Pagal ES metodologiją atlikti streso testai patvirtino, kad Astravo AE nėra saugi: ataskaitoje užfiksuoti rimti projekto trūkumai, pateikiamos svarbios rekomendacijos, ypač seisminės saugos vertinimo, saugos funkcijų gerinimo ir sunkių avarijų valdymo srityse.
Apie tai skelbiama Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pranešime „L. Linkevičius: pagal ES metodologiją atlikti streso testai patvirtino, kad Astravo AE nėra saugi“.
„ES streso testų kritinės rekomendacijos turi būti įgyvendintos iki Astravo AE paleidimo. Jų įgyvendinimas turi būti sąlyga tolesniam ES-Baltarusijos bendradarbiavimui. Tikimės aktyvaus Europos Komisijos įsitraukimo ir šio proceso kontrolės“, - pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, komentuodamas liepos 3 dieną pristatytą Astravo AE streso testų peržiūros ataskaitą.
„Šių rekomendacijų įgyvendinimas iki Astravo AE paleidimo, lygiai kaip ir Baltarusijos žingsniai žmogaus teisių, demokratijos ir teisės viršenybės srityse turės įtakos Baltarusijos santykių su ES raidai“, - pabrėžė L. Linkevičius.
Ministras taip pat pažymėjo, kad streso testai yra svarbus procesas, kuris leidžia įvertinti branduolinės saugos lygį atsižvelgiant į išmoktas pamokas po Fukušimos avarijos, tačiau tai nėra galutinis ir visa apimantis saugos įvertinimas, kuris atsakytų į visus Lietuvos keliamus klausimus.
„Streso testų užduotis – vertinti rizikas, kylančias iš išorinių veiksnių (pvz., ekstremalūs gamtos reiškiniai, žmogaus sukelti įvykiai) ir atominių elektrinių atsparumą jiems. Streso testai neapima aikštelės tyrimų ir parinkimo, aikštelės tinkamumo atominės elektrinės statybai klausimų, tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo, sunkaus lėktuvo kritimo poveikio vertinimo, darbo ir saugos kultūros ir kitų klausimų, kuriuos Lietuva kelia nuo pat Astravo AE projekto vystymo pradžios“, - pabrėžė L. Linkevičius.
Streso testai – daugiapakopis procesas, kuris nesibaigia patvirtinus ekspertinės peržiūros ataskaitą. Europos Komisija ir streso testuose dalyvaujančios šalys turi ir toliau bendradarbiauti branduolinės saugos stiprinimo srityje remiantis parengtu nacionaliniu veiksmų planu, kuriame numatomos konkrečios priemonės, įgyvendinančios rekomendacijas. Streso testai buvo sukurti Europos branduolinės saugos reguliatorių 2011 metais, siekiant įvertinti ES atominių elektrinių saugos lygį ir identifikuoti AE saugos trūkumus atsižvelgiant į avarijos Fukušimos AE patirtį ir išmoktas pamokas. Kadangi avarijos branduoliniuose objektuose ir jų padariniai neapsiriboja nacionalinėmis valstybių sienomis, ES kaimyninės šalys taip pat buvo paragintos atlikti streso testus savo AE. Baltarusija įsipareigojo atlikti Astravo AE streso testus.
Liepos 2 dieną Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupė (ENSREG) patvirtino Astravo AE rizikos ir atsparumo vertinimo (streso testų) ekspertinės peržiūros ataskaitą. Liepos 3 dieną Briuselyje streso testų peržiūros rezultatai pristatyti visuomenei viešo renginio metu.
Šaltinis: urm.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
joook tu iš čia
IP 95.216.44.41 | 21:17:42
kacapai tai tie,kuriems tu sulindęs į šikną,mažvaiki,mokantis tik kacapską žargoną. Nors...,ką ir norėti iš tokių šuns pypio darytų atmatų kontrobandistų. Gal tu gali visiems papasakoti apie savo "dalbajobo išmintį"? Nors..,tokios beraštės atmatos ,kaip tu,nežino ką tai reiškia....
ura draugai
IP 185.149.147.43 | 21:17:16
užrašas ant pindosų bombų gamyklos vartų: "Mūsų tikslas-demokratija visame pasaulyje!"...
S
IP 51.37.28.146 | 20:22:01
https://youtu.be/JvCa6GzBXiI?si=nEorWkaqk5y1BatW - tai tikrai Zelenski i kalejima???????...