Valstybinis transliuotojas LRT gegužės 28 d. laidoje „Savaitė“ pranešė svarbiausia praėjusios savaitės naujieną – Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) – naujųjų Lietuvos laikų partizanai – kitais metais skaičiuos jau dešimtmetį, nors atskiri vienetai buvo įkurti gerokai anksčiau.
Per šį laikotarpį „Aitvaras“ atliko daugybę misijų Afganistane ir užsitarnavo sąjungininkų pagarbą.
„Lietuvos karius amerikiečiai jau vadina NATO lyderiais“, - informavo valstybinis transliuotojas.
Specialiųjų operacijų pajėgos – tai strateginės pajėgos, kariuomenės ieties smaigalys, gebantis nulemti karo eigą.
Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgoms per daugiau nei dešimtmetį misijų Afganistane neprarasti nė vieno žmogaus – tai yra beveik neįmanoma tokiose pajėgose.
Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos misijas Afganistane baigė tik 2015-aisiais ir per visą tą laiką nežuvo nė vienas karys.
Sąjungininkai pagyrų Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgoms negaili ir teigia, kad per kelerius metus „aitvarai“ tapo Aljanso lyderiais.
Pagrindinės Specialiųjų operacijų pajėgų užduotys yra specialioji žvalgyba, tiesioginiai veiksmai ir karinė parama. Patys geriausi kariai įgyja teisę nešioti antsiuvą „Žaliukas“. Tai sąsaja su partizanais, besipriešinusiais Sovietų Sąjungos agresijai.
Tikslūs karių skaičiai yra įslaptinti. Viskas, kas susiję su šiais kariais, yra slapta.
Šie kariai atlieka itin svarbų vaidmenį hibridiniame konflikte, priešinasi agresoriui ir priverčiančius jį „kraujuoti“ nuo staigių, neprognozuojamų, bet skausmingų smūgių pačiose netikėčiausiose vietose ir situacijose.
Neretai SOP kariai vadinami elitu – tai strateginės pajėgos, gebančios nulemti net karo eigą.
Lietuvos gynybos planuose konvencinės atakos metu Specialiųjų operacijų pajėgoms yra numatyti konkretūs uždaviniai, nors tai ir gana nedidelė organizacija, galbūt prilygstanti įprastam sausumos pajėgų batalionui.
Specialiųjų operacijų pajėgas turi visos NATO šalys ir jų partnerės. Tačiau tik kelių šalių kariai turi išskirtinį statusą. Į šį klubą galėtų įstoti ir mūsų „aitvarai“, jiems tereikia oro platformų.
Šį statusą turintys kariai gali vadovauti NATO jungtinėms specialiosioms operacijoms. Jau praėjusiais metais buvo prabilta apie galimybę „aitvarams“ pirkti sraigtasparnius. Šiemet žadama priimti galutinius sprendimus dėl transportinių, o galbūt ir kovai pritaikytų sraigtasparnių.
„Galvojam apie transportinius sraigtasparnius Specialiųjų operacijų pajėgoms arba Greitojo reagavimo pajėgoms, bet kadangi biudžetas jau išdėstytas keleriems metams į priekį, tai dėl įsigijimo realiai galėsim pradėti kalbėti tik nuo 2022 metų. Dabar ieškom kažkokios galimybės dėl nuomos“, - pasakė kariuomenės vadas J. V. Žukas.
„Dar didesnis prioritetas ir pirmiausia žiūrima galimybė – pereiti prie vakarietiškos platformos. Jau dalį platformos turime. Tai yra trys mažesni „Dauphin“ tipo sraigtasparniai, dar trijų reiktų, kad visiškai užpildytume gelbėjimo ir paieškos funkcijas. Na, ir trys turėtų būti jau panašioms funkcijoms kaip SOP“, paaiškino Krašto apsaugos ministras Raimundas Karobilis.
Tad kadaise besimokiusios Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos dabar pačios stiprina saugumą ten, kur jo labiausiai reikia, – Ukrainoje, Afganistane, kituose karštuose pasaulio taškuose.
Naujausi
Blinkevičiūtė, Skvernelis ir Žemaitaitis tvirtai įsipareigojo Ukrainos pergalei ir atstatymui
19 Visas koalicinės sutarties tekstas
Naujausi komentarai
Tendencija
IP 83.176.176.165 | 21:10:16
Dabar už baubsmę trems ne Sibiran, o sunkiųjų darbų į Ukrainos atstatymą....
sapožnik
IP 2a0b:f4c2:3::83 | 20:48:15
taip jau ir kėsinosi nužudyti, aha ... gal žmogus tik norėjo apmyžti prezidentą ... kaip ir visą lietuva tą patį nori padaryti......
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c297:d922:30e0:6fb7:a136:2ca1 | 20:38:16
NIEKADA NEUŽMIRŠK: sutikęs Nausėdą - DUOK Į SNUKĮ....
>>
IP 178.250.38.118 | 18:30:10
https://www.youtube.com/watch?v=cIBpYHL53cI&ab_channel=%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D1%83%D1%87%D0%BA%D0%B0UA...