Valstybinio transliuotojo portalas lrt.lt gegužės 2021 gegužės 20 d. publikacijoje „Cichanouskaja paprašė Vokietijos generalinio prokuroro inicijuoti bylą prieš Lukašenką“ pranešė, kad Baltarusijos pilietė Svetlana Tichanovskaja „kreipėsi į generalinį prokurorą Peterį Franką, prašydama pradėti bylą prieš A. Lukašenką Vokietijos advokatų surinktų įrodymų pagrindu“.
„Gegužę keturi Vokietijos prokurorai dešimties Baltarusijos piliečių prašymu pradėjo tyrimą dėl režimo kankinimų, smurto prieš civilius per protestus prieš suklastotus prezidento rinkimus, kurių nugalėtoju apsiskelbė A. Lukašenka“, - informuojama straipsnyje.
Ekspertai.eu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.
„Dėl kokių priežasčių Lietuvos Respublikos Generalinė prokuratūra nėra pradėjusi analogiškos bylos Lietuvoje, nors duomenų apie kankinimus, smurtą prieš civilius per protestus prieš suklastotus prezidento rinkimus, kurių nugalėtoju apsiskelbė A. Lukašenka, gaunama yra pakankamai tiek iš S. Tichanovkajos, tiek iš baltarusių bendruomenės Lietuvoje, tiek iš migracijos tarnybų, nagrinėjančių baltarusių opozicionierių, bėgančių nuo persekiojimo Baltarusijos režimo, prašymus suteikti vizas ir/ar laikinus leidimus gyventi Lietuvoje?“, - buvo klausiama Generalinės prokurorės Nidos Grunckienės.
Prokurorų lyderei atsakymą parengti padėjo Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė.
„Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso XV skyriaus „Nusikaltimai žmogiškumui ir karo nusikaltimai“ 1003 straipsniu „Kankinimas“ 1 dalimi, ikiteisminis tyrimas Lietuvos Respublikos prokuratūroje buvo pradėtas dar 2020 m. gruodžio 9 d. Apie šio ikiteisminio tyrimo pradžią buvo pranešta viešai (Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo asmens kankinimo užsienio valstybėje (Text in English)“, - parašė E. Martinonienė.
Ekspertai.eu norėdami įsitikinti, kad Generalinės prokuratūros pradėtas tyrimas nėra vien formalus ir bereikšmis veiksmas, tą pačią dieną dar kartą kreipėsi į Generalinę prokurorę prašydami komentaro apie jau pusmetį vykstantį ikiteisminį tyrimą.
„Ar galėtumėte pakomentuoti kaip sekasi tyrimas?
Ar tyrimas sunkiai sekasi, kad Baltarusijos aktyvistai buvo priversti kreiptis į Vokietijos teisėsaugą, nesitikėdami nieko gero iš Lietuvos prokurorų?
Suteikite prašome daugiau informacijos apie šią bylą ir informuokite, kada planuojate ją baigti, ar ši byla neužsitęs 30 ar daugiau metų, panašiai kaip atsitiko su Sausio 13-osios bylą?
Ar tokie nuogastavimai neturi pagrindo?“, - buvo pateikti klausimai prokurorų lyderei N. Grunckienei.
Atsakymus ir vėl parengė E. Martinonienė.
„Atsakydami į Jūsų gegužės 31 d. ir birželio 1 d. pateiktus paklausimus informuojame, kad šiuo metu ikiteisminis tyrimas, kuris buvo pradėtas 2020 m. gruodžio mėn. vadovaujantis Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso XV skyriaus „Nusikaltimai žmogiškumui ir karo nusikaltimai“ 1003 straipsniu „Kankinimas“ 1 d. tebevyksta, todėl detalesnė informacija neskelbtina.
Užsienio piliečių kreipimasis į kitų valstybių institucijas neturi nieko bendro su Lietuvoje atliekamu ikiteisminiu tyrimu.
Norėtume priminti, kad galimybė tęsti Jūsų paklausime paminėtą Sausio 13-osios tyrimą atsirado tik 2011 m. pradžioje, įsigaliojus atitinkamoms teisės aktų pataisoms. 2015 m. rugpjūtį ši baudžiamoji byla buvo perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teisme, o 2021 m. pavasarį buvo paskelbtas ir apeliacinės instancijos teismo sprendimas. Šiuo teismo sprendimu buvo pripažinta, kad visi dėl 1991 m. sausio mėnesio įvykių Vilniuje kaltinti asmenys buvo nuteisti pagrįstai. Teismas taip pat sugriežtino bausmes 14-ai teisiamųjų ir iš dalies patenkino nukentėjusiųjų bei prokurorų reikalavimus dėl nusikaltimais padarytos žalos atlyginimo.
Taip pat norime priminti, kad 2018 m. Rusijos Federacija pranešė vykdanti tarptautiniu mastu pasmerktą kaip neteisėtą Lietuvos teisėjų, prokurorų bei tyrėjų, dalyvavusių tiriant 1991 m. sausio mėn. įvykius, baudžiamąjį persekiojimą“, - į pateiktus klausimus atsakymus surašė prokurorų lyderės pavaldinė.
Iš prokuratūros atsakymų bei nenoro komentuoti tapo aišku, kad Lietuvos Respublikos prokuratūroje dar 2020 m. gruodžio 9 d. pradėtas ikiteisminis tyrimas vien formalus ir bereikšmis veiksmas.
Jei tarp kaltinamųjų, nei tarp liudytojų per pusmetį neįtrauktas tariamas Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, pagrindinis visų nusikaltimų šioje šalyje vadeiva, kažką komentuoti daugiau nebėra prasmės.
Tiesa, neaišku, ko taip skausmingai prokuratūra reaguoja į sausio 13-osios bylą. Bet apie tai vėliau.
Susiję:
LT prokurorai ikiteisminį tyrimą dėl A. Lukašenkos nusikaltimų pradėjo prieš pusmetį, aiškinamasi ar neblefuoja
Naujausi
Naujausi komentarai
Tyrimas liudija
IP 89.116.124.10 | 21:47:05
Kad katastrofiškai blogėja tautiečių teksto suvokimas. Matomai, kad visokie budriai su šakalėm deda parašus, nesuvokdami po kuom rašosi....
kaimietis
IP 86.38.62.104 | 20:47:56
Kankina tik vienas klausimas , Kas ir kokia proga tam Arestoviciui paspaude klavisa ,,restart,,...