Eidamas pėsčiomis vidutiniu greičiu šį maršrutą galėtum įveikti per dešimtį minučių. Važiuodamas automobiliu – gal minute kita greičiau. Važiuojant prezidentiniu automobiliu su saugos palyda, įjungusia švyturėlius, ši distancija įveikiama maždaug per 3–4 minutes. Tačiau pastarojo meto Lietuvos politinė tikrovė šį maršrutą ėmė stumti į nepopuliariųjų sąrašą, kaip ir maršrutą tarp dviejų konkrečių kabinetų – Seimo pirmininkės ir prezidentės, kuriuo nebejudama, jis kuo toliau, tuo labiau tampa nebeįveikiamas. Jau daugiau nei mėnuo šiuo maršrutu nebejudama, nevyksta ir jokie maršruto remonto darbai, kol kas nepradėta ieškoti ir patogesnių apylankos variantų. Visuomenė smalsiai stebi dviejų pirmųjų valstybės ponių intriguojančius apsižodžiavimus viešojoje erdvėje, ne itin mandagias užuominas ir nutylėjimus, už kurių tvenkiasi nieko gera nežadančios valstybei įtampos.
Į šį politinių įtampų lauką šią savaitę labai gražiai įsipaišė LRT politinių pokalbių pirmadienio laida „Teisė žinoti“. Galime mėgti ar nemėgti kai kurių žurnalisčių ar politikių veidų, šmėžuojančių žydrajame ekrane, bet šįsyk, į šalį atmetę simpatijas ir antipatijas, pripažinkime, kad laida visai netikėtai išėjo vykusi. R. Miliūtės ir L. Graužinienės „akistatoje“ buvo gyva intriga, pakako ir dramaturgijos, ir žaižaruojančių žiežirbų. Žiūrėti į dvi kalbančias galvas tikrai nebuvo nuobodu, o laidos pabaigai žurnalistė buvo parengusi esminį, „užverčiantį“, klausimą: „Jūs kalbėjote, kaip yra svarbu kalbėtis. Ar ketintumėte artimiausiu metu kalbėtis su prezidente? Nes turbūt norint kuo efektyvesnio skirtingų valdžios šakų darbo joms reikia kalbėti. Ir kalbėtis tiesiai, o ne per spaudą.
– Aš visada sakiau, kad visos trys valdžios turi dirbti kartu, ir tik tada galima bus pasiekti Lietuvoje tinkamų rezultatų. Tikrai nė viena valdžia neturi dirbti dėl savo reitingų, ji turi dirbti ir tarnauti Lietuvos žmonėms. Tai yra svarbiausia ir tuo viskas pasakyta.
Aš, kaip Seimo pirmininkė ir parlamento vadovė, nematau jokių problemų dirbti su bet kuria valdžia. Ir aš su ja dirbsiu, o jei kas nors nenori dirbti, tai čia yra tų žmonių problema. Mes su premjeru labai gerai dirbame ir visur randame sąlyčio taškų. Nors diskusijose gimsta įvairiausių pasiūlymų, visada yra kompromisai, bendras sprendimas. Noriu pasidžiaugti, kad vyriausybė ir parlamentas dirba ranka rankon. Norėtųsi, kad tos visos trys valdžios dirbtų kartu.
– Bet tam reikėtų ištiesti ranką, paimti telefoną, kuriuo taip dažnai ir bet kuriuo metu galite paskambinti premjerui, ir surinkti kitą numerį.
– Aš galvoju, kad aš savo žingsnius esu padariusi, dabar tegu padaro kitas žmogus.
– Skambinote tam kitam žmogui?
– Aš nenoriu eiti į detales. Galvoju, kad Lietuvos Respublikos prezidentė turėtų apmąstyti veiksmus ir vieną kartą pripažinti, kad visos trys valdžios turi dirbti kartu“, – buvo baigta laida daugiareikšmiu daugtaškiu.
Buitiniame lygmenyje galima būtų daug šnekėti apie operetines dviejų pirmųjų ponių asmenines ambicijas ir nuoskaudas, tačiau kai tas teatras tampa konfliktu tarp aukščiausių valstybės institucijų, tokios prabangos neturėtume toleruoti.
Visuomeninis transliuotojas LRT šįsyk galėtų atlikti savo priedermę ir vardan tos pačios visuomenės nutiesti aplinkkelį. Iš pradžių galėtų pamėginti nutiesti apylanką ir pasikviesti į laidą „Teisė žinoti“ prezidentę, kad ši paaiškintų tikrąsias nesikalbėjimo ir tarpinstitucinio konflikto priežastis. Tautos rinkta ir jai atskaitinga prezidentė privalo atsakyti į tą patį klausimą, kurio buvo klausiama Seimo pirmininkė. Jei žurnalistė R. Miliūtė ir LRT direktorius A. Siaurusevičius yra tikri ir atsakingi žurnalistai (kuo norėtųsi tikėti), o ne vieną aukščiausią valstybės instituciją aptarnaujantys patarnautojai, jie prezidentei turėtų pasiųsti prašymą – kvietimą į laidą „Teisė žinoti“, kur žurnalistė ir visuomenė tiesioginiame eteryje galėtų užduoti klausimus ir tikėtis atsakymų, nes visuomenė tikrai pagal mūsų Konstituciją turi teisę žinoti. Šiandien neatsakytų klausimų susitvenkė aibės ir jų vis daugėja.
Iš pradžių maršrutą Prezidentūra–Seimas pamėginkime atnaujinti nuo aplinkkelio, vedančio pro Konarskio gatvę, neužsukant į Vytenio gatvę pas VSD draugus, kad pirmoji valstybės ponia neįsmuktų į jai iškastą ir gerai užmaskuotą VSD vilkduobę.
Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:
Sunku nepritarti autoriaus minčiai, kad valstybėje padėtis nėra normali, kai prezidentė daugiau nei mėnesį tiesiogiai nebendrauja su Seimo pirmininke. Todėl viešai kreipiamės į LRT vadovybę ir LRT tarybą oficialiai pasikviesti valstybės vadovę į laidą „Teisė žinoti“ ir atsakyti į klausimus, kodėl (dėl kokių priežasčių) tokia situacija susiklostė ir kokius prezidentė mato būdus tai situacijai keisti ir nesišnekėjimo su Seimu problemai išspręsti.
Taip pat kreipiamės su prašymu ir į valstybės vadovę, kad ji surastų savo dienotvarkėje laiko į laidą „Teisė žinoti“ atvykti patogiu jai laiku ir į visuomenei iškilusius klausimus atsakyti tiesioginio eterio metu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]