Rugsėjo 16-18 d. Splito mieste Kroatijoje vyko išvažiuojamoji NATO karinio komiteto konferencija, kurioje Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, drauge su kitų NATO šalių kariuomenių vadais ir NATO vadovybe aptarė šiemet Aljanso viršūnių susitikime Varšuvoje priimtus sprendimus ir jų įgyvendinimo klausimus.
Renginyje diskutuota apie NATO bataliono kovinių grupių atvykimą į Baltijos šalis ir Lenkiją, aptartos jų panaudojimo taisyklės taikos ir karo atvejais, vadovavimo ir valdymo ypatumai.
„NATO priešakiniai kariniai vienetai į mūsų regioną atvyks ne tik treniruotis ir veikti kaip atgrasymo priemonė, o esant krizinei situacijai bei atitinkamiems sprendimams galės nedelsiant prisijungti prie kolektyvinės gynybos. Šis praktinis NATO žingsnis dar labiau sustiprins mūsų saugumą jau kitų metų viduryje“, - sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.
Kariuomenių vadai konferencijoje apsikeitė nuomonėmis ir apie NATO vadovavimo struktūros efektyvumo gerinimą reaguojant į šiuolaikinius saugumo iššūkius. Pavyzdžiui, buvo identifikuota, kad priešakinių NATO pajėgų panaudojimas Baltijos regione krizės atveju būtų dar efektyvesnis, jei vyriausiajam NATO pajėgų vadui Europoje (angl. Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) būtų suteikta daugiau teisių. Tikėtina, šis klausimas ateityje bus aptariamas su NATO politine vadovybe.
Taip pat renginyje apžvelgtos NATO vykdomos operacijos ir misijos, stabilumo tarp valstybių sienų užtikrinimo galimybės, aptartos Aljanso vystymosi, adaptacijos ir bendradarbiavimo su kitomis tarptautinėmis organizacijomis perspektyvos.
NATO karinis komitetas yra aukščiausio lygmens NATO karinis vadovavimo padalinys, pavaldus Šiaurės Atlanto Tarybai, Gynybos planavimo ir Branduolinio planavimo komitetams. Jame priimami strateginiai kariniai sprendimai ir teikiami kariniai patarimai Šiaurės Atlanto Tarybai, priimančiai politinius sprendimus.
Aukščiausiu lygiu komitete dalyvauja NATO valstybių kariuomenių vadai, kasdienėje komiteto veikloje valstybėms narėms atstovauja jų kariniai atstovai. Karinio komiteto susitikimai, kuriuose dalyvauja kariuomenių vadai, paprastai vyksta tris kartus metuose. Du iš jų rengiami Briuselyje, vienas – rotacijos principu kurioje nors NATO valstybėje.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]