2024 m. gruodžio 23 d.

 

LR Prezidentės interviu Vokietijos interneto naujienų portalui „Spiegel Online"

32
Paskelbta: 2013-04-27 06:59 Autorius: spiegel.de

SPIEGEL ONLINE: Nepaisant tebesitęsiančios krizės, Lietuva nori prisijungti prie euro zonos 2015 metų sausį. Kodėl?

Grybauskaitė: Tai ne euro zonos, o skolų krizė. Kai kurios valstybės, esančios euro zonoje ir už jos ribų, turi sunkumų dėl savo neatsakingos ekonominės ir fiskalinės politikos.

SPIEGEL ONLINE: Ar svarstėte galimybę neįsivesti euro?

Grybauskaitė: Ne. Nedidelei atviros ekonomikos valstybei, prekiaujančiai daugiausia su euro zonos šalimis, naudinga būti pinigų sąjungos dalimi. Mūsų valiuta jau susieta su euru, nuo 2002 metų esame reguliuojami Europos centrinio banko Frankfurte, tačiau negalime pasinaudoti visa nauda. Mūsų verslo įmonės nori mažinti sandorių sąnaudas.

SPIEGEL ONLINE: Bet kodėl nepalaukus šiek tiek ir nepažiūrėjus, kaip vystysis krizė? O jeigu euro zona susprogs?

Grybauskaitė: Mūsų pareiga - neleisti jai susprogti.

SPIEGEL ONLINE: Tikrai? Ar lietuviai ketina gelbėti kitas šalis?

Grybauskaitė: Lietuva - maža valstybė, todėl ir mūsų indėlis nebūtų toks didelis. Mes nebijome atsakomybės. 25 % savo nacionalinio biudžeto gauname iš ES. Suprantame solidarumo vertę.

SPIEGEL ONLINE: Vienas dalykas yra gauti pinigus, bet visai kitas - duoti juos kitiems.

Grybauskaitė: Nemanau, jog tai pakeistų mūsų požiūrį į ES. 70 % mūsų gyventojų yra proeuropietiškų pažiūrų.

SPIEGEL ONLINE: Nauja apklausa šešiose didelėse ES valstybėse rodo, kad pasitikėjimas ES sparčiai mažėja. Euro zonos krizė pakeitė visuomenės nuomonę, ypač Ispanijoje. Ar ES vadovai pakankamai rimtai žiūri į didėjantį nepasitenkinimą?

Grybauskaitė: Tai - krizės Europoje pasekmė ir tiesioginė žmonių reakcija į politikų nesugebėjimą kovoti su iškylančiais iššūkiais.

SPIEGEL ONLINE: Europos Komisijos Pirmininkas Jose Manuelis Barroso šią savaitę sakė, kad griežtos taupymo priemonės Europoje pasiekė ribą. Jos tapo nebepriimtinos tiek politiniu, tiek socialiniu požiūriu. Ar metas sušvelninti priemones?

Grybauskaitė: Nėra vienos taisyklės, kurią galėtum taikyti visoms šalims. Baltijos šalyse po 2009 metų turėjome įgyvendinti itin radikalias taupymo priemones. Lietuvoje mes sukonsolidavome 12 % BVP per dvejus metus. 20 % apkarpėme viešojo sektoriaus atlyginimus, 10 % - pensijas. Mūsų prisiderinimas prie krizės sąlygų buvo kur kas didesnis nei dabar matome Pietų Europoje. Ir po 2 metų mes pamatėme grįžtantį augimą.

SPIEGEL ONLINE: Taigi, Barroso yra neteisus?

Grybauskaitė: Kai kurioms šalims reikalingas papildomas stimulas tam tikrose srityse. Pavyzdžiui, Graikijoje ir Ispanijoje reikia kažką daryti su itin dideliu jaunimo nedarbu. Tačiau, galiausiai, aplinkinio kelio nėra: skolų lygis turi mažėti.

SPIEGEL ONLINE: Jūs teigiate, kad valstybės skolos mažinimas daugiausiai priklauso nuo politinės valios. Kur, Jūsų manymu, Europoje tos valios trūksta?

Grybauskaitė: Nevardysiu šalių, tačiau reformos galėtų būti spartesnės daugelyje. Mentalitetas ir nuomonės dėl politinės atsakomybės skiriasi šiaurinėse ir pietinėse Europos valstybėse.

SPIEGEL ONLINE: Taupymas dažnai matomas kaip Vokietijos diktatas. Koks mažos valstybės požiūris - ar Berlynas toks galingas?

Grybauskaitė: Turime suprasti vokiečių situaciją. Jie daug moka už gelbėjimą. Neįsivaizduoju vadovo tos šalies, kuri už kažką moka, bet jis nereikalauja tam tikrų sąlygų. Berlynas pagrįstai diktuoja sąlygas.

SPIEGEL ONLINE: Kaip apibūdintumėte Merkel vadovavimą per krizę?

Grybauskaitė: Europos Vadovų Tarybos susitikimuose, kur ją matau, prie stalo nėra nė vieno, geriau žinančio Europos faktus, už ją. Ji domisi viskuo ir jaučiasi atsakinga už viską. Ir tiksliai žino, kiek kiekvienas politikos žingsnis kainuoja Vokietijai. Šiuo kritiniu metu jos veiksmai yra teisingi. Be to, per ketverius metus Taryboje niekuomet nepajutau, kad ji ignoruotų mažų valstybių interesus. Štai kaip ji dirba - mėgina rasti sutarimą.

SPIEGEL ONLINE: Vis dėlto visur Europoje kyla Vokietijai priešiškos nuotaikos, Merkel demonstracijose vaizduojama su Hitlerio ūsais.

Grybauskaitė: Manau, kad nuotaikos priešiškos ne Vokietijai, o ES. Vokietija dabar atstovauja Europos Sąjungai, nes ji moka už gelbėjimą ir nustato sąlygas. Anksčiau taikiniu buvo Briuselio institucijos. Dabar - A. Merkel. Vietiniams politikams, kurie patys yra atsakingi už savo valstybių krizę, lengviau kaltinti ką nors kitą iš šalies. Bet reikia atminti: jeigu nebūtų Vokietijos, šios valstybės būtų bankrutavusios.

SPIEGEL ONLINE: Ši nesantaika tarp Šiaurės ir Pietų grasina suskaldyti ES. Kaip išvengti šios grėsmės?

Grybauskaitė: Sunkiais ekonominiais laikais tokių prieštaravimų neišvengiamai atsiranda. Jie išnyks atsigavus ekonomikai.

SPIEGEL ONLINE: Gegužės 9 d. Jums bus įteiktas Karolio Didžiojo apdovanojimas už indėlį kuriant Europos Sąjungos vienybę. Briuselyje Jūs dirbote Komisijos nare, atsakinga už biudžetą. Ar matysime Jus vėl ES arenoje?

Grybauskaitė: Esu tokio amžiaus, kai neplanuoju savo gyvenimo. Darysiu tai, ką turėsiu daryti. 2009 metais sugrįžau iš komisarės darbo Briuselyje, kad padėčiau savo šaliai krizės metu. Mano kaip Prezidentės kadencija baigiasi 2014 metų vasarą. Tų metų pavasarį ir nuspręsiu, ar dalyvausiu rinkimuose antrai kadencijai.

SPIEGEL ONLINE: Taigi, būsite atvira pasiūlymams kitais metais, kai Barroso ir Europos Vadovų Tarybos Pirmininkas Hermanas van Rompuy atsistatydins iš savo postų?

Grybauskaitė: Dabar visas mano dėmesys skirimas darbui Lietuvai ir dar negalvoju apie 2014-uosius.

SPIEGEL ONLINE: Ar Angela Merkel būtų gera ES vadovė?

Grybauskaitė: Ji būtų gera visur.

Prezidentės spaudos tarnyba
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
32. aruna
(2019-03-15 07:32:12)
(78.61.107.201) Parašė:

nezinau kaip kas ziuri i ta lietuvos politika- man atrodo,kad lietuviai greitai bus isvaryti is salies ir juos uzpildis ukrainieciai. vien del socialiniu salygu zmones priversti palikti lt. gal atsirastu koks drasus uzsienio zurnalistas parodyti tikra lietuvos transporto verslininku veida ir parodyti eur sajungai kokie jie vargsai/popierinese ataskaitose.o kaip yra is tikro



31. Jurgis > Martai
(2013-04-29 19:42:14)
(78.57.208.170) Parašė:

Nori pasakyti, kad Kubilius buvo teisus neimdamas paskolos iš TVF?



30. Marta
(2013-04-29 16:34:04)
(84.15.180.179) Parašė:

Visai natūralu, kad Prezidentės nemėgsta sukčiai ir tie, kurie už juos balsavo. Juk Uspaskixcho geri darbai taip matomi... ypač kai mėto ledus iš malunsparnio:) O ką jūs galite žinoti apie Prezidentės gerus darbus, jei Balsas lt su visa rajanų balsiukų monopolija valdo tas pats Uspaskich, jei Diena.lt ir keletą kitų portalų valdo mafijos pinigų tranzitu besirūpinantis Romanovas, o jo draugas Respublika lt, jei didžiausią dienraščio LRytas akcijas valdė iki šiol net Maskvos prokurorų paieškomas mafijozas Antonovas, Snoro banko ekssavininkas... jei valstybiniame LNT įsitaisę sorošistai, kurie beje turi ir savo daugybę portalų. Tad iš kur jums žinoti tiesą, jei vyriausybei užginta turėti savo laikraštį, o žurnalistų sąjungos pirmininkas Radzevičius sėdi homoteisių stebėtojo D.Pūro dešinėje, kai tuo tarpu Žurnalistų etikos pirmininkas, Pūro draugas, mergaitės Kedytės paėmimo strategas Linas Slušnys sėdi Puro sosto kairėje ir turėtų rūpintis, kad melas ir propaganda neužvaldytų žiniasklaidos, kad visuomenė būtų įvairiapusiškai informuojama, bet to nedaro? Iš kur jums tada žinoti tiesą, jei ir Pasaulio banko, bei TVF atstovas Muravjovas nuolat rengia "žurnalistų pusryčius" su nurodymais... Negi manot, kad Tarptautiniam Valiutos fondui labai patinka kai apsieinama be jų nurodymų ir be jų "pigesnių" pinigų paskolos? Daug yra sukčių, kuriems Prezidentė nepatinka.



29. Mix
(2013-04-29 09:53:32)
(78.56.187.188) Parašė:

Nemalonu buvo skaityti Lietuvos Prezidentės atsakymus. Tai kalbėjo ne Lietuvos žmonių Prezidentė, o didžiosioms šalims pataikaujanti, padlaižiaujanti, nuolanki biurokratė, kuriai Lietuva ir jos žmonės rūpi "kaip šuniui penkta koja". Visa tai dvelkė iš jos karingo interviu, kuris taip pamalonino kai kuriuos komentatorius. Turbūt iš to pačio klano, kurie arba ligoniai, arba apsimeta sergančiais, ir vietoje juodo mato baltą. "Turime suprasti vokiečių situaciją. Jie daug moka už gelbėjimą. Neįsivaizduoju vadovo tos šalies, kuri už kažką moka, bet jis nereikalauja tam tikrų sąlygų." Kaip galima sutikti su tokiu teiginiu, kad Berlynas pagrįstai diktuoja sąlygas, nes sumoka daugiausiai? Tai pagal tokią logiką išeitų, kad visose gyvenimo srityse daugiau sumokantys turėtų diktuoti sąlygas mažiau sumokantiems? Tai apie kokią demokratinė santvarką kalbama? O gal aš jau atsilikau ir nebesuprantu, kas vadinama demokratine valstybe?



28. Romas
(2013-04-29 09:40:48)
(78.60.76.181) Parašė:

12.iš Vokietijos,jums patinka tik kalbos taiklios,o kur rialūs darbai.Korupcija isikerojusi,tiek ekonomikoje, tiek teisėsaugoje.Jūs žavitės tik jos įvaizdžiu,o jug apie prezidentę turėtų kalbėti darbai.Gal jūs vaikystėje labai mėgot pasakas,kaip jie gražiai ir laimingai gyveno.Mes čia gyvendami Lietuvoje viską matome,tikrai mūsų prezidentės, visiškai neblogos viešūjų ryšių akcijos ir ne daugiau.



27. Romas
(2013-04-29 09:17:57)
(78.60.76.181) Parašė:

Męs prezidentę pažįstame iš darbų,jos darbai kalba patys už save.Kai kam patinka, tik jos taiklus kalbėjimas ir to pakanka,o kur darbai?Tiesa, jai visai neblogai sekėsi verbas daryti.



26. to Marta
(2013-04-29 08:25:09)
(88.119.192.53) Parašė:

Prezidentes kalbos yra ne kas kita , o poplizmas. Itariu, sesate jauna ir jums svarbiau ne tai KA SAKO, o KAIP SAKO Prezidente. Taip Marketingas musu Prezidentes yra 10 balu! Nezinau, kas jai raso kalbas, bet jos irgi neblogos. Taciau, Marta, kalbos kalbom.... bet kai kalbos ir darbai radikaliai skiriasi, visiskai pagristai atsiranda abejones



25. Marta to iš Vokietijos
(2013-04-28 19:15:50)
(84.15.180.89) Parašė:

O ir iš kur mūsų žmonėms žinoti apie Prezidentės gerus darbus, jei pie tai nerašoma? Dar būdama emigracijoj klausiau jos kalbos, Ekonomikos komisarės ataskaitos London School of Economics and Political Science. Mūsų žiniasklaidoje nebuvo nei žodžio nei apie šį, nei apie kitus susitikimus ir Prezidentės nuveiktą darbą sutvarkant Europos ekonomiką... O ten. Londone, visi buvo nustebinti ir sužavėti. Mažai ir ten tokių kalbėtojų, kurie nieko nevynioja į vatą. Kalbėjo ji trumpais drūtais ir aiškiais sakiniais apie tikrąją padėtį, negailėdama pipirų... tačiau ne tik kritikuodama, bet ir su aiškiais pasiūlymais. Ir būtent tokia tiksli ir laiką taupanti kalba, kuri neleidžia nei vieno teiginio savaip suprasti ar interpretuoti, sukėlė klausytyojų pasitikėjimą ir didžiules ovacijas. O ten buvo susirinkę ne tik Universiteto dėstytojai, bet ir įžymūs Europos politikai. Tačiau kažkodėl būtent šie Prezidentės tikslūs ir taiklūs žodžiai, Lietuvoje suprantami kaip kažkokia neva diktatūra. Lietuviams labiau priimtinas dabartinio, neitin savimi pasitikinčio, premjero mekenims.. gal taip, gal anaip.. gal darysim, gal statysim, gal ne..



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras