Pasitarime vyriausybė pritarė Europos Komisijos sprendimui, kartu su Europos Centriniu Banku ir Tarptautiniu valiutos fondu pradėti derybas su Graikija dėl paramos iš Europos stabilumo mechanizmo (ESM).
Lietuvos ministrų kabinetas taip pat pritarė, kad ESM vykdantysis direktorius parengtų susitarimo dėl finansinės paramos programos projektą, kuriame bus nustatyti finansiniai terminai ir sąlygos bei išdėstomos siūlomos priemonės.
„Noriu pabrėžti, kad mūsų šaliai paramos suteikimas Graikijai iš ESM papildomai nieko nekainuos, tad kviečiu politikus nespekuliuoti šia tema ir neklaidinti visuomenės“, – sako premjerą pavaduojantis finansų ministras Rimantas Šadžius.
Pagal ESM sutartį, visos euro zonos šalys privalo prisijungti prie ESM. Lietuva prisijungė prie euro zonos 2015 metų sausio 1 dieną, o ESM nare tapo vasario 3 dieną. Lietuva turi įmokėti 327,2 milijonų eurų įmoką į ESM įmokėtiną kapitalą, kuris suteikia garantiją ESM išleidžiamiems vekseliams ir obligacijoms. Ši suma bus sumokėta dalimis per penkerius metus, t.y. 65,4 milijonai eurų pamečiui. Pirmoji įmoka buvo pervesta š.m. vasario 11 dieną.
Buvimas euro zonoje Lietuvai, Lietuvos ekonomikai, bendruomenei, visuomenei, yra kitas egzistencijos lygmuo, visuomenei jau anksčiau yra atskleidęs euro privalumus R. Šadžius.
Kai kuriose ES šalyse dėl paramos Graikijai iš Europos stabilumo mechanizmo bus rengiami balsavimai nacionaliniuose parlamentuose. O Lietuvoje šiuo klausimu sprendimą priims tik Vyriausybė, išklausiusi vakar kelių Seimo komitetų suformuluotą nuomonę. Žiniasklaida skelbia, kad nekviesti viso Seimo, sprendžiant svarbius ES klausimus yra nusistovėjusi tvarka.