2024 m. rugsėjo 13 d.

 

Liudmila Ulickaja: „Mes vėl šnibždamės virtuvėse“

11
Paskelbta: 2014-06-06 00:02 Autorius: Katerina Peško | glavcom.ua
Liudmila Ulickaja. Nuotr. litera.hu
Liudmila Ulickaja. Nuotr. litera.hu

Žinoma rusų rašytoja Liudmila Ulickaja – viena iš tų, kuriuos Vladimiras Putinas gali drąsiai įrašyti į „nacional-išdavikus“. Skirtingai nei dauguma Rusijos piliečių ir Rusijos inteligentijos atstovų, ji nepalaikė Kremliaus agresijos Ukrainoje, o Krymo aneksiją pagrindusią ideologiją palygino su fašizmu. Su rašytoja kalbasi Katerina Peško.

– Kad ir kaip būtų buvusi sukurta ši situacija Ukrainoje – dirbtinai ar natūraliai, – ji sunkiai suvokiama. Ir, tikriausiai, tik abipusio dviejų tautų kontakto ir dialogo būdu galima pabandyti išsiaiškinti, kas ko vertas, kas iš viso vyksta ir kuo mes galime būti vieni kitiems naudingi.
Liudmila Jevgenjevna, o kiek rusai yra pasiruošę „būti naudingi“ ukrainiečiams? Mes juk matome, kad Vladimiro Putino veiksmų palaikymo lygis tarp rusų milžiniškas – daugiau nei 80 procentų. Susidaro įspūdis, kad broliškos tautos jau visai nebe broliškos.

– Tų, kurie palaiko Ukrainą, iš tikrųjų yra mažuma. Ir mes neatsakome už tuos 82 procentus, kurie palaiko mūsų dabartinės valstybės politiką. Vis dėlto tam tikra prasme mes – kitaminčiai. Ir mūsų akivaizdžiai nepakanka, kad darytume įtaką valstybės politikai.

Bet palaikančiųjų Ukrainą yra. Jų ne tiek daug, kiek norėtųsi. Bet yra. Bent jau tie žmonės, su kuriais aš bendrauju, Ukrainai puoselėja kuo šilčiausius jausmus.

– Bet dauguma rusų iš tikrųjų tiki, kad dabar reikia ne spręsti ekonomines ir socialines šalies problemas, o „gelbėti“ Ukrainą. Kodėl? Iš kur tas pasiutęs „altruizmas“?

– Tokie jau mes gyvūnai. O kadangi mes esame dar ir sąmone apdovanoti padarai, turime ir tokių mechanizmų, kokių neturi gyvūnai.

Liūdna, bet nuo gyvūnų mus skiria tai, kad gyvūnai neturi ginklų. Jie turi tik nagus ir dantis. Kai nagai ir dantys lūžta, gyvūnas žūsta. O žmogus turi jo visas galimybes viršijančių ginklų. Dabar neprotingos žmonijos rankose – košmariška ginklų sankaupa.

– Kaip, jūsų manymu, galima buitiniu lygmeniu paveikti rusų nuomonę? Juk jie šventai tiki Rusijos propaganda ir tokiais žiniasklaidos veikėjais kaip Dmitrijus Kiseliovas?

– Rusijoje susiklostė gan aštri situacija. Ši takoskyra eina ne tik tarp valstybės valdininkų, gydytojų ar mokytojų mokyklose. Ji eina per šeimas, tarp draugų. Pas mus atgimė aštuntojo dešimtmečio Maskvos virtuvių atmosfera, nes politika staiga visiems tapo gyvybiškai svarbi. Bet aš manau, kad dabar kaip tik tas etapas, kurį mums visiems reikia pereiti, kad išsigydytume nuo ligos, kuria sergame visi.

7–8 dešimtmečiuose mes neturėjome jokių tribūnų. Išskyrus savilaidą, neturėjome nieko. Asmeniniai draugų ir kolegų pokalbiai buvo ypač svarbūs, labai veikė gyvenimą, išsilavinimą, pasaulio suvokimą. Matyt, dabar vėl atsidūrėme tokioje įvykių vijoje. Vėl kalbamės virtuvėse – iš dalies ir todėl, kad mažėja viešų pokalbių vietų. Tiesa, tai irgi nuo mūsų pačių priklauso.

Būdama humanitarė, manau, kad reikia kalbėti, iš naujo apsibrėžti sąvokas. Mes gyvename sąvokų krizės ištiktame pasaulyje. Orwellas puikiai pavaizdavo šią situaciją. Tiesos ministerija, Meilės ministerija, Taikos ministerija… Visos metaforos šiandien tapo tikrove. Ir norint su tuo dirbti reikia tai suprasti. Reikia intelektualų, profesionalų, filosofų, sociologų, iš dalies kūrybinių profesijų žmonių įdirbio. „Danų karalystėje“ kažkas ne taip – ir tai visiškai akivaizdu.

– Išskyrus pokalbius virtuvėse, ką dar reikia (galima) nuveikti?

– Pradėkime bent jau nuo dialogo. Dviejų tautų žmonių dialogo. Šio etapo negalima praleisti. Egzistuoja kultūrinė erdvė ir ji daug svarbesnė negu politinė. Mus išgelbės būtent kultūriniai ryšiai, o ne politikai, kuriais ne itin pasitikime, kurių nelabai gerbiame ir vietoj kurių tikimės pamatyti naujus veidus – tiek Rusijoje, tiek Ukrainoje.

– Dauguma Rusijos kultūros ir meno žmonių atviru laišku palaikė Rusijos Federacijos prezidento poziciją Ukrainos atžvilgiu. Bet nuskambėjo ir kita nuomonė. Vladimiras Putinas jau apkaltino keletą žymių rusų tuo, kad jie palaiko Ukrainos poziciją, pavadino juos „nacional-išdavikais“. Ar jums, palaikančiai Ukrainą, Rusijoje nekyla problemų?

– Jaučiuosi gana normaliai. Bet tai greičiausiai dėl to, kad, deja, per visą savo gana ilgą gyvenimą nė akimirkos nebuvau solidari su valdžia. Ir mano nesutarimo su ja klausimas greičiau kiekybinis, o ne kokybinis.

– Ką mano jūsų aplinka: ar Putinas vis dėlto „ims“ Donbasą? Ar pakariaus ir liausis?

– Neatrodo, kad liausis. Nežinau, kaip toliau klostysis situacija, bet man susidaro įspūdis, kad Vladimiras Putinas labai trokšta būti nemenko pasaulio gabalo valdovu.

– Ir pora prie Krymo pridurtų Ukrainos sričių šį jo troškimą pasotins?

– Suprantate, Rusijoje dabar labai stiprios imperiškosios tendencijos, Sovietų sąjungos ilgesys. Tai liūdna, bet tai faktas. Nemažai žmonių dabar ilgisi sovietų valdžios ir sovietų imperijos. Labai nesinorėtų grįžti į sovietų valdžios laikus, bet atrodo, kad tuo kvepia.

– Ar baidyklė, vardu Stepanas Bandera, kuriuo Rusijos piliečius gąsdina ir prezidentas, ir žiniasklaida, kaip tik ir padeda sukti sovietų kryptimi?

– Niekada gyvenime apie jį nieko gero nesu girdėjusi. Bet mes įpratę nepasitikėti oficialiąja Rusija – todėl peržvelgiame pačius įvairiausius informacijos šaltinius.

Karas tarp Rusijos ir Ukrainos ne tik įmanomas. Manau, jis jau vyksta. Tik kare būna įvairios fazės ir skirtingi rakursai. Tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, ir yra tylusis karas. Reikia dėti visas pastangas, kad jis liautųsi.

Supraskite, mums visai nepatinka tai, kas pas jus vyksta. Bet mūsų valdžią palaiko dauguma Rusijos piliečių. Ir nuo mūsų priklauso visai nedaug. Istorinės aplinkybės susiklostė taip, kad mes, protestuojantys prieš šį karą, esame mažuma. Padėtis šiandien sunki tiek Ukrainoje, tiek Rusijoje. Nacionalizmo liga apėmusi ne tik Rusiją, bet ir Ukrainą, daugelį kitų šalių. Šią padėtį gali pakeisti tik sveikas protas ir sąmoningiausių žmonių bendros pastangos. Mes visi norime, kad tarp ukrainiečių ir rusų susiklosčiusi padėtis vėl pasislinktų į normalių žmogiškų santykių pusę. Nes nesantaika tarp Ukrainos ir Rusijos nepriimtina, traumuojanti ir kankinanti.

Šaltinis: glavcom.ua

Vertė Marius Burokas

 

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. Raigerdas
(2014-06-09 16:33:17)
(93.203.16.2) Parašė:

Kodėl Rusija grįžta prie komunistinių "idealų"? Todėl, kad Jelcino laikais į valdžią vis dažniau ir dažniau patekdavo kriminalai. Rusija negali pereiti iš karto prie demokratijos, nes tai turi būti laipsniškas vystymąsis demokratinių institucijų. Kadangi šito Rusijos valdžia nesuprato, ir prasidėjo laisvė visiems, bet kriminalai tą laisvę supranta savaip. Ir kada Putinas pradėjo įvedinėti Stalino režimą, tai rusai pradėjo jį palaikyti, nes tai buvo geriau, nei pastovus kriminalų diktatas ir gyvenimas baimėje. Geriau tegul būna vienas "Caras-diktatorius", nei šimtai įvairių kriminlainių bandų. Kadangi rusai prarado "komunistinės ideologijos orientyrą", tai jį reikėjo pakeisti kitu, o būtent nacionaliniu "išskirtinio ruso" orientyru. Rusas jau traktuojamas, kaip VISO KO pradininkas, davęs kultūrą visoms kitoms pasaulio tautoms. O jeigu jums kils klausimas: o tai kodėl pati rusų tauta liko be kultūros ir dabartiniu metu panaši į barbarų valdomą valstybę? Tai, manau, jie atsakys, kad kaltas "pasaulinis žydų sąmokslas prieš slavus" ar ką nors panašaus. Tautos koncentravimas į savo nacionalinį išskirtinumą, užblokavo daugeliui rusų, sugebėjimą mąstyti savikritiškai. Kad šita tauta pati sunaikino savo kultūrą apie tai nekalbama, nes tada reikėtų pažiūrėti TIESAI į akis. Ir štai rusai jau ne vieną dešimtį metų nori įrodyti savo išskirtinumą prieš kitas tautas. Tai yra beprotystė, bet kiekviena beprotystė, jeigu jos atžvilgiu nesiimama atitinkamų priemonių, kainuoja milžiniškus pinigus ir pareikalauja aukų. Savo išskirtinumą, kad pažeminti kitus žmones ar kitas tautas, gali demonstruoti tik žmogus, turintis savo nepilnavertiškumo kompleksą. Kokia išeitis? Be pačių rusų niekas nieko nepadarys. Todėl visapusiškai reikia palaikyti pačias pažangiausias grupes rusų tarpe ir pačioje Rusijoje. Ne priešiškas, o PAŽANGIAS. Rusijai reikalinga dvasinė pažanga. Jeigu Rusija neevoliucionuos net iki socialdemokratijos laiptelio, tai nuostoliai, sukelti Rusijos pamišėlių, gali įgauti tikrai didelius maštabus. Trokšti Rusijos mirties taip pat yra neteisinga.



10. Raigerdas 9-am Zosinui
(2014-06-09 15:57:38)
(93.203.16.2) Parašė:

Tu įsivaizduoji, kad tu "nors šiek tiek mąstai". Bet, kur yra tavo "nors kiek mąstymo" požymiai? Tu mąstai liežuviu, bet reikėtų mąstyti protu. Taip, kad ne tą organą mąstymui naudoji. Kad kalbėti apie Ukrainą, reikia pradėti kalbėti apie Chodorkovskį. O jeigu kalbėti apie Chodorkovskį, tai čia reikės kalbėti ir apie dujas, ir apie naftą. Putinas su klano sėbrais nutarė tapti monopolininkais šitoje srityje, o GAZPROMĄ padaryti savotišku papirkinėjimo ir reketo priemone. Putino klanas šiandien jau tapo monopilistais ir rusiški dujų vamzdžiai jau tapo pelną nešančiais vamzdžiais daugelyje Europos šalių. Paklauskite Šrioderio, ar jis pasakys ką nors blogą apie Putiną? Nieko. Nes dujų vamzdis jam primins, kad jam geriau patylėti. Paskirstymas į Europos šalis vyksta Ukrainoje. Ir Putino klanas nori reguliuoti ir kontroliuoti tą vamzdyną Ukrainoje. Tam reikalui buvo pasodintas į valdžią kriminalas Janukovičius. Kai jo neliko, tai dujiniai reikalai pradėjo šlubuoti. Klanui tapo nebepasiekiami tų vamzdynų ventyliai. Štai čia ir reikia Putino klanui suskaldyti Ukrainą, kad žūt būt kontoliuoti dujų vamzdyno reikalus Ukrainoje. Čečenijoje yra nafta. Jeigu jos nebūtų, nebūtų ir šitų žudynių. Jeigu jums dar neaišku, tai paimkite Mažeikių naftos istoriją ir jūs pamatysite, kad ir čia vyko įvairios mafiozų razborkės. Rezultate Lietuvai buvo padaryti milžiniški nuostoliai. Paimkite Saudo Arabiją. Ten yra nafta ir Rusija tik neseniai aplenkė šią šalį pagal naftos gavybą. Ir nors Saudo Arabiją valdo monarchas, tačiau ten sėdi ir "savas" žmogus iš Amerikos, kuris kontroliuoja naftos gavyba. Tai būk geriau Zosinu, o ne Žąsinu, ir mąstyk ne žąsiniškai.



9. Zosinas -Betai
(2014-06-07 08:23:41)
(194.0.203.251) Parašė:

Tu man atsakyk į paprastą klausimą : Kokiu tikslu amerikonai susirūpino Ukrainos reikalais? Ar ji yra jų kaimynė? Gal neramumai Ukrainoj kelia pavojų jos saugumui? Kur čia šuo pakastas, taip sakant? :) P.S. Gal pagalvojęs suvoksi, kad tavo pliauškalai yra niekiniai tiems, kurie bent kiek mąsto...



8. Beta 7-tam
(2014-06-07 07:09:18)
(87.247.121.215) Parašė:

Жители Славянска уже ненавидят русских террористов.Видео Донецк,Луганск,Мариуполь youtube.com/watch?v=O6Z2ymvv4J8



7. to 4. tai labai "protingai" betai
(2014-06-06 10:10:17)
(195.182.71.50) Parašė:

Kaip dirbančiam Panevėžio "Vyturio" progimnazijoj turėtų būt gėda žiūrėt tik rusiškos propagandos kliedesius.



6. stasys
(2014-06-06 09:39:35)
(78.63.181.51) Parašė:

4.. Tipiškas siauro požiūrio ir siauros pasaulėžiūros atvejas ..žmogus gali prisigalvoti daug ką, bet tik tuščioje galvelėje tai materializuosis kaip tikėtina tiesa. O dėl skalūnų paieškos tai Ševronas dar su Janukovičiumi rankomis sutarė.. pliurpaliuk.



5. br
(2014-06-06 09:19:46)
(193.219.162.102) Parašė:

4-tam. Kaip matyti, pats skaitai tik "vieną kalbą", apie analizę jau nekalbėsim. Kadangi gerai esi įvaldęs "matuškos" kalbą, specialiai tamstai žemiau prisegu tekstą taip mėgiama pačio kalba: Журналисты The Washington Post отыскали в комментариях к статьям на своем сайте следы российских интернет-троллей, которые зарабатывают на свою активность в Сети деньги и о существовании которых стало известно на прошлой неделе благодаря хакерам из группы"Анонимный интернационал". "Этих троллей легион. Они бранятся и вызывают раздражение. Их финансирует компания с неочевидными связями с Кремлем. Они действуют в комментариях к The Washintton Post, а также New York Times, CNN и The Huffington Post", - сообщает издание. Отличить "русских троллей" можно по плохому английскому, бессмыслице, междометиям, гордости за Россию и имперским амбициям, определили американцы. Дело дошло до того, что, например, газета The Guardian вынуждена была признать возникшие проблемы с модерированием комментариев, поскольку столкнулась с "организованной кампанией в поддержку Кремля".



4. tai labai "protingai" betai
(2014-06-06 09:06:25)
(193.219.177.86) Parašė:

Brangute, tu nors pasidomėk klausimų apie kurį rašai, ukrainiečių kariuomenė neišleidžia net vaikus į Rusiją, nori "išvalyti" teritoriją, nori nužudyti visus. Tai fašistų hunta, kurią maitina Amerika. Amerika jau pareiškė norą toje teritorijoje skalūnų dujas ieškoti ir pardavinėti Europai už daug didesnę kainą, nei Rusija. Viskas dėl pinigų, o jus viskuo tikit,jus, kaip marionetės. Labai lengva valdyti protus, kurie nemąsto, skaito tik vieną kalbą, neanalizuoja.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras