2024 m. gruodžio 21 d.

 

M. Almonaitis. Pradėkime mąstyti patys

3
Paskelbta: 2014-01-30 11:14 Autorius: Manvydas Almonaitis | alkas.lt
Manvydas Almonaitis. Alkas.lt nuotr.
Manvydas Almonaitis. Alkas.lt nuotr.

Visi, kurie yra atostogavę prie Viduržemio jūros, visos Europos kurorto, vidurinės klasės viešbutyje, kuriame susirenka atsitiktiniai ir tipiniai europiečiai, yra galėję stebėti įdomų vaizdą, vertą socialinio eksperimento pavadinimo. Aišku, egzistuoja begalė išimčių, skirtingų atvejų ir žmonių, bet paprastai visai įdomu stebėti lietuvius, kurie pasidalija į kelias grupes. Vienus, vulgariu elgesiu bloginančius visų lietuvių įvaizdį; kitus – dėl to įvaizdžio labai sunerimusius ir besistengiančius jį gerinti, neduok Dieve, juos palaikys tokiais pat prasčiokais, kaip ir tie prastieji lietuviai. Jau net pyragėlių kaip kokiam vokiečiui kimšti nebegalima, reikia atrodyti kultūringam. Dar egzistuoja ir neutralių atostogautojų grupė, kuriems nesvarbu, ką apie juo pagalvos, nes jie atvyko paprasčiausiai atostogauti. Tačiau jie vis dėlto nenori būti lyginami su tais vulgariaisiais lietuviais, todėl lengvai išprovokuojami apsimesti geresni, negu yra.

Toks nerimas dėl savo tautybės, akivaizdu, nėra būdingas visiems, bet labiau – intelektualams, studentams, šiaip išsilavinusiems žmonėms. Ir dėl to, nepaisant šių žmonių išsilavinimo, jais nesunku manipuliuoti. Tiksliau, jų baime ką apie mus pagalvos? Ir šiandien tai yra stiprus politinis įrankis. Dar tik artėjant Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios eitynėms, mažai kam apie jas susimąstant ar tuo labiau šnekant, vadinamieji kovotojai su fašizmu jau siūlo pasirašyti internetinę peticiją prieš šias eitynes. Akivaizdu, tokia peticija tik jiems patiems ir būtų įdomi, tačiau būtent ši peticija yra surašyta anglų kalba ir paskelbta užsienietiškame puslapyje. Ja vakariečiai provokuojami badyti į mus pirštais ir vadinti neišmanėliais, nesugebančiais sustabdyti baisiųjų eitynių. Čia net nekalbu apie tai, kad peticijos objektyvumas labai abejotinas. Tačiau šią peticiją bet kada bus galima pakišti po nosimi ir gėdinti tautiečius: pažiūrėkite, ką apie tai mano normalūs Vakarų žmonės! Ir tik tvirtą, galbūt sovietmečio propagandos užgrūdintą politinį stuburą turintys žmonės tokiomis sąlygomis geba susiformuoti savarankišką požiūrį į šį reiškinį, net jei šis požiūris ir bus neigiamas. Ne visi pasiduoda šiai isterijai, bet spaudimas, be abejo, egzistuoja, ir iš gana patriotiško siekio pasirodyti geresniais lietuviais, būti tikrais europiečiais, žmonės gali imtis ir antipatriotiškų veiksmų, dėdamiesi tuo, kuo nėra, pagal primestą plepalų lygio suvokimą, kas yra europietiška, o kas ne.

Bet išaukime iš šių vaikiškų marškinių. Tautinis judėjimas jau seniai verda visai kitame puode, ir nenustebčiau, jei šiemet eitynės būtų silpnokos, nes dažnam jų dalyviui šiandien labiau rūpi referendumo klausimas. Minėta peticija – tiesiog geras manipuliavimo noru būti gerais europiečiais pavyzdys. Bet šis mąstymą išjungiantis metodas veikia įvairiausiomis formomis. Prieš rinkimus galime stebėti dar vieną įdomų spektaklį. Tarkim, politikas A nori didinti pridėtinės vertės mokestį, o politikas B – mažinti. Ekonomika čia labai paprasta. Politikas A sakys: štai Švedijoje PVM – net 25 %, ir jie gerai gyvena! O politikas B sakys: štai Nyderlanduose PVM – 19 %, ir jie gyvena dar geriau negu švedai! Taigi, kas geriau gyvena: švedai ar olandai, didinti ar mažinti PVM? Rinkėjus taip už nosies vedžioja visos pusės, net ir tie patys euroskeptikai visada beda pirštu į anglus ar vengrus, nors jų situacija, akivaizdu, kitokia nei mūsų. Galiausiai patys mąstome vis mažiau. Tai atsiskleidė ir linksmo skandalo metu, kada buvo pagarsinta, kad Europos Sąjunga uždraus rūkytus mėsos gaminius. Nors, kaip vėliau paaiškėjo, tiesiog buvo įvestos naujos direktyvos, užtikrinančios gaminių kokybę. Vis dėlto šis kurioziškas skandalas privertė susimąstyti: nuo kada mūsų institucijos tapo tokios neįgalios, kad patys nebesugebame reguliuoti net tokių elementarių dalykų?

Kalbant apie nemąstymą, norėčiau atkreipti dėmesį į dar neseną įvykį, kuris tyliai praslydo beveik nepastebėtas. Neseniai vyriausybė patvirtino naujas migracijos politikos gaires. Nieko verto paminėti ten nėra, išskyrus naują planą vilioti imigrantus (ir kuo daugiau) iš trečiojo pasaulio valstybių į Lietuvą. Kadangi planas iš esmės ne kultūrinis, o ekonominis, galime drąsiai teigti, kad jame kalbama apie masinę imigraciją, o ne apie pavienius laimės ieškotojus. Su pasibaisėjimu kitą dieną buvo galima klausytis šio plano iniciatorių LRT laidoje Laba diena, Lietuva. Jų pasisakyme visų pirma buvo apeliuojama į tai, kad visos Vakarų šalys taip darė, nes tam tikru momentu tai apsimokėjo. Laidos vedėjui atkreipus dėmesį į tautiškumą ir akivaizdžias radikalaus multikultūrizmo problemas, buvo atsakyta, kad mes viską padarysime geriau negu vakariečiai. Įsileisime tik gerus žmones, blogų imigrantų ir visų su tuo susijusių problemų pas mus niekada nebus. Kvaileliai vakariečiai turbūt tyčia įsileido ne tik gerus, bet ir blogus imigrantus. O štai mes jiems dabar parodysime, kokie mes europietiški… Tik štai, kaip ta kontrolė siekiant įsileisti tik gerus žmones būtų vykdoma, taip ir nesupratau. Privalau pripažinti, kad tai daroma remiantis tam tikru ekonominiu patriotizmu, tačiau kur nuves toks patriotizmas per ilgesnį laikotarpį?

Toks multikultūriškumo siekis yra vienas iš skaudžiausių mūsų nesugebėjimo susigaudyti situacijoje pavyzdžių. Pavadinkime tai mano ankstyvu perspėjimu, kuris niekam nerūpės. Sutinku, susiduriame su įvairiais iššūkiais, vienas iš jų yra senstanti visuomenė, dėl ko tariamai reikia vilioti imigrantus į Lietuvą. Bet čia norėčiau paminėti vieno mano bendraminčio išsakytas mintis, kalbant kiek kita, bet panašia tema – apie eurą. Tokioje situacijoje reikia mąstyti už dėžutės ribų (angl. out of box), o jeigu mes vietoj euro nacionalinę valiutą pririštume prie valstybinių miškų ir žemės; aukso čia, Lietuvoje, juk neiškasim? Ar toks pasiūlymas yra realus? Nežinau, galbūt tai visiška nesąmonė, bet kitoks požiūris į įsisenėjusias problemas tiesiog žavi. Kiekviena tokia idėja, tarsi gaivus oro gurkšnis, įkvepia viltį – o gal visgi gali būti kitaip? Ir jeigu sugalvoti gerą alternatyvą eurui yra sunku, o gal net neįmanoma, tai tokiam klausimui kaip darbo jėgos trūkumas Lietuvoje sugalvoti geresnį sprendimo būdą už masinę imigraciją į Lietuvą ne tik įmanoma, bet ir privaloma, norint užtikrinti mūsų išlikimą.

alkas.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. LIUKS
(2014-01-31 14:19:21)
(78.62.81.149) Parašė:

straipsnis ir komentaras



2. nu
(2014-01-31 10:18:53)
(77.90.124.239) Parašė:

juokas,kad uz popierinius pinigus parduodama zeme.auksas ,sidabras,varis tai yra kazko verti elementai,bet popierius tai tikrai zydiskas apgaules budas.



1. Raigerdas
(2014-01-30 17:29:51)
(93.203.42.98) Parašė:

Neblogas straipsnis su tokiu lengvu jumoro tonu. Dabar dėl "out of box" - už dėžutės ribų. Pavyzdžiui, kad kalbėti apie "nemąstymą", tai reikia atrasti kurioje vietoje arba kokioje sferoje tas "nemąstynas" yra toleruojamas. Galima atrasti nemažai įmonių ir įmonėlių, kur tas dalykas toleruojamas, bet jūs niekur nerasite tokio "nemąstymo" kiekio, kiek jo yra sukaupta valstybinėse įstaigose. Mūsų tautiečiams reikia užduoti klausimą: kodėl tiek metų valstybinės institucijos sėdi šitoje dėžėje ir nei vienas politikas, nei vienas Lietuvos Prezidentas, nei vienas valdininkas net nekriukteli apie tą sėdėjimą dėžėje? Jie visi yra patenkinti. Tai mes nepatenkinti jų darbu, kurie yra "out of box", nes mes matome tą vis didesniais kiekiais augantį "nemąstymą", o jie tai savimi patenkinti. Iš kur jie ima tą stimulą dirbti tokį "ne mąstymui" skirtą darbą? Paslaptis yra labai paprasta. Kažkas yra tos dėžės autorius. Pirmas tas nemąstymo požymis yra tame, kad jie nežino to, kaip gimė tas "nemąstymo" fenomenas valstybinėse institucijose. Ir jiems neįdomu, nes atlyginimą jie vis vien gaus. Tu dirbk geriau, tu dirbk blogiau - jokio skirtumo nėra. Atlyginimas yra tas pats. Koks kitas to nemąstymo kertinis akmuo? Viršininkas pasakė. Viską, ką daro pavaldinys valstybinėje institucijoje, tai jis dirba viršininkui. Jeigu viršininkui nepatiks, reiškia tai yra blogai. Jeigu viršininkui patiks, tai reiškia yra gerai. Kas charakterizuoja pavaldinio darbo veiklos rodiklius? Ogi, viršininkas. Kas sugalvojo tokią kvailą sistemą. Čia ir galvoti nereikia, nes ji liko iš komunistų laikų. O ką apie tai nieko nežino LR Prezidento vyr patarėjas N. Udrėnas? Žino ir tuos dalykus toleruoja. Kodėl? Todėl, kad niekas iš užsienio, kol kas nepasižiūri į tą viduje veikiančią komunistinę valdymo sistemą. Visi sėdi toje dėžutėje. Ir nors visi mato, kad šalis nuskurdo, kad viskas parduodama, kad žmonės emigruoja, bet jie niekaip negali išlįsti iš tos dėžutės rėmų. Ir N. Udrėnas yra už tai, kad tokia dėžutė gyvuotų nors dar 1000 metų, tiesa, kyla abejonės, nes pati Lietuva dėl žmonių, gyvenančių šitoje dėžutėje, ir valdančių Lietuvą pagal tas taisykles, pagal kurias yra žaidžiama šitoje ydingos konstrukcijos dėžutėje, paprasčiausiai neišgyvens. Bet N. Udrėnas tikisi, kad įvestas euras prailgins jo gyvenimą dėžutėje. O ką daryti tiems, kas gyvena už dėžutės ribų? Čia jau ne Nerijaus Udrėno reikalas. Jis "protingas" vyras ir nelenda ten, kur baigiasi "dėžutės" ribos, nes nieko nesupranta, kaip tas Lietuvos pilietis dar išgyvena už tos dėžutės ribų. "Bet geriau apie tai negalvoti", nes dėžutėje čia pakanka savų linksmybių ir labai, labai, na tiesiog, superlabai svarbių dalykų. O patys svarbiausi tai tie, kur yra ta frazė: "O ką pagalvos apie mus ES? Reikia pasirodyti, kad mes esame europiečiai. Matote, pirmiau kalbėjome rusiškai, o dabar išmokome kalbėti ir angliškai. Ar čia ne pažanga? Per 23 metus išmokome kalbėti angliškai!!! Ar tai ne stebuklas? Ar mes ne europiečiai? Na, tikri europiečiai..."



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras