grakštus, o svarbiausia – gausus nuostabių melodijų, kūrinys dažnai skamba koncertų scenose ir žavi klausytojus savo lengvumu.

Kitokia ekspresija į klausytoją prabils antroje koncerto dalyje skambėsiąs Richardas Straussas. Čia išgirsime dvidešimt tris Lietuvos kamerinio orkestro balsus, mat bus atliekamos R. Strausso „Metamorfozės“ 23 styginiams. Tai vienas paskutinių šio kompozitoriaus kūrinių, lyg gedulinga giesmė, apraudanti sugriautą Vokietiją, jos kultūrą, didžiąsias meno vertybes. Kūrinyje panaudota Ludwigo van Beethoveno „Herojinės“ simfonijos gedulingo maršo tema: muzikos audinyje girdimi jos motyvai, nuotrupos, o kūrinio pabaigoje suskamba tiksli temos citata.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras