Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą pritaikyti atskirąsias ekonomines sankcijas dėl šalies saugumo užtikrinimo. Įsakymas metams draudžia arba apriboja žemės ūkio produkcijos, žaliavas ir gaminius iš tų šalių, kurios prisijungė prie sankcijų Rusijai.
Lietuvos politologų nuomone, tokios Rusijos sankcijos dar labiau pakenks pačiai Rusijai.
„Pirmiausia produktų importo ribojimo iš šalių, taikančių sankcijas Rusijai, pasekmes pajus pačios Rusijos gyventojai – sumažės pasirinkimas jiems ir galbūt kainos išaugs“, - naujienų agentūrai BNS situaciją analizavo politikos specialistas Ramūnas Vilpišauskas, pranešė portalas 15 min.lt.
SEB banko viceprezidentas Gitanas Nausėda LRT naujienų tarnybai paaiškino, kad dėl sankcijų Rusijai ir Rusijos sankcijų Lietuvos vartotojai trumpuoju laikotarpiu gali ir išlošti, nes produktų kainos gali kristi. Tiesa, finansų žinovas pripažino, kad per daug džiaugtis tuo nereikėtų, nes mūsų gamintojai gali patirti ir rimtų sunkumų.
Tuo tarpu Brazilijos paukštienos gamintojai jau pareiškė, kad jie yra visiškai pasiruošę pakeisti Jungtinių Valstijų paukštienos eksportuotojus į Rusiją. Ne Lietuvos ekonomikos analitikų nuomone, su kitų maisto produktų eksportu į Rusiją taip pat neturėtų kilti problemų: pasiūla yra. Juk prie sankcijų Rusijai yra neprisijungusi ne tik Brazilija, bet ir Kinija, Indija kitos šalys.
Visą straipsnį galite rasti http://www.balsas.lt/naujiena/801588/G-Nauseda-apie-Rusijos-sankcijas-Lietuva-turejo-sekminga-treniruote-pernai
Tačiau „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis portalui delfi.lt teigė, kad jei Rusijos sankcijos nukreiptos ne į atskiras įmones ar sektorius, o tai atsakomosios sankcijos į Vakarų valstybių sankcijas, pritaikytas Rusijai, tai jau būtų nusižengimas Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) nuostatoms ir susitarimams.
Pasak ekonomikos specialisto, toks Rusijos žingsnis iš esmės grąžintų pasaulio ekonomiką į Šaltojo karo laikus.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė pranešė, kad Rusijos sprendimas riboti žemės ūkio ir maisto produktų importą Lietuvos ekonomikai bus nedidelė, savo ruožtu bus ieškoma galimybių padėti verslui.
PAPILDYTA
„Šiuo atveju Rusija demonstruoja, kad jai visos priemonės yra geros ir ieško skaudžiausių vietų Europos Sąjungai. Drįstu teigti, kad santykinai Baltijos valstybės, ko gero, čia nukentės šiek tiek labiau nei Europos Sąjunga“, - ketvirtadienį LRT radijui sakė G. Nausėda.
PAPILDYTA 2
Vygaudas Ušackas interviu BNS atsakydamas į klausimą, ar ES svarsto galimybę kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją dėl šių Rusijos priemonių, pasakė taip: „Taip, be abejonės, tokia galimybė yra svarstoma. Mes apginsime savo gamintojus teisinėmis priemonėmis, kaip ir visuomet elgiasi ES, kuri civilizuotai vadovaujasi įstatymų viršenybe, laikosi bei įgyvendina tarptautinius įsipareigojimus.“