2024 m. gruodžio 26 d.

 

Lietuvos muziejų asociacijos projektas "Lietuvos muziejų kelias", 1863 metų sukilimo istorinė atmintis

1
Paskelbta: 2013-05-09 17:37 Autorius: ekspertai.eu

Šią savaitę Lietuvos muziejų kelias užsuka į Kelmę ir Biržus.  Gegužės 10 d., penktadienį, lankytojų lauks Kelmės krašto muziejus (Dvaro g. 15).

Kelmės krašto muziejus įsikūręs Kelmės dvaro rūmuose. Muziejaus ekspozicijos išdėstytos trijuose šio ansamblio pastatuose: rūmuose, vartuose ir svirne. Kelmės dvaro ansamblis – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas, vertinamas kaip retai išlikusi baroko stiliaus Lietuvos provincijos dvaro sodyba. Kelmės dvaro ansamblio mūriniai rūmai statyti 1780 m., dviaukščiai bokšto išvaizdos vartai – 1668 m. Kelmės dvaro sodybos teritorijos plotas kartu su parku – 15,2 ha. Iki šių dienų yra išlikę devyni šios sodybos dvaro laikotarpio pastatai. Daugiau kaip 300 metų Kelmės dvarą valdė lenkų kilmės bajorai Gruževskiai (Gruzewski).

Minint 1863 metų sukilimo metines muziejuje vyks programa moksleiviams.

  • Nuo 9 iki 12 val. val. vyks pilietiškumo pamoka-ekskursija Kelmės rajono mokyklų moksleiviams „1863 m. sukilimo pėdsakai Kelmės krašte“.

  • 10 val. sukilimo vado Antano Mackevičiaus gimtinės Morkių kaime aplankymas.

  • 11.15 val. sukilimo vado Zigmanto Citavičiaus žūties vietos aplankymas (Tytuvėnų girininkija, 41 kv.).

  • 12 val. paminklo, menančio 1863 m. birželio 6 d. prie Tytuvėnų žuvusius A. Mackevičiaus būrio sukilėlius, aplankymas.

16 val. Kelmės krašto muziejuje tarptautinės parodos ,,1863 metų sukilimo ženklai Artūro Grottgerio kūrybos cikluose ,,Polonia“ ir ,,Lituania“ pristatymas visuomenei. Kilnojamąją stendinę parodą lietuvių, anglų ir lenkų kalbomis parengė Lietuvos dailės muziejus kartu su Lenkijos institutu Vilniuje. Paroda tapo ryškiu 2013 metų, kurie Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti 1863 metų sukilimo metais, akcentu bei pradėjo 2013 metų Lietuvos muziejų kelio programą. Paroda jau buvo rodyta Vilniuje ir Telšiuose. Po eksponavimo Kelmėje paroda tęs savo kelionę Anykščiuose, Kaune, Biržuose, Gargžduose, Šalčininkuose.

Pagrindinis parodos akcentas – lenkų dailininko Arturo Grottgerio (1837–1867) unikalių kūrinių reprodukcijų rinkinys, kurį sudaro du ciklai „Polonia“ (1863) ir „Lituania“ (1864–1866) – iš viso 15 darbų, išspausdinti aukštos kokybės spauda ant specialių kilnojamųjų parodos stendų. Ciklo „Lituania“ originalai, o ciklo „Polonia“ heliograviūros šiuo metu yra saugomos Krokuvos nacionaliniame muziejuje Lenkijoje. Parodą gausiai papildo audiovizualinė medžiaga iš Lietuvos radijo ir televizijos archyvo. Lankytojams rodomas režisieriaus Petro Svickio 2004 m. sukurtas filmas „Laiko ženklai. 1863-iųjų metų sukilimas“ ir 1998 m. režisierės Virginijos Makačinienės filmas „Vizijos ir tikrovė. Nepalaužtųjų godos. 1831 ir 1863 m. sukilimo dalyviai, to meto kultūrinis palikimas“.

Po parodos atidarymo viešą paskaitą „1863 m. sukilimas: viltys ir netektys“ skaitys Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikas Algimantas Daugirdas.

17.30 val. renginio dalyviai bus kviečiami pagerbti sukilėlį Antaną Mackevičių ir padėti gėlių jo gimtinėje Morkių kaime.

Informaciją teikia muziejaus direktorė Danutė Žalpienė , tel. (8-614) 94-140, [email protected]

________________________________________________________________________

150-ąsias sukilimo metines mini Biržų krašto muziejus „Sėla“ ir nuo gegužės 15 d. kviečia dalyvauti edukaciniame žygyje „1863 metų sukilėlių takais“. Maršrutas: Biržai–Medeikiai–Gudiškis–Šniurkiškiai–Anglių kalnas–Skrebiškio dvaras–Semenškiai–Papilys–Biržai. Registracija tel. (8-652) 18-375.

„Biržų krašte vyko lemtingiausi sukilimo mūšiai, mūsų krašte buvo sužeistas ir Skrebiškio dvare suimtas vienas sukilimo vadovų Zigmantas Sierakauskas, – pasakoja programos sumanytoja Edita Lansbergienė. – Ekskursijos metu bus aplankomos ir pristatomos visos su sukilimo mūšiais Biržų krašte susijusios vietos, ekskursija bus paįvairinta užduotimis ir istoriniais žaidimais. Biržai–Medeikiai – pirmojo mūšio vieta, Gudiškis – antrojo mūšio vieta ir memorialas. Šniurkiškiai – trečiojo mūšio vieta. Sukilėlių palaidojimo vieta, memorialas yra Anglių kalnas. Skrebiškio dvaras yra Z. Sierakausko palaidojimo vieta. O Semenškiuose palaidotas poetas sukilėlis E. J. Daukša. Papilyje buvo sukilėlių maitinimosi vieta, taip pat skaitomas manifestas.“

Informaciją teikia muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė tel. (8-450) 31-883; (8-652) 18-375.

Išsami renginių programa www.muziejai.lt.
Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.
Informacinis rėmėjas – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Zigmas
(2017-09-01 11:36:35)
(88.119.128.80) Parašė:

Reikia pataisyti dėl Zigmanto Sierakausko palaidojimo vietos.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras