2016 m. liepos 5 d. keturių Malaizijos lėktuvo, skridusio virš Ukrainos, aukų artimieji, kreipėsi į Strasbūre (Prancūzija) įsikūrusį Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT). Vokietijos piliečiai Elena Jopa (Elena Ioppa), Krisas Kenkė (Christ Kenke) bei Denisė Kenkė (Denise Kenke) ir Australijos pilietis Timas Laušetas (Tim Laushet) padavė Ukrainą į teismą dėl to, kad šios valdžia neuždarė oro erdvės karinio konflikto zonoje.
Ieškovai reikalauja priteisti milijoną eurų moralinės kompensacijos dėl katastrofos, kurioje žuvo 283 keleiviai, tarp kurių buvo 80 vaikų, taip pat 15 lėktuvo komandos narių. Lėktuvas skrido iš Amsterdamo į Kuala Lumpurą virš Ukrainos.
Aukų advokatas Elmaras Giemula (Elmar Giemulla) sakė, kad bylinėjamasi, nes Ukrainos vyriausybė puikiai žinojo, kas tuo metu vyko ant žemės, kad buvo separistinis judėjimas, ir tikrai žinojo, kokią įrangą jis turi: Likus dviem dienoms iki katastrofos Ukraina uždarė savo oro erdvę tik iki 6600 m, o to nepakako, nes keleiviniai lėktuvai skrenda maždaug 10 000 m aukštyje.
Pasak E. Giemulos, šiuo atveju nesvarbu, kas paspaudė mygtuką ir iššovė raketą, o svarbu sukurti rimtą precedentą tarptautinėje civilinėje aviacijoje, kad dėl tokių katastrofų būtų atsakingos tų šalių, virš kurių skrenda lėktuvai, vyriausybės.
E. Giemula pabrėžė, kad kiekviena šalis atsakinga ne tik dėl to, kas vyksta jos žemėje, bet ir oro erdvėje. Ukrainos vyriausybė, advokato teigimu, nepasirūpino keleivių saugumu, todėl žuvo keli šimtai žmonių.
Advokatas tikisi, kad Kijevas atsakys į ieškinį EŽTT iki lapkričio viduryje numatyto termino. Kol kas Ukraina oficialiai nepaneigė jokių kaltinimų, jai pareikštų ieškinyje.
Šaltiniai: echr.coe.int
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]