2025 m. sausio 26 d.

 

Malį bombardavo Prancūzija, nuo kurios šis išsilaisvino 1960-aisiais

2
Paskelbta: 2013-01-12 11:36 Autorius: Mindaugas Peleckis

Prancūzijos karinės oro pajėgos smogė smūgį sukilėliams Malyje, sausio 11-ąją pranešė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent Fabiusas (http://www.presstv.ir/detail/2013/01/11/283055/france-launches-airstrike-on-mali-rebels). Šis pareiškimas buvo padarytas po to, kai Prancūzijos prezidentas François Hollande‘as pareiškė, kad Prancūzija konflikte palaikys Malio vyriausybę.

Sukilėliai, okupavę šiaurinę Malio dalį, nori visiškai kontroliuoti šią Vakarų Afrikos valstybę. Pasak L. Fabiuso, „ginkluotos grupuotės pajudėjo į pietus, jų tikslas – užvaldyti visą Malį. Prancūzija ėmėsi karinių veiksmų, kad to neįvyktų. Mes turime sustabdyti juos, nes kitu atveju, visam Maliui patekus į sukilėlių rankas, kils grėsmė visai Afrikai ir Europai“.

Pasak Malio valdžios atstovų, vyriausybės karines pajėgas palaiko Nigerijos ir Senegalo kariai.

Nors Jungtinė Karalystė Malyje savo kariuomenės neturi, britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague pareiškė, kad „Jungtinė Karalystė palaiko šį prancūzų sprendimą padėti Malio respublikai nugalėti sukilėlius“.

Sausio 10-ąją sukilėliai bandė užimti Konnos miestą, tačiau Malio armija kitą dieną jį atkovojo.

Chaosas Malyje prasidėjo, kai 2012 metų kovo 22-ąją karinio perversmo metu buvo nuverstas Malio prezidentas Amadou Toumani Touré. Perversmo lyderiai pareiškė, kad perversmas buvo įvykdytas, nes vyriausybė nesugebėjo sulaikyti tuaregų sukilimo šalies šiaurėje, kuris vyko du mėnesius.

Prieš sukilimą tuaregų sukilėliai užvaldė visą šiaurinį regioną, kuriame yra dykuma, tačiau vėliau „Ansar Dine“ ekstremistai tuaregus iš jos išvarė ir ėmė kontroliuoti regioną, kurio plotas didesnis nei Prancūzija. Grupuotė „Ansar Dine“ („Tikėjimo gynėjai“), vadovaujama Iyad‘o Ag Ghaly, įtariama sąsajomis su al-Qaeda. Jos tikslas – Malyje įvesti šariatą.

90 proc. Malio gyventojų – musulmonai (daugiausia sunitai ir sufijai), po 5 proc. – krikščionys bei senojo tikėjimo išpažinėjai. Islamiški įstatymai Malyje nėra griežti, moterys dalyvauja ekonominiame, socialiniame, politiniame gyvenime ir paprastai nenešioja galvos apdangalų. Pagal Malio konstituciją, ši šalis yra sekuliari, joje suteikiama religijos laisvė. Santykiai tarp musulmonų ir kitų religijų atstovų – taikūs.

Malio plotas 19 kartų viršija Lietuvos, jame gyvena beveik 15 milijonų žmonių. Dešimtadalis jų – tuaregai (imuhaghai), berberai klajokliai. Beje, tuaregai šiaurinėse Malio ir Nigerio dalyse sukilimus kelia nuo 1916-ųjų. Nuo tada įvyko penki ginkluoti konfliktai – 1916-1917, 1962-1964, 1990-1995, 2007-2009 ir 2012 metais.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. Petrui
(2013-01-12 20:08:53)
(84.15.117.200) Parašė:

Labai geras pastebėjimas. Apskritai, CIA/MI6/DGSE turi daug praktikos rengiant perversmus. Scenarijus vienodas - coup'as (karinis perversmas), sukilėliai (dažniausiai "samdyti aktoriai", tiksliau, samdiniai, paprastai neoficialūs, už pinigėlius bet ką padarysiantys), "demokratija". Jei labai priešinasi (kaip Malis, ten tikrai ne Sirija, tai draugiška ir stipri šalis), kala bombikę. Pagąsdina, kad užims valdžią. Nemanau, kad Malio valdžia pasiduos, o prancūzų prezidentą reikėtų JAU teisti kaip karo nusikaltėlį. Bombarduoti SVETIMĄ valstybę (tegul savo bombarduoja, jei toks gudrus) yra nusikaltimas, ir net ne vienas. Apie žuvusius nepranešama, bet spėju, kad be aukų neapsieita. Informacijos yra tikrai mažai. Kolonistai niekaip nepamiršta, kad reikia išsunkti Afriką - juk joje tebėra daugybė deimantų, aukso, urano ir dar bala žino ko. Žmonės jiems nerūpi. Kur žiūri Jungtinės Tautos?



1. PЄTRVS
(2013-01-12 16:14:19)
(94.244.72.238) Parašė:

Nors Jungtinė Karalystė Malyje savo kariuomenės neturi, britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague pareiškė, kad „Jungtinė Karalystė palaiko šį prancūzų sprendimą padėti Malio respublikai nugalėti sukilėlius“. Ar kas nors gali paaiškinti, kuo Malio sukilėliai yra blogesni už Sirijos, kuriuos tiek UK, tiek Prancūzija, palaiko. Tikslaus atsakymo nežinau, bet nujaučiu, kad ko gero Malio dabartinis vadovas yra sukalbamesnis ir prancūzams nereikia mokėti mokesčių už eksploatuojamus gamtinius resursus Malyje, o jeigu ateis į valdžią karinė chunta, prancūzams gali tekti paploninti savo pinigines. Sirijoje situacija atvirkščia, todėl ten sukilėliai yra draugai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras