Lietuvos kariuomenės vienetų kovinis rengimas nesustojo, tačiau vykstantis karantinas kiek pakoregavo pratybų organizavimą ir karinių vienetų gyvenimą. Kovinis rengimas vyksta nuolat pagal patvirtintus vadovybės planus, o dalis karinių vienetų pasitelkti vykdyti Lietuvos kariuomenės taikos meto užduotis (TMU) ir paremti civilines valstybės institucijas.
„Norėčiau pažymėti, kad karantinas šalyje nekeičia pagrindinės kariuomenės užduoties – pasirengimo ginkluotai šalies gynybai. Todėl, pasitelkusi papildomas saugumo priemones, Lietuvos kariuomenė ir toliau privalo užtikrinti, jog kariai atliks savo pareigą tiek šalies gynyboje, tiek padėdami kitoms su viruso plitimu kovojančioms institucijoms. Išliekame ramūs ir vykdome savo pareigą“, – teigia Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys.
Lietuvos kariuomenės kariai jau nuo kovo 13 d. Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostose, valstybiniame Klaipėdos jūrų uoste pradėjo teikti pagalbą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistams valdyti keleivių srautus, registruoti ir informuoti grįžtančius į Lietuvos teritoriją keleivius.
Nuo kovo 16 d. pradėta teikti parama ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnams, kuriems kariai padeda registruoti bei kontroliuoti įvažiuojančių asmenų į Lietuvos teritoriją srautus, kartu su jais patruliuoja nurodytuose punktuose.
Karinės oro pajėgos jau transportavo krovinius ir žmones, logistikos specialistai dalijasi patirtimi gabenat krovinius, o Karo policija padeda saugoti medicininių priemonių sandėlius. Taip pat Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai papildomą dėmesį skyrė šiai aktualijai ir teikia informacinės aplinkos analizę apie COVID19 informacines atakas.
Šiuo metu kasdien pagalbą valstybės institucijoms teikia Krašto apsaugos savanorių pajėgų, Lietuvos kariuomenės Karo policijos, Mechanizuotos pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“, Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo, Lietuvos kariuomenės kanceliarijos kariai.
„Šiandien beveik du šimtai karių remia pasieniečius bei sveikatos apsaugos specialistus, tiesiogiai padėdami jiems atlikti savo funkcijas. Mūsų ekspertai prisideda prie bendrų valstybės veiksmų planavimo, perduoda savo žinias ir patirtį, taip sustiprindami valstybės gebėjimus valdyti šią operaciją“, – sako Lietuvos kariuomenės vadas.
Papildomos apsaugos priemonės apsaugoti karių sveikatą
Karantino metu pasikeitė ir kasdienė Lietuvos kariuomenės padalinių veikla – buvo įvestos COVID-19 viruso plėtros rizikos valdymo priemonės. Į užduočių vietas kartu su pasieniečiais arba sveikatos apsaugos specialistais vykstantys kariai yra aprūpinti kvėpavimo takų apsaugos priemonėmis, specialiais apsauginiais kostiumais, akiniais, rankų dezinfekcinėmis priemonėmis, vienkartinėmis pirštinėmis.
Karių judėjimas ir patekimas į karinius vienetus yra apribotas: paliktas tik užduotims vykdyti būtinas susisiekimas. Sugriežtėjo patekimo į karinį vienetą kontrolė, dabar kiekvienas privalo deklaruoti savo sveikatos būklę, matuotis temperatūrą.
Buvo koreguoti kovinio rengimo planai: kariai ėmė treniruotis ne didesniais kaip 30 karių būriais, laikydamiesi rekomenduojamo atstumo vienas nuo kito. Pratybos leistos tik karinėse teritorijose, laikantis būtinų karantino reikalavimų.
Praėjusią savaitę Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vienetuose vyko Lietuvos kariuomenės Greitojo reagavimo pajėgų treniruotės, vykdomos plataus spektro padalinių integravimo pratybos karinėse teritorijose, snaiperių tolimo nuotolio koviniai šaudymai, netiesioginės ugnies koviniai šaudymai iš minosvaidžių, taip pat buvo planuojamos pėstininkų padalinių operacijos bei atliekamos vadų planavimo, valdymo bei vadovavimo treniruotės. Sausumos pajėgų logistikos kariai tikrino naudojamos technikos funkcionalumą.
Su karyba susipažįstantiems jauniesiems nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos NPPKT kariams vyko kovinio rengimo pratybos, kuriose mechanizuotosios pėstininkų kuopos kariai vykdė taktinį žygį išsilaipinus, įveikinėjo kliūtis, reagavo situacijose, kai susiduriama priešu, bei vykdė sužeistųjų evakuaciją. Kariai mokosi įrenginėti inžinerines kliūtis, jiems vyksta pratybos skyriaus sudėtyje (iki 10 karių).
NPPKT karių rengimas vyksta ir teorinėse paskaitose, daug laiko skiriama komandos formavimui ir sportui, šlifuojami karių taktikos įgūdžiai, ugdoma ištvermė ir jėga. Su naujokais dirbantys kariai profesionalai turėjo pasitelkti nemažai išmonės ir kūrybiškumo.
Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų koviniame budėjime esantis laivas su įgula patruliavo Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje zonoje. Buvo stebimi mūsų vandenyse judantys objektai. Papildomai įgulos nariai vykdė suplanuotą kovinį rengimą bei minų paieškos ir nukenksminimo mokymus. NPPKT karių išleidimas namo savaitgaliais sustabdytas, todėl jie toliau tęsė planuotas lauko pratybas kareivinių režimu.
Visos Lietuvos kariuomenės pajėgos tęsia savo užduočių vykdymą ir yra pasiruošusios ne tik prisidėti prie esamos situacijos, bet ir Tėvynės gynybai.
Lietuvos kariuomenės informacija ir nuotraukos.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]