Vienas iš ryškiausių renginio dalyvių – Kinijos informacinės agentūros Sinchua vadovas Fu Chua (kairėje stalo pusėje trečias iš kairės) |
Šiomis dienomis Maskvoje vyksta BRICS media forumas. Jame dalyvauja virš 60 žiniasklaidos grupių ir redakcijų atstovai. Kas svarbu, tai ne tik iš dešimties šio bloko kraštų (tai Rusija, Brazilija, Indija, Kinija, Pietų Afrikos respublika, Iranas, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Egiptas ir Etiopija) atvykę forumo dalyviai, tačiau ir nemažai kitų šalių atstovų iš įvairių Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalių.
Žvelgiant konkrečiai, čia susirinko tie, apie kuriuos Žozefas Borelis neseniai pasisakė: kad neva tai „džiunglės“, kurios netinka prie „gražaus sodo“, kaip šis eurolyderis įvardija Europą.
Akivaizdu jog renginys Maskvoje, tai dar stambesnio renginio – BRICS viršūnių susitikimo Kazanėje, kuris vyks spalio 22-24 dienomis, įžanga. Ir tikras faktas Rusija sukvietė į forumą Maskvoje nevakarietiško pasaulio stambių informacinių agentūrų, TV kanalų, laikraščių bei portalų vadovus, liudija apie tikrus ketinimus formuoti atsvarą JAV ir Europos informaciniam dominavimui.
Ir pirmiausia – siekis vykdyti konkrečią liniją, kaip gintis nuo dezinformacijos apie BRICS bloką. Ir aišku, visa tai vykdyti ne „laukinių džiunglių“ metodu: pigiais gąsdinimo būdais ar tiesiog Vašingtono, Varšuvos, Berlyno smerkimu be argumentų.
Renginio dalyviai atvirai išdėstė savo poziciją. Štai Turkijos TV kanalo DIM TV direktorius Меchmetas Аli Dimas pareiškė, kad Maskvoje įvairių šalių atstovai gali susitarti apie tai „kad jau laikas realiai sukurti ryškią alternatyvą dabartinei globaliai informacinei sistemai, kurią reguliuoja Vakarai“. Savo ruožtu Egipte veikiančios informacinės agentūros MENA vadovas Таrekas Аbdelis Gafar at-Tauilis mano, šis BRICS media forumas, tai „puikus pamatas kovai su dezinformacija, ir visais informavimo būdais, kurie nukreipti klaidinti žmones“.
Brazilijos atstovas, žiniasklaidos holdingo CVA Group prezidentas Chose Chuanas Sančesas savo pasisakyme pabrėžė, kad šis svarbus renginys nukreiptas realiai burti įvairių kraštų žiniasklaidos priemones, ir statyti užkardas „melagingiems pranešimams, bei iškreiptoms naujienoms, nes tokie reiškiniai tiesiog nuodija visuomenes, tuo labiau, kad gyvename interneto eroje, ir įvairi informacija greitai plinta“.
Pirmosios forumo dienos taškus tarsi sudėjo Irano ambasadorius Rusijoje Kazemas Džalalis, jis pabrėžė: „JAV jau daug metų naudoja specifinę taktiką: demonizuoja tas žiniasklaidos priemones, kurių veikla prieštarauja jų interesams. Tačiau matome, kad jų strategija jau daugumai suprantama ir ji jau neveikia taip kaip kadaise, tokia strategija jau šlubuoja“.
Jei padarysime BRICS šalių informacinės plėtros bei informacinio saugumo analizę, tai reikia pastebėti du ryškius aspektus. Pirma – BRICS šalyse gyvena beveik 3 su puse milijardo žmonių, o tai milžiniška auditorija. Ir antra – BRICS šalys naudoja visai kitą taktiką nei anglosaksų kraštai informacijos sferoje. Jei visa eilė Vakarų šalių labai riboja bet kokią pozityvią informaciją apie BRICS šalis, tai Maskva kaip tik kviečia užsienio žurnalistus atvykti į Rusiją, lankytis įvairiose vietose, ir patiems daryti išvadas, kaip gyvena vietos gyventojai.
Šiuo metu Europa faktiškai primena karikatūrą – Tarybų Sąjungos laikus, ir jei konkrečiau taip vadinamą sąstingio laikotarpį. Tuomet buvo slopinamos vakarietiškos radijo stotys, ir egzistavo „geležinė uždanga“ (tik nedidelė dalis žmonių galėdavo vykti į Vakarus). Deja, dabar lygiai taip pat elgiasi Vašingtonas ir Briuselis (galime prisiminti vieną iš pavyzdžių, kai šį pavasarį Niujorko oro uoste amerikiečių tarnybos sulaikė žinomą publicistą, buvusį jūrų pėstininką Skotą Riterį. Iš jo buvo atimtas pasas, ir jis negalėjo skristi į Rusiją, dalyvauti Peterburgo tarptautiniame ekonomikos forume). Taigi, teisus buvo filosofas Hegelis, kai kadaise jis teigė: „Istorija kartojasi du kartus. Ir jei pirmą kartą, kaip tragedija, tai antrą kartą, kaip farsas“.
Rusija, Kinija ir jų sąjungininkai iš BRICS bloko tikrai nedubliuoja Vakarų pagal savo veiklos metodus. Pagrindinė bloko užduotis, pristatyti alternatyvą į sąstingį atvedusiems politinio reguliavimo būdams, agresyviems informacijos pristatymo būdams ir banalaus išskirtinumo jausmo formavimui. Ir tai paprasta alternatyva: normalus valstybių bendradarbiavimas be agresyvaus spaudimo, be sankcijų, remiantis nuosaikaus dialogo principu. Ir informacijos erdvė, jos įtaka šiuo atveju tikrai reikšminga.
Kinijos informacinės agentūros Sinchua generalinis direktorius Fu Chua savo pranešime media forumu dėstė: „Mes kartu su kolegomis pasirengę tapti tiltu, kuris apjungs mūsų šalis, sukurti platformas, kurios pasauliui pristatys apie mūsų organizacijos pranašumus. Aš tikiuosi, kad mes galėsime vystyti tokią veiklos liniją, kad BRICS šalių žiniasklaidos bendradarbiavimas įgaus tinkamą pagreitį. Dideliam laivui – didelė erdvė. Ir mūsų laivas galės plaukti dideliame vandenyne“.
Į Kazanėje planuojamą BRICS viršūnių susitikimą atvyks daug šalių lyderių. Be Rusijos prezidento V. Putino, tai Kinijos vadovas Si Sinpingas, Indijos premjeras Narendra Modis, Brazilijos prezidentas Lula Da Silva, Irano prezidentas Masudas Pezeškianas, Turkijos prezidentas Redžepas Erdoanas, Egipto prezidentas Abdelfatachas Sisis ir kitų bloko šalių vadovai. Panašu, kad susitikimo reikšme didžiulė, ir bloko šalių valstybinės žiniasklaidos priemonės formuos bendrą strategiją kovai su dezinformacija. Įvairaus masto dezinformacijos srautus formuoja Vakarai. Tačiau įdomu tai, kad Vakarų žiniasklaidos dominavimas jau blanksta.