2024 m. balandžio 19 d.

 

Lietuvos policija festivaliuose – „Bausti. Priekabiauti. Žlugdyti“?

56
Paskelbta: 2017-08-20 18:32 Autorius: Organizacija „Jauna Banga“

Šiemet Lietuvoje vykstantys festivaliai itin kliūva valdžios atstovams: pasilinksmino vietose, anot jų, neturėtų būti jokio alkoholio, festivaliuose taip pat neva nevaldomai cirkuliuoja nelegalios psichoaktyviosios medžiagos. Ar siekiama priversti festivalius ir jų lankytojus trauktis iš Lietuvos? O gal festivaliai šiandien tėra nuo 2017 m. sausio 1 d. vykdomos baudžiamosios narkotikų politikos veidrodis?

Ministras teigia, kad į festivalius susirinkęs jaunimas ne tik nesupranta, koks gali būti medžiagų poveikis, bet ir vartoja bet ką, gautą „iš nepažįstamo žmogaus“. Ministras taip pat pripažįsta, kad tol, kol psichoaktyviųjų medžiagų prekyba vyks juodojoje rinkoje ir nebus kontroliuojama, išliks didesnė rizika sveikatai. Kaip sprendimą jis siūlo organizuoti daugiau policijos reidų festivalių teritorijose. Ministras dar yra sakęs, kad joks karas prieš narkotikus Lietuvoje nevyksta.

Tikėtina, kad ministras senokai, o gal ir niekada, nesilankė vasaros muzikos renginiuose. Taigi, apie viską nuo pradžių.

Kaip atrodo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas muzikos festivaliuose?

Manyti, kad festivalio aplinkoje vyrauja neplanuotas, „įsiūlytas“, „sugundytas“ ar kitoks panašaus pobūdžio medžiagų bandymas ar vartojimas yra daugiau nei klaidinga. Į daugumą Lietuvoje vykstančių festivalių įleidžiami tik pilnamečiai asmenys. Didžioji jų dalis pasilinksminimų metu vartoja tik vieną svaigiąją medžiagą – alkoholį. Likusioji, žymiai mažesnė lankytojų grupė – asmenys, vartojantys kitas psichoaktyviąsias medžiagas rekreacijos tikslais ir turintys šių medžiagų vartojimo patirtį. Verta paminėti, kad ši asmenų grupė yra įkopusi į trečią ar ketvirtą gyvenimo dešimtį, studijuojanti arba dirbanti, sukūrusi šeimas ar verslą ir gana sėkmingai funkcionuojanti Lietuvos visuomenėje. Na ir paskutinė festivalininkų kategorija – eksperimentuojantis jaunimas. Kitaip tariant, festivaliai yra pilnamečių asmenų pasilinksminimo ir poilsio vieta į kurią vykstama su šeima ar draugais. Būtent dėl šių atvykstančių į renginius žmonių grupių, festivaliai yra puiki erdvė skatinti informuotumą ir sąmoningumą, užuot aštrinus visuomenės ir jos sargų supriešinimą.

Kodėl reikia reikia keisti narkotikų politiką?

Ilga nesėkmingu pripažinto karo prieš narkotikus istorija rodo, kad stiprinant policinį ir kitokį asmenų, vartojančių vienas ar kitas nelegalias medžiagas, persekiojimą, didėja žala visuomenei: nelegalių medžiagų koncentracija ima stiprėti, o dozės mažėti, todėl jas lengviau gabenti; iš nelegalios prekybos pelnosi tarptautinės kriminalinės ir teroristinės grupuotės; valstybės lėšos švaistomos persekiojant ir baudžiant eilinius piliečius, o ne nusikalstamo pasaulio viršūnes; nepaisant teisėsaugos dedamų pastangų ir tam skiriamų valstybės lėšų, augant paklausai, atitinkamai auga ir pasiūla ir t.t.

Agresyviai vykdoma baudžiamoji politika, kurio konkretus pavyzdys yra naktinių klubų, festivalių ir kitų pasilinksminimo vietų kratos, Lietuvoje jau dabar reiškia:

  1. Didesnį ministro taip pabrėžiamų naujų psichoaktyviųjų medžiagų plitimą – būtent jos turi mažiau kvapo, būtent jas atskirti sunkiau tiek dvikojams, tiek keturkojams pareigūnams ar festivalio apsaugai, būtent jos kelia daugiausiai rizikos sveikatai ir gyvybei. Stiprėjant šių medžiagų koncentracijai, tam kad į renginių teritoriją reikėtų gabenti mažesnius jų kiekius, nelaimių grėsmė tik augs.

  2. Didesnę perdozavimo ir mirties perdozavus riziką, skubotai suvartojant per didelius medžiagos kiekius, „įkalčiams“ panaikinti ir teistumui už medžiagų laikymą išvengti.

  3. Visuomenės, o ypač jaunuomenės supriešinimą su policija. Tuo metu, kai mūsų jaunuomenė jau užaugo keliaudama ir mokydamasi Europoje, suvokdama save kaip Lietuvos ir Europos Sąjungos piliečius, nusikaltimo sąvoka kalbant apie mažus psichoaktyviųjų medžiagų kiekius jaunuomenės sąmonėse yra išblukusi ir, stebint narkotikų politikos pokyčių tendencijas Europoje ir pasaulyje, neišvengiamai nyks ir toliau. Kirtus Lietuvos sieną, mūsų bendrijoje Europoje nedideli, asmeninio vartojimo tikslais turimi medžiagų kiekiai yra leistini, o žalos mažinimo, nukreipto į jaunus žmones, intervencijos yra aktyviai veikianti pasiteisinusi politika. Taigi, neatsižvelgiant į aplinkinio pasaulio tendencijas ir toliau vykdant policines kratas, angelai sargai jaunuomenės akyse neišvengiamai taps ne saugančia ir ginančia institucija („Ginti. Saugoti. Padėti“), o priekabiaujančia ir persekiojančia institucija („Bausti. Priekabiauti. Žlugdyti“?).

Ar Lietuvoje vyksta karas su narkotikais?

Valdžios atstovų nuomonės išsiskiria – sveikatos apsaugos ministras teigia, kad jokio karo nėra, jis vyksta kažkur toli, ten Pietų Amerikoje. Premjeras sako, kad baudžiamojo kodekso taikymas yra puiki ir efektyvi politika. Kol vyksta diskusija, jau daugiau nei pusmetį Lietuvos jaunimas tampomas po teismus už nedidelius ir, pasikartosime, daug kur Europoje nesureikšminamus, psichoaktyviųjų medžiagų kiekius asmeniniam vartojimui. Kad ši politika yra nenaudinga ekonomiškai ir socialiai valstybės mastu jau parodė ir įrodė tarptautinė daugelio valstybių patirtis. Mūsų konkrečiu atveju tai yra: perspektyvių jaunų asmenų psichikos sveikatos žalojimas tardymų ir teismų metu, ateities darbo karjeros žlugdymas ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinėse organizacijose, kurios dažnai reikalauja duomenų apie asmens (ne)teistumą, ir svarbiausia – pasitikėjimo valstybe žlugdymas, kai nusikaltimas sociologine prasme jau seniai nebėra suvokiamas kaip nusikaltimas, bet veikiau kaip Lietuvos teisėsaugos teroras. Kitaip tariant, tokia politika skatina persekiojamus jaunus asmenis jausti nuoskaudą valtybei dėl sužlugdytų planų ir perspektyvų, dėl patirto streso ir sugaišto laiko bei energijos beprasmiams procesams, ir, galiausiai, nusivylimą bet kokia Lietuvos pažanga politine, ekonomine ir socialine prasme. Jaunimas Lietuvos valstybei nereikalingas – tokia yra šiandien siunčiama žinutė.

Koks turėtų būti sprendimas?

Ministras teigia, kad švietimas skatins psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. Deja, informacijos amžiuje informacijos išvengti neįmanoma. Informacijos amžiaus pilietis moka anglų kalbą ir naršo internete. Lietuvos jaunimas keliauja, atostogauja, mokosi ir turi draugų užsienio šalyse. Lietuvos jaunimas kalba ir diskutuoja. Ir jis viską žino. Nepadėdami atsirinkti reikiamos informacijos, neigdami dabartinio pasaulio realybę ir įsikabindami į sovietinį „sekso [psichoaktyviųjų medžiagų] SSRS nėra“ kenkiate tik savo autoritetui. Todėl racionaliausia būtų nebeišradinėti dviračio. Europos ir pasaulio narkotikų politika remiasi švietimu, žalos mažinimu, priklausomybės ligų gydymu ir tik iš dalies tesisėsaugos sturktūromis, tada, kai pastarosios dirba su nelegalių medžiagų kontrabanda ir prekyba.

Į jaunus žmones nukreiptos žalos mažinimo intervencijos, tokios kaip informavimas, konsultavimas, psichologinė pagalba ir nelegalių medžiagų sudėties testai, kai kalbame apie jaunimą, padeda užtikrinti švietimą ir sveikatos apsaugą ekperimentuojantiems jaunuoliams, kurių smalsumas ir ketinimas vartoti psichoaktyviąsias medžiagas galėtų baigtis daug liūdniau draugų vakarėliuose ar ministro minimame garaže. Žalos mažinimas padeda pasiekti ir suteikti informacijos tiems, kas jau gali būti susidūręs su priklausomybe ar per daug pasitiki savo praktinėmis žiniomis ir stokoja teorinių. Galiausiai, jis naudingas net tiems, kas su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu neturi nieko bendra – tėvams, draugams, mokytojams – nes suteikia reikiamų žinių apie sveikatos apsaugą bei moko ir skatina teikti būtinąją pagalbą nelaimės atveju. O tai jau yra paprasčiausias pilietiškumas.

Žalos mažinimas pasaulyje jau veikia beveik pusę amžiaus, o paslaugos jaunimui jau skaičiuoja antrą dešimtmetį. Vakarų valstybių narkotikų politika remiasi mokslo įrodymais, daugiamete patirtimi, žmogaus teisėmis ir yra nukreipta į sveikatos ir gyvybės apsaugą. Ar „Lietuva – drąsi šalis“ gali žengti šį, jau daugelio valstybių išbandytą, žingsnį?­

Šaltinis: youngwaveblog.wordpress.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
56. yel“l“ow submarine to 55. suldu
(2017-08-21 21:31:31)
(78.63.212.238) Parašė:

rašydamas “joks ne prekeivis“ , aš tik norėjau pabrėžti skirtingą atsakomybės laipsnį - pagal dabartinę galiojančią teisinę kvalifikaciją - kas yra akivaizdu ir natūralu :) - o jei nori man ar kažkam įrodyti, jod narkotikų vartojimo ir įsigijimo dekriminalizavimas kažkam padės išgyti, tai linkiu laiku padaryti rimtą pauzę rimtam pamąstymui :)



55. suldu
(2017-08-21 21:20:36)
(82.135.251.145) Parašė:

"joks ne prekeivis ir ne saugotojas, jei jo perkamas/įsigytas kiekis yra akivaizdžiai asmeninio “poreikio“ ribose ! :)" tai yra dekriminalizacija istatiminiuose remuose...Niekas ir neneigia jusu teises i pasirinkima ir savo nuomone> bet , bent jau, nemeluokite pats sau. Sitas jusu bandymas ir jo pabaiga,kuria as pacitavau yra logiskai desningas rezultatas - dekriminalizacija. Taciau, iskyla teisiniu procesu ( kaltes irodymu) labirintai. Be to, kaip ir minejau pres tai - niekur nedingsta nusikalstamo pasaulio problema.



54. yel“l“ow submarine to 52. suldu
(2017-08-21 21:13:57)
(78.63.212.238) Parašė:

tamsta raitaisi kaip įmanydamas :))) - niekur aš nesukau, o tik ėjau seniai išmintu keliu - jokių legalizavimų narkotikams ir jokių dekriminalizavimų narkogangistams - išimtis tik akivaizdžiai ir objektyviai netyčia ir ne itin toli paklydusiems,- kuriems ir dabartinis įstatymas ne žvėriškai griežtas ! - vienžo, tuščia kalba ..., - matau, kad blokas tamstos mąstyme pernelyg masyvus - balsuokite už tuos, kurie žadės legalizuoti/dekriminalizuoti narkotikus - o aš pasiliksiu sau teisę ginti savo ir savo tėvynės(nors ir nudegradintos) teisę į žmogaus vardo vertą gyvenimą, balsuodamas už tuos, kurie neturės nė menkiausių minčių apie jokius fiziologinio idiotizmo legalizavimus !



53. yel“l“ow submarine to 50. suldu
(2017-08-21 21:05:58)
(78.63.212.238) Parašė:

kam labirintai, o kam tiesiog įstatymai, kuriuos reikia leisti tokius, kad jų būtų įmanoma laikytis realiom sąlygom, ir kad jų laikymąsi būtų įmanoma kontroliuoti, prie šiandieninės teisėsaugos-teisėtvarkos impotencijos ir chroniškos, visuomenės dviveidystės :) - o jei tamstą taip baugina nusikalstamo psaulio “niekur nedingimas“, tai tam yra recidyvo sąvoka, sąlygojanti bausmės multiplikavimą , darantiems tuos pačius ar panašius nusikaltimus pakartotinai ar serijiniu būdu :)



52. suldu
(2017-08-21 21:04:22)
(82.135.251.145) Parašė:

Na stai, jus pats pasukote link dekriminalizavimo.



51. yel“l“ow submarine to 49. suldu
(2017-08-21 20:58:33)
(78.63.212.238) Parašė:

aš nerašau jokio įstatymo - aš jį tik projektuoju eskizuose - ir nereikia tų pigių ramanauskiškų spekuliacijų :))) : narkotikų pirkėjas - joks ne prekeivis ir ne saugotojas, jei jo perkamas/įsigytas kiekis yra akivaizdžiai asmeninio “poreikio“ ribose ! :) - jei įsigytas kiekis kiek didesnis, nei asmeninio “poreikio“, bet įtariamas dileris sutinka/pasižada gydytis, taip pat galimipalengvinimai“ :) - ir primenu - siūlyti tueri teisę visi - o įstatymą priima/įteisina, litsovieto nariai, kuriems tokią teisę suteikė visuomenė rinkimuose, kurios viena dalis tą teisę suteikė savo balsais, o kita dalis - kojomis, t.y. pofigizmu ! - bet aš niekaip neįžiūriu prasmės tamstos ginčuose , nes vis ta pačia idiotiška gaida girdžiu skambant : “be narkotikų legalizavimo nieko gero nebus“ :))))))))))))))))))



50. suldu
(2017-08-21 20:50:56)
(82.135.251.145) Parašė:

Cia ir prasideda istatymu labirintai.Bet nusikalstamas pasaulis niekur nedingsta, amnestuojant ,dabartiniame traktavime, nusikaltelius.



49. suldu
(2017-08-21 20:48:59)
(82.135.251.145) Parašė:

siulot amnestuoti zmones, dalyvavusiems nelegelioje veikloje - prekyboje kontrabanda?...idomi ideja..."pirkejas " isigydamas preke jau traktuojamas kaip nuosavybes (narkotiku) turetojas. Tobulinkite savo istatyma.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras