Seimo statute siūloma įteisinti, kad „bendras komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų pasiskirstymas pagal lytį turi būti proporcingas Seimo narių pasiskirstymui pagal lytį“.
Tai numatančią Seimo statuto pataisą Seimui pateikė parlamentarė Marija Aušrinė Pavilionienė. Po pateikimo ją parėmė 24 Seimo nariai, „prieš“ buvo 3, susilaikė 5 parlamentarai.
Parlamentarės nuomone, Seimo komitetuose ir Seimo vadovybėje moterys atstovaujamos neproporcingai jų skaičiui Seime. 2008–2012 metų kadencijos Seime moterys sudarė 17,7 proc. visų Seimo narių, tačiau moteris pirmininkavo tik 1 Seimo komitetui ir tik 1 Seimo komitete moteris buvo komiteto pirmininko pavaduotoja. M. A. Pavilionienės duomenimis, tai sudaro tik po 6,7 proc. visų Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų.
2012–2016 metų kadencijos Seime moterys sudaro 24 proc. Seimo narių. Nors šiuo metu 4 Seimo komitetams pirmininkauja moterys ir tai sudaro 26,7 proc. komitetų pirmininkų, „proporcingas lyčių atstovavimas“ esą neišlaikomas pavaduojant komitetų pirmininkus. „Komiteto pirmininko pavaduotojo pareigas eina tik viena moteris“, – rašoma pranešime. Tai sudaro tik 5,3 proc. visų komitetų pirmininkų pavaduotojų.
„Siekiant proporcingesnio lyčių balanso, Seimo komitetų vadovybėje reikėtų Seimo statute įtvirtinti normą, kad komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų pasiskirstymas pagal lytį turi būti proporcingas Seimo narių pasiskirstymui pagal lytį“, – sako Seimo narė M. A. Pavilionienė.
Pasak jos, projektu siekiama skatinti moterų ir vyrų lygiateisiškumą, suvienodinti Seimo narių moterų ir Seimo narių vyrų gaunamo atlyginimo vidurkį. „Kadangi moterys vadovaujamuose postuose yra atstovaujamos nepakankamai, vidutiniškai Seimo narės moterys uždirba mažiau už Seimo narius vyrus“, – sako statuto pataisą inicijavusi politikė.
Ji mano, kad siūlomos nuostatos taip pat paskatins aktyvesnį moterų dalyvavimą politikoje.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.