Valstybinio bei nepriklausomų užsakomųjų portalų kovo 14 d. antraštės. |
Jau daugiau negu metus siaučia pasaulinė koronaviruso pandemija.
Koronavirusinė infekcija – tai oro lašeliniu būdu per kvėpavimo takus plintantis užkratas su išreikštais sisteminiais klinikiniais simptomais, kaip ir gripo infekcijos atveju.
Nuo šio viruso pasaulyje mirė milijonai žmonių, padidėjo žmonių nepriteklius, skurdas. Tiesa, pasaulyje tuo pat metu taip pat ženkliai padidėjo ir milijardierių turtas (ar padidėjo Lietuvos turtuolių sankaupos, duomenų nėra).
Lietuvoje Vyriausybė ėmėsi griežtų kovos priemonių su šiuo XXI a. maru – koronavirusu.
Ši kova pirmiausia pasireiškė draudimu dirbti smulkiajam ir vidutiniam verslui, žmonėms neleidžiant laisvai judėti, nurodant jiems sėdėti namuose. Užsidarė švietimo, kultūros bei kitos įstaigos, išskyrus didžiuosius prekybos centrus.
Taip pat svarbus valdžios kovos su koronavirusu atributas – solidžios baudos. Jos skirtos tiems, kurie pričiupti nedėvintys veido kaukių ar kitaip nepakluso nustatytoms griežtoms instrukcijoms.
Tiesa, tuo pat metu tos instrukcjos mažiau galiojo ar visiškai negaliojo tiems, kas tokias instrukcijas įdiegė į gyvenimą.
Keli chronologiniai akcentai
Lietuvoje pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis užfiksuotas 2020 m. vasario 28 d. Apie tai buvo informuojama Vyriausybės pranešime visuomenei „Lietuvoje patvirtintas pirmasis užsikrėtimo koronavirusu atvejis | Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija“.
Kovo 15 d. Vyriausybė paskelbė, kad iš viso Lietuvoje patvirtinti devyni koronaviruso (COVID-19) atvejai.
„2020 kovo 15 d. 9.00 val. duomenimis naujų koronaviruso (COVID-19) atvejų nėra. Iki šiol Lietuvoje patvirtinti devyni koronaviruso (COVID-19) atvejai (1 patvirtintas 2020-02-28 4.00 val., 2 patvirtinti 2020-03-10 22 val., 3 patvirtinti 2020-03-13 13 val., 1 patvirtintas 2020-03-14 01.30 val., 1 patvirtintas 2020-03-14 13.30 val., 1 patvirtintas 2020-03-14 22.20 val.)“, - buvo skelbiama pranešime visuomenei „2020 kovo 15 d. 9.00 val. duomenimis naujų koronaviruso (COVID-19) atvejų nėra“.
Tą pačią kovo 15 d. Vyriausybė informavo, kad per šią dieną nustatyti dar 5 nauji koronaviruso atvejai, todėl nuo kovo 16 d. visoje valstybėje skelbiamas karantinas.
„Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė neeiliniame posėdyje nutarė paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje nuo kovo 16 d. 00 val.“, - informavo Vyriausybė ir supažindino su draudimais pranešime visuomenei „Visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje skelbiamas karantinas (pridedamas nutarimas)“.
2020 m. kovo 21 d. pranešta apie pirmąją mirtį nuo koronaviruso (tą dieną šiuo virusu užsikrėtė dar 36 žmonės).
„Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Lietuvoje patvirtintas pirmasis mirties nuo koronaviruso atvejis. Asmuo penktadienį pristatytas į Ukmergės ligoninės skubios pagalbos skyrių, kur netrukus mirė. Diagnozė patvirtinta po paciento mirties. Mirusysis priklausė rizikos grupei“, - buvo skelbta pranešime visuomenei „Lietuvoje mirė pirmasis koronavirusu užsikrėtęs žmogus | Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija“.
Tuometinis Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškė užuojautą šeimai, artimiesiems.
„Su liūdesiu pranešu, kad nuo naujojo koronaviruso Lietuvoje mirė pirmasis žmogus. Reiškiame nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems“, - pasakė A. Veryga.
2020 m. birželio 10 d. Vyriausybė pranešė, kad nuo 2020 m. birželio 16 d. visuotinis karantinas atšaukiamas. Apie tai buvo informuojama pranešime visuomenei „Vyriausybės sprendimu atšaukiamas Lietuvoje paskelbtas karantinas“.
Birželio mėn. 11 d susirgimų padaugėjo – jų buvo nustyta 19, tačiau tai nepakeitė sprendimo stabdyti karantiną.
2020 m. spalio mėnesį Seimo rinkimų metu susirgimų skaičius svyravo 137- 771 ribose, tačiau karantinas nebuvo įvedamas.
2020 m. lapkričio 4 d. susirgimų buvo 653. Tą dieną Vyriausybė vėl apsisprendė nuo lapkričio 7 d. Lietuvoje įvesti visuotinį karantiną.
2021 m. kovos 13 d. Lietuvos statistikos departamentas informavo, kad per parą koronavirusas buvo nustatytas 589 asmenims.
Tačiau koronavirusui ir toliau nepaliaujamai siaučiant, nežiūrint į didelį užsikrėtimų skaičių (ypač palyginus su 2020 m. pavasariu) ir kasdienes mirtis, užuojautos seniai niekam nebereiškiamos. Maža to, nutarta švelninti karantino sąlygas.
2021 m. kovo 10 d. premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad jos vadovaujama „Vyriausybė žada pritarti karantino režimo sušvelninimui“.
Moteris informavo, kad pakeitimai bus susiję su prekyba, pradiniu ugdymu, kultūros įstaigų veikla. Susirgimų tą dieną buvo 486.
Valstybės Gitanas Nausėda 2021 m. kovo 12 d. susitikime su kultūros ministru Simonu Kairiu taip pat aptarė kultūros sektoriaus karantino sąlygų laisvinimą. Susirgimų tą dieną buvo 364.
Logiką Vyriausybės veiksmuose kovojant su pasauline pandemiją sunku rasti. Ir vargu ar iš viso verta ieškoti.
Klausimas vienas – gal Vyriausybė gali nurodyti kontaktus tų išorės jėgų, kurie duoda tas „rekomendacijas“, o tiksliau tariant – įsakymus, kaip turi elgtis teritorijos, pavadinimu Lietuva, administratoriai, t.y. LR Vyriausybė?
Taip pat būtų įdomu sužinoti, kodėl Vyriausybė visiškai neinicijuoja gripo viruso tyrimų? Ar tokio dalyko neleidžia daryti tikrieji teritorijos šeimininkai?