2024 m. rugsėjo 18 d.

 

Lyg ir grįžimas namo

Paskelbta: 2013-02-13 12:45 Autorius: ekspertai.eu
A. Vaupšienė. Be pavadinimo.
A. Vaupšienė. Be pavadinimo.

Šiuolaikinio meno centras džiaugiasi galėdamas pristatyti dviejų autorių parodą „Lyg ir grįžimas namo“ – lietuvių menininkės Audronės Vaupšienės ir iš Rusijos kilusios menininkės Annos Jermolaewos, gyvenančios Vienoje, kūrinius.

Parodoje nagrinėjamos keliavimo ir grįžimo temos. Ne mažiau reikšmingas šioje parodoje yra ir kiekvienam grįžimui svarbus namų bei tėvynės jausmas, nesvarbu, ar tai būtų Austrija, Lietuva, ar Rusija (ar dar ankstesnės šių šalių geopolitinės tapatybės). Pasak Šiuolaikinio meno centro direktoriaus Kęstučio Kuizino, „malonu vėl matyti Audronę Vaupšienę ir kuratorių Simoną Reesą, sugrįžtančius į ŠMC. Paskutinį kartą savo kūrinius Audronė pristatė parodoje „Nekaltas gyvenimas“ 2000 metais, tad jai tai yra išties reikšmingas grįžimas. Tuo tarpu jos kūrybos pristatymas bendroje parodoje su Austrijos ir Rusijos menininke Anna Jermolaewa pratęsia produktyvų ŠMC bendradarbiavimą ir su abiem menininkėmis, ir su abiejų šalių meno institucijomis.“

A. Jermolaewos ir A. Vaupšienės šeimų istorijas sieja tremties į Sibirą patirtys. Kūrinyje „Be pavadinimo (Gulagas)“ (2012) A. Jermolaewa aprašo savo piligriminę kelionę į šeimos tremties vietas. Daugybę metų Austrijoje gyvenusiai menininkei kelionė į Rusiją, iš kurios ji yra kilusi, tapo kūrybos metanaratyvu – ji ieško tiek (sovietmečio) sąstingio, tiek pokyčių ženklų. Savo kritinį žvilgsnį A. Jermolaewa kreipia ir į Austriją – darbe „Kalnai šaukia“ (2009), kuriame ji pozuoja nuoga pro langą matomų Alpių fone, menininkė išreiškia mintį, kad bet kuri nacionalinė reprezentacija pasiduoda mitams ir klišėms.

A. Jermolaewa lankėsi Lietuvoje tik vieną kartą, Kaune 1988-aisiais, kai drauge su kolegomis iš Maskvos ir tuomečio Leningrado ji atvyko susitikti su vienu Nepriklausomybės judėjimo dalyvių bei išreikšti jam savo palaikymo. Dėl to ji sulaukė represijų. Pasak menininkės, „tai buvo tik dviejų dienų kelionė siekiant surengti palaikymo demonstraciją. Mes buvome areštuoti ir priversti išvykti. Aš džiaugiuosi galėdama aplankyti Vilnių parodos proga, sugrįžti į šią šalį beveik po 25 metų kaip menininkė ir pratęsti dialogą su Lietuvos publika.“

A. Vaupšienė, grįžtanti į kūrybą po dešimties metų, per kuriuos ji dirbo profesionalia fotografe ir operatore, kaupia vaizdus iš savo kelionių po visą pasaulį. Parodoje ji panaudoja juos tokiu būdu, kad iš populiariuosius tarptautinio turizmo vaizdus primenančių kadrų dingsta žavesys ir romantika. Pastarąjį dešimtmetį lietuviai keliavo vis toliau, o gyvenimo būdo skiltys laikraščiuose bei populiarieji žurnalai kurstė savo skaitytojų kelionių aistras rinktis vis egzotiškesnes vietas. Stebint A. Vaupšienės darbus juntama, kad globalinės kelionės gali supažindinti keliautoją ir su didžiuliais pavojais. Apie tai byloja ir grėsmingas atogrąžų paplūdimio dangus parodą pristatančioje fotografijoje. Šiame vaizde užfiksuotas ir problemiškas Kubos santykis su komunizmu ir progresu. Kituose kūriniuose jūra ir griuvėsiai žymi menininkės išgyventą cunamį, kuris nuniokojo Pietryčių Aziją 2004 m. gruodį (asmeninį ir pasaulinį įvykį).

Tokius įvykius reprezentuoti sunku, tad, pasak A. Vaupšienės, „vizualiniai fragmentai, kuriuos aš pristatau parodoje, įgyja tam tikros jėgos gretinant juos su fragmentiškumo, poetiškumo ir elegijos elementais Andrejaus Tarkovskio kino šedevre „Veidrodis“ (1975). Tai filmas apie šeimą ir priklausymą, o tai yra pagrindinė tema ir mano darbuose.“

Paskutinį parodos savaitgalį bus išleistas parodą dokumentuojantis katalogas su kuratoriaus tekstais, esė apie posovietinę politiką ir aplinkos katastrofas bei išsami informacija apie menininkes.

Atidarymas vasario 14 dieną, ketvirtadienį, 18 val. Paroda veiks iki kovo 17 dienos.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras