2024 m. gruodžio 27 d.

 

Lietuvos muziejų kelias kviečia į Rokiškį, Pasvalį, Lazdijus ir Kauną

Paskelbta: 2013-05-02 11:16 Autorius: ekspertai.eu

Šią savaitę Lietuvos muziejų kelias kviečia į Rokiškį, Pasvalį, Lazdijus, Kauną. Lankytojų lauks edukaciniai užsiėmimai, ekskursijos, žygiai.

Nuo gegužės 2 d. Rokiškio krašto muziejus (Tyzenhauzų al. 5) kviečia dalyvauti edukacinėje programoje „1863 m. sukilėlių karo stovykla“.

„Ši programa vyks atkurtoje 1863 m. sukilėlių karo stovykloje, Rokiškio dvaro teritorijoje prie etnografinių pastatų, kurie sukuria gana autentišką aplinką, pasakoja programos sumanytojas Giedrius Kujelis, tad kviečiame vaikus ir jaunimą pajusti 1863 metų sukilėlių dvasią, pabuvoti atkurtoje sukilėlių karo stovykloje. Joje įstosite į sukilėlių gretas, tapsite dalgininkų plutono (karinis vienetas, kurį sudaro nuo 20 iki 30 karių) nariais. Vadovaujami stovyklos viršininko mokysitės dalgininkų rikiuotės ir karinės taktikos pradmenų, bus demonstruojamas kulkų liejimas. Taip pat sužinosite apie vaistinius augalus, kuriais gydėsi sužeisti sukilėliai, galėsite pasisiūti suvenyrinius kapšelius. Pabaigoje, vaišindamiesi kareiviška koše, diskutuosime apie 1863 m. sukilimą, jo įtaką Lietuvos istorijai ir lietuvių tautinės savimonės formavimuisi.“

Programa skirta mokyklinio amžiaus vaikams ir jaunimui. Maksimalus edukacijos dalyvių skaičius – 20 asmenų. Edukacijos kaina vienam asmeniui – 6 Lt. Edukacijos trukmė – 1–2 val. Užsisakyti iš anksto tel. 8 688 15103.

Pasvalio krašto muziejus (P. Avižonio g. 6) nuo gegužės 3 d. kviečia dalyvauti ekskursijoje „1863 metų sukilimo takais“, o nuo gegužės 7 d. – edukaciniame užsiėmime „1863 metų sukilimo atgarsiai“.

„Ekskursijon kviečiami įvairaus amžiaus žmonės, sako muziejaus direktorė Vita Povilionienė, kelionėje aplankysime žymiausias 1863 m. sukilimo vietas Pasvalio krašte. Seksime Antano Mackevičiaus kunigo ir sukilėlių vado pėdsakais: nuo Pušaloto iki Kriklinių. Vaikščiosime Žaliosios girios takais, kuriuos kadaise pramynė dalgiais ginkluoti vyrai. Pakeliui susipažinsime su kitais įdomesniais mūsų krašto objektais. Kriklinių bažnyčioje kurį laiką kunigavo A. Mackevičius, o Pušalote buvo iškilmingai pašventinta jo vedamų sukilėlių vėliava. Todėl šios vietos alsuoja ypatinga laisvės kovų dvasia.“

Edukacinis užsiėmimas „1863 metų sukilimo takais“ skirtas visiems, siekiantiems daugiau sužinoti apie 1863 m. sukilimą Lietuvoje ir Pasvalio krašte. „Ateiname į pagalbą mokytojams, teigia muziejaus direktorė, užsiėmimas ypač bus naudingas moksleiviams, nes vyks netradicinėje aplinkoje. Jie dalyvaus pamokoje už savo mokyklos ribų, tarp muziejaus eksponatų. Pateiksime užduočių, kiekvienas galės pasitikrinti savo žinias ir gebėjimus.“

Atsinaujinęs Pasvalio krašto muziejus yra šiuolaikiška kultūros įstaiga. Žmonės čia mėgaujasi koncertais, spektakliais, parodomis. Arba užsuka tiesiog pabūti. Muziejus traukia miestiečius ir svečius labiau nei kadaise čia buvęs kino teatras.

Gegužės 6 d., pirmadienį, 14 val. Lazdijų krašto muziejuje vyks parodos „1863 m. sukilimo aidai Lietuvoje – knygnešiai“ pristatymas. Paroda parengta Lazdijų krašto muziejui bendradarbiaujant su Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos biblioteka bei kraštotyrininku Benjaminu Kaluškevičiumi. „Ši paroda primins skaudžias 1863 metų sukilimo pasekmes: trėmimus, lietuviškos spaudos draudimą, daraktorių ir knygnešių persekiojimą“, teigia muziejaus direktorė Daina Pledienė.

Gegužės 6–31 d. Lazdijų rajono Seirijų seniūnijoje moksleiviai kviečiami dalyvauti edukacinėse ekskursijose „Vietos, menančios 1863 m. sukilimą“. „Praėjo 150 metų nuo 1863 metų sukilimo, bet Pietų Lietuvos gyventojai dar pasakoja savo senelių atsiminimus apie metiežių, apie vyrus, ginkluotus tiesintais dalgiais ir šakėm, vadintus kosinieriais, ir apie jų vadą Povilą Suziną. Su mokiniais keliausim Povilo Suzino kovų keliais, aplankysim vietas, kur vyko susirėmimai, kur sukilėliai slėpė ginklus, kur jie atgulė amžino poilsio“, – pasakoja D. Pledienė.

„Ir beregint dalgių kotai susikryžiavo.

Ant jų kariai eglišakių pataisė sluoksnį.

Ir, pakėlę galvą, paguldė taurų kūną.

Saulė ugnim žėruodama už horizonto slėpės,

Kai šilo gilumoj suskambo trimitai – rūstūs, gailestingi.

Jų aimaną lydėjo kosinieriai su iškeltais nėščiais“

(Ištrauka iš Marijos Konopnickos novelės „Kaip žuvo Suzinas“)

 

Lazdijų krašto muziejus įsikūręs Seinų „Žiburio“ gimnazijos pastate. Gimnazija šiame pastate veikė 1920–1936 metais, tačiau namo išorė nuo tų laikų ne ką tepasikeitė. Kaip ir anksčiau, taip ir šiandien praeivius vilioja atviros langinės ir pro mažus langelius krintanti jauki šviesa, išryškinanti susirūpinusią gimnazijos direktoriaus Motiejaus Gustaičio figūrą.

Gegužės 10 d., penktadienį, 14 val. Kauno miesto muziejus organizuoja pirmąją išvykstamąją ekskursiją „1863 m. sukilimo atgarsiai Kaune“.
Užsisakyti iš anksto tel. (8 37) 20 82 20.

Susitikimo vieta: Kauno miesto muziejus (M. Valančiaus g. 6).
Ekskursijos maršrutas: Katedros aikštė – Rotušės a. – Vytauto bažnyčia – Aleksoto tiltas – Jėzuitų gimnazija – Kunigų seminarija – Kapitulos namai – Maironio lietuvių literatūros muziejus – Medžiotojų užeiga – M. Valančiaus g. – Žuvų rinka – Muravjovo namas – Kauno miesto muziejus.

„Vienas svarbiausių tautinio atgimimo įvykių Lietuvos istorijoje buvo 1863–1864 metų sukilimas. Nors sukilimas prasidėjo Lenkijoje, Lietuvoje jis taip pat greitai išplito. Daugiausiai mūšių įvyko tuometinėje Kauno gubernijoje. Todėl Kauno Senamiestis ir Naujamiestis mena sukilimo dienas ir čia galime rasti demonstracijų, kalinimų, egzekucijų vietas, – pasakoja muziejininkė Brigita Adomavičiūtė, – ekskursijos metu sužinosite apie sukilimo įvykius Kaune ir aplankysite tų įvykių vietas.“

Kauno miesto muziejus – tai pagrindinis ir seniausias miesto muziejus. Muziejuje veikianti ekspozicija „Kaunas laiko ženkluose“ atskleidžia lankytojams įdomiausius Kauno raidos aspektus. Kauno miesto muziejuje ir jo skyriuose – Kauno pilyje, Tremties ir rezistencijos ekspozicijoje – nuolat atidaromos naujos parodos tiek iš muziejaus rinkinių, tiek šiuolaikinio meno, organizuojamos edukacinės programos vaikams ir suaugusiems, per metus įvyksta apie pusšimtį renginių. „Ateities nebus be istorijos“, – svečių knygoje rašo miestiečiai ir džiaugiasi, kad gali prisidėti prie Kauno istorijos palikimo išsaugojimo. „Tam mes ir esame!“ – teigia Kauno miesto muziejaus muziejininkai.  

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras