„Priešiškų valstybių kenkėjiška veikla aktyvėja ir tradicinės šnipinėjimo veiklos šiandien persikelia į kibernetinę erdvę. Turime bendrai ES sutartas kibernetinės diplomatijos atsako priemones – privalome jas panaudoti, kai piktavaliai kėsinasi į mūsų institucijas, verslus ir visuomenę“, – penktadienį Lietuvos nuolatinėje atstovybėje ES Briuselyje susirinkusiems ES valstybių narių ambasadoriams sakė krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.
Pasak viceministro E. Kerzos, priešininkai surado naujus kelius ir metodus, kaip išnaudoti kibernetinę erdvę, ir supažindino susirinkusius su pagrindinėmis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atliktomis IT įrenginių ir programėlių pažeidžiamumų analizėmis.
Viceministras E. Kerza renginio metu taip pat pristatė Lietuvos vadovaujamų ES Kibernetinių greito reagavimo pajėgų pasiektą kūrimo progresą.
„Dar prieš metus sprendėme, ar tokios pajėgos gali praktiškai veikti, tačiau šiandien iš skirtingų ES valstybių ekspertų sudaryta komanda jau yra realybė ir dalyvauja pratybose visu pajėgumu“, – sakė E. Kerza, kviesdamas ES valstybes nares jungtis prie Lietuvos inicijuoto tarptautinio projekto. Šiuo metu jame dalyvauja 8 ES valstybės: Lietuva, Suomija, Kroatija, Nyderlandai, Rumunija, Estija, Lenkija ir neseniai ketinimą prisijungti pareiškusi Italija.
Diskusijos su ES valstybių narių ambasadoriais ir kibernetinio saugumo ekspertais, taip pat ES institucijų atstovais metu taip pat aptartos ES ir valstybių narių pastangos siekiant sumažinti 5G kibernetinio saugumo rizikas, interneto daiktų sertifikavimo poreikį ir visuomenės kibernetinio švietimo klausimus.
Viceministras E. Kerza Briuselyje lankėsi lapkričio 21-22 d. Lietuvos nuolatinės atstovės Europos Sąjungoje, ambasadorės Jovitos Neliupšienės kvietimu.
Apie ES kibernetinio greito reagavimo pajėgas:
Lietuvos pasiūlyta kibernetinių greito reagavimo pajėgų ir savitarpio pagalbos kibernetinio saugumo srityje iniciatyva yra vienas iš pirmųjų 34-ių Europos Sąjungos Tarybos Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) patvirtintų projektų.
Daugiašales greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komandas sudaro 6-8 kibernetinio saugumo specialistai. Sulaukus valstybių, ES institucijų, karinių operacijų ir misijų prašymo, jos galėtų per 72 valandas reaguoti į kibernetines atakas.
Komandos taip pat galės imtis prevencinių veiksmų ir daryti kibernetinio pažeidžiamumo vertinimą. Tokiu būdu tarptautinės kibernetinio greito reagavimo pajėgos leis išvengti valstybių ir institucijų išteklių suvaldant kibernetines grėsmes neefektyvaus naudojimo. 2019 m. budėjimą pradėjo pirmoji šio projekto rėmuose sukurta komanda iš Nyderlandų, o 2020 m. budėjimą perima Lietuvos vadovaujama daugiašalė greito reagavimo komanda.
Šį projektą koordinuoja Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės ekspertai.
Šaltinis: KAM
Naujausi
Naujausi komentarai
kodėl tyli Maskva?
IP 109.169.52.132 | 17:45:34
kodėl tyli Maskva. Dar neseniai su jais kariavo,juos žudė ir griovė Sirijos miestus ir visada juos vadino teroristais o Asadą taikos balandžiu-sirų tautos gelbėtoju. Kas pasidarė ir apsivertė Kremliuje? "Kiška tonka" ar bijo dėl savo bazių?...
AKIVAIZDŽIAI...
IP 84.55.55.186 | 16:57:22
Lietuvą ši nauja valdžia su Nausėda ir Palucku priešakyje, pribaigs Lietuvą...