Liepos 24 d. Lietuvos krašto apsaugos ministro Juozo Oleko vadovaujama delegacija lankysis Lvove, Ukrainoje.
Lvove ministras J. Olekas susitiks su Lenkijos gynybos ministru Tomaszu Semoniaku (Tomasz Semoniak) ir Ukrainos gynybos ministru generolu pulkininku Stepanu Poltoraku (Stepan Poltorak), su kuriais pasirašys techninį susitarimą dėl bendro karino vieneto – brigados LITPOLUKRBRIG – ir vadovavimo jam principų.
Techninis susitarimas papildo ir detalizuoja Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos brigados LITPOLUKRBRIG steigimo sutartį, šalių gynybos ministrų pasirašytą praėjusių metų rugsėjį Varšuvoje.
Techniniame susitarime numatyta, kad per šešis mėnesius po techninio susitarimo pasirašymo brigados vadovybė pasieks pirminius pajėgumus, o per dvylika mėnesių po to, kai bus pasiekti pirminiai operaciniai pajėgumai, ji bus visiškai pasirengusį vadovauti vienetui. Brigados vadovybės pajėgumai dar turės būti patikrinti tarptautiniu sertifikavimu.
Brigados vado, jo pavaduotojo ir štabo viršininko pareigoms trejiems metams pagal rotacijos principą bus skiriami Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos atstovai.
Brigados biudžetą, kitus finansinius, mokymų, pratybų, logistikos ir pan. planus tvirtins ir brigados vadovybės veiklą prižiūrės iš šalių atstovų suformuota brigados koordinacinė grupė.
Viešnagės Lvove metu krašto apsaugos ministras ir jo vadovaujama delegacija taip pat stebės Javorivo poligone (Lvovo srityje) vykstančias pratybas „Rapid Trident“ (liet. „Aštrus trišakis“), kurias Ukrainoje kasmet organizuoja JAV Sausumos pajėgų Europoje vadavietė. Šiose pratybose kartu su kariai iš dar 17 NATO šalių ir šalių partnerių dalyvauja Lietuvos kariuomenės būrys, suformuotas iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės bataliono karių. Pratybose „Rapid Trident“ taip pat lankysis Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika.
Iš šio bataliono karių taip pat bus formuojamas Lietuvos kontingento branduolys trišalėje brigadoje LITPOLUKRBRIG.
Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendras karinis vienetas – brigada LITPOLUKRBRIG – buvo įsteigta šalių gynybos ministrams 2014 metų rugsėjo 19 d. Varšuvoje pasirašius brigados steigimo sutartį. Šią sutartį jau ratifikavo visų šalių steigėjų parlamentai.
Brigada formuojama pagal Europos Sąjungos daugianacionalinių kovai su krizėmis skirtų kovinių grupių pavyzdį. Brigadą sudarys tarptautinis štabas, trys batalionai ir specializuoti padaliniai.
Lietuva, Lenkija ir Ukraina brigadai skirs po pėstininkų batalioną, šalys-steigėjos skirs personalo specializuotiems junginiams ir brigados štabui formuoti.
Brigadai priskirti kariai dalyvaus bendrose pratybose ir mokymuose. Prireikus, brigada ar atskiri jos elementai galės būti siunčiami į tarptautines operacijas, kurioms suteiktas Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo Tarybos mandatas. Sprendimą dėl brigados panaudojimo tarptautinėse operacijose turėtų priimti brigadoje dalyvaujančios šalys bendru sutarimu.
Brigados LITPOLUKRBRIG štabas įsikurs Liubline (Lenkijoje), Lietuva į štabą planuoja deleguoti iki penkių nuolatinių karių ir skirti papildomai karių brigados mokymų ir pratybų metu.
Brigados batalionai bus dislokuoti juos priskyrusių šalių teritorijose, o priėmus sprendimą aktyvuoti brigadą arba jos dalį – į užduoties vietą vyks junginio sudėtyje.
Lietuvos brigadai skiriamas batalionas bus suformuotas iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karių. 1999–2007 metais iš šio bataliono karių buvo suformuotas bendras Lietuvos ir Lenkijos batalionas LITPOLBAT. Tuo metu su NATO valstybe bendrai suformuotas karinis vienetas Lietuvos kariams padėjo perimti NATO karines procedūras, pasirengti NATO vadovaujamoms tarptautinėms operacijoms ir pasirengti integracijai į NATO karines struktūras.
Brigados steigimo susitarime numatyta, kad prie junginio bendru šalių-steigėjų kvietimu galės prisijungti ir kitos valstybės.
Derybos, kuriomis siekiama įkurti Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos trišalį karinį vienetą ir taip prisidėti prie regioninio ir platesnio tarptautinio stabilumo ir saugumo, buvo pradėtos 2007 metais.
Brigados kūrimo projektu taip pat siekiama stiprinti Lietuvos ir Lenkijos strateginę partnerystę ir karinį bendradarbiavimą ir padėti Ukrainai aktyviau įsitraukti į bendradarbiavimą regione ir euroatlantinėje erdvėje.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]