Rugsėjo 21 d. įvyko ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams ir saugumo politikai, Europos Komisijos pirmininko pavaduotojos Federikos Mogerini (Federica Mogherini) ir Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus spaudos konferencija.
L. Linkevičius ypatingai nustebo, kai šioje spaudos konferencijoje pamatė apsilankiusį Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą Zigmą Vaišvilą, nors jį labai gerai ir labai seniai pažįsta.
Tačiau ministras spėjo atsitokėti ir asmeniškai pasirūpino, kad signatarui nebūtų suteikta teisė užduoti klausimą Federikai Mogerini.
Tai jis padarė, tiesa, nelabai mandagiai, už garbingos viešnios nugaros trikdydamas šnabždesiu jos pasisakymą, tačiau spėjęs duoti būtinus nurodymus spaudos konferencijai vadovavusiam pavaldiniui.
Pavaldinys klusniai ir tiksliai įvykdė ministro valią – pirmą kartą Lietuvos URM spaudos konferencijų istorijoje susirinkusiuosius perspėjo, kad klausimus užduoti galės tik šiai spaudos konferencijai įsiregistravę žiniasklaidos atstovai.
Todėl iki žiniasklaidos lygio dar neišaugęs Lietuvos valstybės atkūrėjas Zigmas Vaišvila nesulaukė vedėjo leidimo pateikti klausimą viešniai.
Konferencijos pabaigoje, kai signataras žengė viešnios link, URM vyrukai pasirūpino tuo, kad kontaktas neįvyktų ir vyriškai galantiškai neprileido Z. Vaišvilos prie F. Mogerini, atsisukusios į signatarą ir maloniai bepradedančios su juo bendrauti.
Todėl įsikišti teko pačiam ministrui. L. Linkevičius, tiesa, mažiau galantiškai ir nelabai vyriškai savo žemai laikyta ranka viešnią išstūmė iš patalpos į koridorių ir asmeniškai skubiai nulydėjo iki pat automobilio, jau stovėjusio prie ministerijos durų ir apsaugojo ES atstovę nuo bet kokio tiesioginio kontakto su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrėju.
Trumpai, kaip visa tai vyko, žiūrėkite čia:
Z. Vaišvila ketino Federikai Mogerini perduoti rankoje laikytą jo ir Seimo nario Audriaus Nako pasirašytą pareiškimą dėl nelegalių imigrantų krizės Europoje.
Šis pareiškimas buvo pagarsintas rugsėjo 21 d. rytinėje spaudos konferencijoje Seime.
Visą M. Mogerini ir L. Linkevičiaus spaudos konferenciją žiūrėkite čia:
P. S. Pagal Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų statuso įstatymą signataras turi teisę nekliudomai lankytis Seime, Prezidento rūmuose, Vyriausybėje bei kitose valstybės ir savivaldybių institucijose ir be eilės būti priimtas išvardytų institucijų ir įstaigų vadovų. Signatarai turi teisę gauti ir naudotis išvardytų institucijų ir įstaigų turima informacija, išskyrus informaciją, kuri pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą yra valstybės ir tarnybos paslaptis.
Susiję:
ES valstybių vadovai ir žiniasklaida vengia arba bijo įvardinti tikrąsias karinių konfliktų Artimuosiuose Rytuose priežastis