Lapkričio 6-8 d. Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas dalyvaus Briuselyje (Belgijoje) vyksiančioje antrojoje šių metų Europos Sąjungos karinio komiteto konferencijoje, kur bus aptariami aktualūs ES saugumo ir gynybos klausimai.
Planuojama, ES šalių kariuomenių vadai aptars globalią ES užsienio ir saugumo politikos strategiją, ES ir NATO karinį bendradarbiavimą pajėgumų vystymo klausimais, ES karines operacijas ir misijas, bendradarbiavimą Vakarų Balkanų klausimu.
Kalbant apie ES karines operacijas ir misijas, nemažai dėmesio bus skiriama šiuo metu ES vykdomoms jūrinėms operacijoms: kovai su nelegalia migracija Viduržemio jūroje skirtai operacijai „Sophia“ ir kovai su piratavimu Indijos vandenyne skirtai operacijai „Atalanta“.
Taip pat bus diskutuojama apie naują ES tarptautinių ginkluotųjų pajėgų (angl. European Force, EUFOR) operacijos „Althea“ Bosnijoje ir Hercegovinoje mandatą, ES mokymo misijos Malyje evoliuciją ir bendradarbiavimą su šalimis partnerėmis – Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Gruzija, Juodkalnija, Mianmaru ir Serbija.
Šiuo metu šeši Lietuvos kariai dalyvauja trijose ES karinėse operacijose: mokymo misijoje Malyje, jūrų operacijose „Atalanta“ ir „Sophia“. Siųsdama savo karius dalyvauti į ES vadovaujamas tarptautines operacijas Lietuva prisideda kovojant su tarptautinėmis krizėmis ir stiprina ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką.
ES mokymo misijoje Malyje nuo 2013 m. dalyvaujantys Lietuvos kariniai instruktoriai moko Malio karines pajėgas. Šiuo metu Malyje tarnauja du Lietuvos kariniai instruktoriai.
Jūrinėje, kovai su piratavimu ir plėšikais prie Somalio krantų skirtoje, operacijoje „Atalanta“ šiuo metu dalyvauja 1 Lietuvos karininkas. Jis tarnauja šios operacijos vadavietėje Nortvude (Jungtinėje Karalystėje). Be to, dalyvaudama operacijoje „Atalanta“, nuo 2013 metų iki dabar Lietuvos kariuomenė buvo dislokavusi 3 autonomines laivo apsaugos karių grupes (ALAG), kurios 4-6 mėnesių laikotarpiais saugojo humanitarines siuntas gabenantį Pasaulio maisto programos laivą.
Dalyvaudami ES Jūrų pajėgų komponento Viduržemio jūros regione (angl. European Union Naval Force Mediteranian, EUNAVFOR MED) operacijoje „Sophia“ du Lietuvos karininkai tarnauja Italijos kariuomenės lėktuvnešyje „Giuseppe Garibaldi“. Jų tarnyba čia truks iki metų pabaigos. Dar vienas Lietuvos karininkas tarnauja operacijos „Sophia“ vadavietėje Romoje (Italijoje). Šiuo metu dalyvavimui operacijoje taip pat jau pasirengusios ir dvi 12 karių laivo apžiūros grupės (angl. Vessel Boarding Team), suformuotos iš Lietuvos karinių jūrų pajėgų, sausumos ir specialiųjų operacijų pajėgų karių bei karo policininkų, kurios po tris mėnesius tarnaus Vokietijos fregatoje „Sachsen F124“. Pirmoji grupė į operacijos rajoną išvyks šio lapkričio pabaigoje.
Europos Sąjungos karinis komitetas yra aukščiausia ES karinė institucija, kurią sudaro ES šalių kariuomenių vadai. Nuo 2001 metų veikiantis komitetas vadovauja visai ES karinei veiklai, visų pirma bendros saugumo ir gynybos politikos srityje vykdomų karinių misijų ir operacijų planavimui bei vykdymui ir karinių pajėgumų plėtojimui. Be to, teikia rekomendacijas kariniais klausimais ES politiniam ir saugumo komitetui, formuojančiam bendrą užsienio ir saugumo politiką. Į karinio komiteto susitikimus Briuselyje ES kariuomenių vadai renkasi du kartus metuose.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]